eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca w bankowości ciągle przyciąga studentów

Praca w bankowości ciągle przyciąga studentów

2014-12-12 13:42

Praca w bankowości ciągle przyciąga studentów

Banki wciąż atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów © pab_map - Fotolia.com

Absolwenci kierunków ekonomicznych najchętniej rozpoczęliby swoją pierwszą pracę w FMCG. Jednak popularność sektora dóbr szybko zbywalnych zauważalnie spada. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać już wkrótce na pierwsze miejsce wskoczy bankowość. Jakie wymagania mają młodzi ludzie? Z badania „Talenty w bankowości 2014”, zrealizowanego przez Deloitte we współpracy z agencją badawczą Universum, najważniejszym z globalnych trendów jest zachowanie work-life balance. Oczekiwania polskich studentów nieco się różnią.

Przeczytaj także: Praca w bankowości traci popularność

Tegoroczna edycja badania swoim zasięgiem objęła 174 tys. studentów kierunków biznesowych, pochodzących z 31 krajów i zdobywających wiedzę na ponad 2 tys. uczelni wyższych. W naszym kraju ankiety wypełniło ponad 6,6 tys. studiujących. Ich średnia wieku wyniosła 22 lata.

W tym roku najbardziej popularnym sektorem wśród studentów został FMCG. To właśnie z tą branżą chciałaby związać swoją przyszłość największa rzesza młodych ludzi stojących u progu kariery zawodowej. Tym samym bankowość została zdetronizowana, ale trzeba podkreślić, że są jeszcze miejsca, w których jej popularność nie spada (Wielka Brytania, Chiny, Singapur i Hong Kong.
„W Polsce FMCG pozostaje na pierwszym miejscu od 2008 roku, ale dystans pomiędzy tą branżą, a drugą w kolejności bankowością zmniejsza się. Oznacza to, że wkrótce banki mogą sięgnąć po pierwszą pozycję w rankingu. Sektor dóbr szybko zbywalnych zajmuje pierwsze miejsce z uwagi na wysoką rozpoznawalność marek oraz dużą różnorodność stanowisk, firm i możliwości realizacji kariery zawodowej” – wyjaśnia Natalia Pisarek, Starszy Konsultant w zespole Human Capital, Dział Konsultingu Deloitte.

Na trzecim miejscu wśród polskich studentów kierunków ekonomicznych znalazł się sektor oprogramowania i usług informatycznych, który wyprzedził w tym roku audyt i księgowość. Na miejscu piątym uplasował się transport i logistyka, a na szóstym handel detaliczny. Kolejne miejsca należą do sektora ubezpieczeniowego oraz branży elektroniki i AGD.

fot. pab_map - Fotolia.com

Banki wciąż atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów

Prawie 40 proc. studentów zainteresowanych karierą w sektorze bankowym chce związać się ze swoim pierwszym pracodawcą na pięć lat lub nawet dłużej.


Cele zawodowe studentów: co myśli polski student na tle trendów globalnych


Jak czytamy w międzynarodowym badaniu Deloitte studenci z pokolenia Y wysoko cenią sobie czas wolny – najważniejsza jest dla nich równowaga między życiem zawodowym i osobistym. Jednak w Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Studenci, którzy wiążą swoją karierę z bankowością, cenią przede wszystkim stabilizację i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, które na świecie znalazło się na drugim miejscu. Może to wynikać z dużych obaw o znalezienie pracy po studiach w warunkach względnie wysokiego bezrobocia wśród młodego pokolenia, trudności z uzyskaniem umowy o pracę na czas nieokreślony oraz w dalszym ciągu echa kryzysu finansowego.
„Studenci w Polsce na drugim miejscu stawiają „bycie technicznym lub funkcjonalnym ekspertem”, co ich koledzy w innych krajach uznali za ostatni z priorytetów. Wynika to prawdopodobnie z rosnącego odsetka osób z wyższym wykształceniem w Polsce, co jest często postrzegane jako dewaluacja dyplomu magistra i rodzi konieczność dalszej specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Samo ukończenie studiów nie gwarantuje, że młody człowiek zdobył już miano eksperta w jakiejkolwiek dziedzinie” – tłumaczy Natalia Pisarek.

Studenci na świecie dużo wyżej cenią sobie „bycie liderem oraz możliwość zarządzanie zespołem” – priorytet ten zajął trzecie miejsce, a dopiero szóste w Polsce. Niewykluczone również, że na wyniki badania w znacznym stopniu rzutują różnice kulturowe. W Polsce tylko ok.10 proc. studentów jest zainteresowanych międzynarodową karierą, podczas gdy na świecie aż 35 proc. młodych ludzi zgłosiło taką chęć.

Bankowość - przystanek na dłużej


Prawie 40 proc. studentów zainteresowanych karierą w sektorze bankowym chce związać się ze swoim pierwszym pracodawcą na pięć lat lub nawet dłużej. Rok temu mniej niż 30 proc. deklarowało taką gotowość. Tylko nieliczni (6,3 proc.) uważają, że w pierwszej pracy spędzą rok lub mniej.
„Chęć związania się na dłużej z pierwszym pracodawcą może być wynikiem powszechnego przekonania, że po kryzysie finansowym trudniej jest znaleźć pracę, biorąc także pod uwagę redukcję zatrudnienia w sektorze bankowym. Wydaje się, że studenci zainteresowani karierą w bankowości cenią sobie coraz bardziej stabilizację i chcą poprzez dłuższy staż podnieść swoją wartość na rynku pracy” – tłumaczy Dariusz Szkaradek, Partner, Lider Usług dla Sektora Instytucji Finansowych Deloitte Polska.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Praca w bankowości

    bozenaro / 2014-12-14 22:03:30

    Wyobrażenia "młodych" o pracy w bankowości wynikają jak sądzę z oczekiwań a nie doświadczenia. Ta druga kwestia nie wygląda tak różowo jak przewidują. Jest to naprawdę ciężki kawałek chleba - plany sprzedażowe, różni nieciekawi klienci, naciski pryncypałów niekoniecznie kompetentnych , wynagrodzenie itd, itp. Życze pomyślności i wytrwałości.
    Bankowiec x2 / mama i córka/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: