Plany polskich pracodawców X 2014
2014-12-09 17:28
Skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy nieco mniejsza © Rawpixel - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2014
Mniej optymizmu wśród firm, jednak stagnacja nie zagląda im w oczy
W pierwszej połowie bieżącego roku polscy pracodawcy emanowali optymizmem. Obecnie nastroje są nieco gorsze, a ostudzenie entuzjazmu przedsiębiorców widoczne jest szczególnie w odniesieniu do perspektyw dla gospodarki na kolejne miesiące. Najnowsze doniesienia płynące z cyklicznego raportu „Plany Pracodawców” realizowanego przez Randstad i TNS dowodzą, że polski biznes przestał wierzyć w możliwość wzrostu gospodarczego w nadchodzącym półroczu. Wprawdzie w porównaniu z poprzednim badaniem grupa optymistów zmniejszyła się jedynie o 2 punkty procentowe z 28% do 26%, jednak w stosunku do okresu wiosennego (II kwartał 2014), spadek ten jest już pokaźniejszy i wynosi 11 punktów procentowych.
fot. mat. prasowe
Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy
Jak zaznacza jednak Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. Prawnych agencji zatrudnienia Randstad obecną sytuację warto jednak obserwować z dłuższej perspektywy czasowej:
„Faktem jest, że wiosenna euforia przedsiębiorców minęła i wróciliśmy do poziomu gospodarczego optymizmu sprzed roku. Należy jednak zauważyć, że wskazania te nadal są znacznie wyższe niż jeszcze w tym samym okresie roku przed dwoma laty – kiedy to jedynie 8% badanych firm spodziewało się poprawy sytuacji makroekonomicznej, a w 2011 roku było to też tylko 11%. Ciągle jesteśmy w dużo lepszej sytuacji i obecne, nieco słabsze wyniki badania powinniśmy traktować jako przejaw sezonowego, powtarzającego się co roku ochłodzenia nastrojów przedsiębiorców.”
Badani przedsiębiorcy są w tym obszarze generalnie zgodni, choć z perspektywy regionalnej wyraźnie więcej przekonania o zbliżającej się poprawie sytuacji mają firmy z północy kraju (34%). Z perspektywy branżowej najwięcej optymizmu mają firmy obszaru handlu i napraw (29%) oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności (29%).
fot. mat. prasowe
Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy
Jak podkreśla Agnieszka Bulik: „Co ważne, niezależnie od oceny prognoz dla gospodarki, ocena sytuacji finansowej firm pozostaje niezmiennie bardzo wysoka i blisko dwie trzecie badanych firm ocenia swoją własną sytuację finansową, jako co najmniej dobrą.”
Nowe miejsca pracy – nieco mniej zapału niż latem, ale nadal dużo lepiej niż rok temu
Opisane wyhamowanie entuzjazmu przedsiębiorców odnośnie spodziewanej poprawy sytuacji gospodarczej przekłada się na obszar zatrudnienia w firmach. W stosunku do poprzedniego kwartału, w którym plany zwiększania zatrudnienia były najwyższe od czterech lat (29%), ambicje firm przygasły i otwarcie nowych etatów planuje obecnie o 3 punkty procentowe mniej firm (26%). Warto jednak zauważyć, że w długookresowej perspektywie nadal wyniki te wskazują na dużo większą niż w ubiegłych latach skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. W tym samym okresie roku 2013 deklaracje takie podawało jedynie 19% badanych firm, a w 2012 roku 15%.
fot. mat. prasowe
Planowane zmiany poziomu zatrudnienia w firmach w okresie nadchodzących 6 miesięcy
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)