eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek dóbr luksusowych w Polsce 2014

Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2014

2014-12-07 00:32

Przeczytaj także: Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2012

Największą grupę (52% Polaków o ponadprzeciętnych dochodach) tworzą koneserzy, a najmniejszą – konformiści (13%). Znaczna większość zamożnych i bogatych Polaków (65%) podchodzi do luksusu w sposób pragmatyczny – wybiera produkty wysokiej jakości, ponieważ są trwałe i niezawodne. Dla prawie 70% Polaków o ponadprzeciętnych dochodach zakupy dóbr luksusowych wynikają z motywacji wewnętrznej. Oznacza to, że Polacy kupują dobra luksusowe, aby poczuć się lepiej i sprawić sobie przyjemność. Zdecydowanie rzadziej jest to motywacja zewnętrzna, czyli otaczanie się luksusem, ponieważ wymaga tego otoczenie.
Wśród zamożnych i bogatych Polaków największą grupą są koneserzy, czyli osoby o motywacji wewnętrznej i wysokim pragmatyzmie. Koneserzy nie otaczają się luksusem na pokaz, ale dlatego, że czerpią przyjemność z wyjątkowych produktów i usług. Wybory takich osób są zawsze przemyślane i zaplanowane – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Profil Polaków o ponadprzeciętnych dochodach

Największą grupę polskich krezusów stanowią koneserzy, czyli osoby charakteryzujące się motywacją wewnętrzną i wysokim pragmatyzmie.


Majętni Polacy kupują przez internet i inwestują samodzielnie


Polacy coraz chętniej dokonują zakupów przez internet, także zakupów dóbr luksusowych. Obecnie już blisko jeden na pięciu Polaków o ponadprzeciętnych dochodach przyznaje, że nabywał dobra luksusowe w ten sposób. Oprócz wygody, stanowiącej główny motyw zakupów w sieci, dość duży odsetek zamożnych i bogatych wybiera internet ze względu na szerszy wybór niż w salonach stacjonarnych oraz niższe ceny.

Polacy o ponadprzeciętnych dochodach to inwestorzy. W zależności od poziomu dochodów brutto, od 57% (zarabiający 7,1-10 tys. miesięcznie) do 83% (zarabiający powyżej 20 tys. miesięcznie) Polaków samodzielnie inwestuje posiadany kapitał. Polacy o ponadprzeciętnych dochodach najczęściej inwestują samodzielnie w nieruchomości, akcje i firmy czy start-upy.

Badanie KPMG potwierdza, że wraz ze wzrostem poziomu dochodów rośnie także odsetek osób korzystających z określonych usług luksusowych. Duża część osób o ponadprzeciętnych dochodach deklaruje, że odwiedza ekskluzywne restauracje. Najczęściej regularnie odwiedzają je osoby bogate. Podobnie wygląda korzystanie z usług prywatnego trenera (regularnie korzysta z nich 14% zamożnych i 27% bogatych) czy gospodyni domowej (regularnie korzysta z tej usługi 21% zamożnych i 53% bogatych).

fot. mat. prasowe

Pochodzenie marek luksusowych obecnych w Polsce

Większość dostępnych w Polsce marek luksusowych pochodzi z Europy.


Nie istnieje jedna definicja luksusu. Badania KPMG pokazują, że postrzeganie dóbr i usług jako luksusowe zależy od poziomu zamożności danej osoby. Im wyższe są dochody, tym droższe dobra uznawane są za luksusowe. Przykładowo cena, od jakiej osoby zamożne uznają samochód za luksusowy, to ok. 200 tys. zł, podczas gdy dla osób bogatych to już blisko 300 tys. zł – podsumowuje Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z wybranych usług przez Polaków o ponadprzeciętnych dochodach

Duża część osób o ponadprzeciętnych dochodach deklaruje, że odwiedza ekskluzywne restauracje.


Informacje o badaniu
„Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2014” jest piątą edycją publikacji KPMG o rynku luksusu w Polsce. Celem tegorocznej edycji badania było ukazanie profilu bogatego Polaka – kim jest, jakie są jego potrzeby i oczekiwania, jakie dobra i usługi nabywa. Tegoroczna edycja raportu oparta jest na badaniu na próbie ponad sześciuset zamożnych i bogatych Polaków, przeprowadzonym we wrześniu i październiku 2014 roku przy wykorzystaniu metody wywiadów telefonicznych CATI. W badaniu wzięły udział osoby o dochodzie miesięcznym brutto wynoszącym co najmniej 7 127 zl.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: