Europa: wydarzenia tygodnia 49/2014
2014-12-07 00:06
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 48/2014
- Według urzędu statystycznego Eurostat Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kw/kw, podczas gdy w II kw. wzrósł o 0,1 proc.
- Ministrowie sprawiedliwości krajów UE uzgodnili wzmocnią współpracę przy rozwiązywaniu problemów bankrutujących przedsiębiorstw i reguły dot. restrukturyzacji i zawarcia ugody, a nie tylko likwidacji firm. Teraz kolej na Parlament Europejski. Według danych KE co roku w UE postępowania upadłościowe dotykają około 200 tysięcy przedsiębiorstw rocznie (dotyczy to ok. 1,7 miliona miejsc pracy). Jedna czwarta z nich ma charakter ponadnarodowy.
- Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Obecnie EBC spodziewa się wzrostu o 0,8% r/r w tym roku oraz o 1,0% w 2015 r. i o 1,5% w 2016 r. Według ostatnich szacunków Eurostatu, PKB w III kw. br. zwiększył się o 0,2% kw/kw w strefie euro, zaś w całej Unii Europejskiej wzrósł o 0,3% kw/kw.
- Według niemieckiego urzędu statystycznego zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w październiku o 2,5 proc. m/m (po wzroście wcześniej o 1,1 proc.). Licząc r/r zamówienia wzrosły o 2,4 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 0,7 proc.
- Produkcja przemysłowa Węgier spadła w październiku o 2,6 proc. m/m, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,6 proc. m/m.
- Państwa UE i europarlament uzgodniły wstępnie nowe przepisy, które ułatwią władzom krajowym wprowadzanie zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) na swym terytorium. Zawarte porozumienie negocjatorów musi teraz zostać formalnie zatwierdzone przez rządy państw UE i cały Parlament Europejski. Wprowadzenie nowych regulacji powoduje, że od wiosny 2015 r. kraje unijne będą same podejmować decyzję w tym zakresie. Aktualnie w UE są dopuszczane tylko te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.
- Od lipca 2013 r. przeprowadzono 7 rund rozmów w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP) między UE i USA. Jest jednak problem, o który może rozbić się sprawna kontynuacja negocjacji. Dotyczy to ISDS w sprawie której prowadzone są konsultacje publiczne. Wszystko wskazuje na to, że stanowisko unijne będzie przedstawione jeszcze w tym roku. ISDS dotyczy ochrony inwestorów przed nadużyciami systemu czy administracji w danym kraju. Pozwala to na dochodzenie sądowne odszkodowań, jakie inwestor poniesie w związku ze zmianami w regulacjach prawnych wpływających na zmianę warunków działalności gospodarczej. Na ten zapis w traktacie TTIP naciskają Amerykanie. Przeciwko klauzuli ISDS zebrano już ponad milion podpisów.
- Plan dotyczący unii energetycznej zostanie przedstawiony przez KE na początku przyszłego roku. W obecnych warunkach politycznych sprawy energetyczne są dla Unii Europejskiej priorytetowe, są bezpośrednio powiązane z życiem obywateli i z dobrobytem na naszym kontynencie. Unia energetyczna ma także m.in. zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, wzmocnić rynek wewnętrzny czy przyczynić się do oszczędności energii.
- Po wycofaniu się Rosji z budowy gazociągu South Stream, w trakcie wizyty w Sofii zabrał głos przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Jego zdaniem "South Stream może zostać zbudowany. Warunki są jasne od dawna. Nie ma tu nic nowego. Piłka jest teraz po stronie Rosji". Bułgaria jest zdecydowanie za realizacją tej strategicznej inwestycji. South Stream od pewnego czasu budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Według Brukseli, umowy Rosji z pozostałymi krajami zaangażowanymi w projekt są niezgodne z unijnymi przepisami (trzeci pakiet energetyczny).
- Ukraiński Naftohaz przelał na konto Gazopromu 378 mln USD za miliard metrów sześciennych błękitnego paliwa. Jest to przedpłata, a Rosjanie dostarczą gaz w najbliższym czasie. Jak wiadomo w połowie roku Rosjanie wstrzymali dostawy gazu na Ukrainę, ponieważ Kijów odmówił płacenia za paliwo według nowych. Podwyżka nastąpiła po zmianie władzy na Ukrainie na prozachodnią. W październiku ustalono tymczasowe rozwiązanie na sezon grzewczy. Przyjęto, że Ukraińcy będą płacić nie więcej niż 385 USD za tysiąc metrów sześciennych, jednak pieniądze muszą przelewać w formie przedpłat.
- W Europie zdynamizowały się prace nad rozwojem energetyki atomowej. Konsorcjum NuGen zbuduje w okolicach Sellafield elektrownię o mocy 3,4 GW wyposażoną w trzy reaktory typu PWR (pressurised water reactor) Westinghouse AP1000. Inwestorzy zamierzają oddać do eksploatacji pierwszy reaktor w 2024 roku a pełną moc elektrownia miałaby osiągnąć w roku 2026. Brytyjski rząd przewiduje, że w najbliższych latach rozpocznie się budowa przynajmniej pięciu nowych elektrowni atomowych. Aż osiem spośród dziewięciu działających obecnie brytyjskich elektrowni atomowych ma bowiem zostać wyłącznych przed końcem przyszłej dekady.
- Komisja Europejska już przekazała Ukrainie 860 mln euro, a teraz przekazała kolejną transzę 500 mln euro. To kwoty w ramach tzw. pomocy makrofinansowej na ustabilizowanie sytuacji budżetowej, a w sumie pomoc ta będzie wynosić 1,6 mld euro. Ta pomoc ma sprzyjać kontynuacji reform społecznych i gospodarczych.
- Opel zamyka swoją fabrykę w Bochum. Po 52 latach przestanie działać fabryka dotąd zatrudniająca 3000 ludzi. Na terenie zakładów będzie teraz działał magazyn części zamiennych Opla, zatrudniający 700 osób. Ta decyzja jest trudna dla władz kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Bezrobocie w Bochum wynosi obecnie 9,4 proc. i teraz wzrośnie, ponieważ około połowy załogi zakładów mieszka w tym mieście. W 2013 roku stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,9 proc., a w tym roku ma wynieść 6,7 proc.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Magdalena A. Kolka: O PRZYSZŁOŚCI UNIJNEJ EUROPY SŁÓW KILKA...
Dzisiejszy obraz gospodarki unijnej Europy nie jest tak optymistyczny, jak to mówią politycy z Brukseli i z wielu europejskich stolic. Rządzący wmawiają nam, że UE ma już kryzys za sobą, jednak nie wszyscy mają taką opinię. Wielu analityków obserwujących wskaźniki opisujące krajowe gospodarki dystansuje się od takiej oceny wyrażając wątpliwości i obawy. Nie brakuje też takich ekspertów, którzy wieszczą Europie nadchodzący, kolejny kryzys... Jaka jest dzisiejsza gospodarka dwóch lokomotyw gospodarczej Europy, czyli Niemiec i Francji oraz co powinny zrobić rządy w Paryżu i Berlinie, by nie doszło do realizacji "czarnego" scenariusza?...
Jestem pod wrażeniem głównych tez raportu nt. ożywienia wzrostu głównych gospodarek UE w tym ocen sytuacji gospodarczej i zaleconych zmian. Jego autorami są znani eksperci, Francuz Jean Pisani-Ferry i Niemiec Henrik Enderlein. To realizacja inicjatywy z którą wystąpili ministrowie gospodarki obu krajów: Emmanuel Macron i Sigmar Gabriel (który także jest wicekanclerzem). Kim są autorzy raportu? Są to:
- Jean Pisani-Ferry to wieloletni dyrektor brukselskiego think tanku ekonomicznego Bruegel, aktualnie jest doradcą rządu Francji ds. wzrostu gospodarczego.
- Henrik Enderlein kieruje pracami Instytutu Jacquesa Delors'a.
Przedstawione w raporcie główne zalecenia dla obu rządów są pozornie proste i oczywiste. Zapisy raportu sprowadzają się do zalecenia:
- Berlinowi - długofalowe reformy i inwestycje
- Paryżowi - pilną reformę rynku pracy
W szczegółach autorzy stwierdzają, że są podstawy dla tezy: Europie grozi stagnacja.
Jak autorzy raportu widzą gospodarki tych krajów i co proponują.
NIEMCY
Niemiecka gospodarka jest istotnie w zdecydowanie lepszej kondycji niż francuska. Rząd A. Merkel wprowadził dyscyplinę finansową i budżet na 20015 rok jest zrównoważony (jako jedyny w gronie krajów unijnych). Dynamika rozwojowa gospodarki jest jednak mizerna, a rząd niedawno musiał zrewidować w dół prognozy dotyczące wzrostu PKB. I tak w 2014 roku wyniesie on 1,2 proc. a w roku 2015 ma to być 1,3 proc. (na początku roku prognozowano, że będzie to odpowiednio 1,8 proc. i 2 proc.).
Na gospodarkę niemiecką coraz większą presję wywierają kraje unijne, by ta przyspieszyła tempo wzrostu (nie bez powodu Niemcy są uznawane za lokomotywę unijnej gospodarki). Raport sugeruje zwrócenie uwagi na kurczącą się populację, oraz - podobne jak MFW - zdecydowane naciska na zwiększenie inwestycji (proponuje zwiększyć inwestycje publiczne o 24 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż proponuje rząd). Jednak już teraz wiadomo, że Berlin krytycznie odniósł się do zalecenia dotyczącego zdynamizowania tempa wzrostu gospodarczego i zerwania z obecną polityką dyscypliny finansowej.
FRANCJA
Raport nie uzasadnia oczywistej tezy, że francuska gospodarka jest dziś w gorszym stanie, niż niemiecka. Dziś charakteryzuje ją stagnacja oraz zbyt wysoki deficyt budżetowy. Raport zaleca, aby Francja znacząco zmniejszyła wydatki publiczne (z obecnych 56,5 proc. PKB do 50 proc.). Autorzy raportu zalecają pilne wprowadzenie zmian regulujących rynek pracy. Chodzi przede wszystkim o "ułatwienia dotyczące czasowego zatrudniania i zwalniania pracowników oraz otwarcie wybranych sektorów gospodarki na otwartą, wolnorynkową konkurencję". Komentatorzy mają wątpliwości czy, w jakim stopniu i w jakim czasie francuski rząd zacznie realizować przedstawione przez ekspertów zalecenia (te rekomendacje nie są dla niego wiążące).
UWAGI KOŃCOWE
Autorzy w raporcie ostrzegają przed "graniem na czas". Przypominają znane powiedzenie, że w sprawach gospodarczych najczęściej czas gra "przeciw decydentom" i na ogół pogarsza warunki realizacji koniecznych działań sanacyjnych. Raport ostrzega więc przed taką postawą twierdząc, że warunki dla reform będą się pogarszać, a nie bez znaczenia będą tu przewidywane na 2017 rok wybory, przed którymi politycy na ogół nie podejmują niepopularnych decyzji.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)