eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

2014-12-12 12:38

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

Długie kolejki do ortopedy © vschlichting - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na spotkanie z lekarzem specjalistą czeka się obecnie około 2,9 miesiąca - wynika z najnowszego Barometru Fundacji Watch Health Care. To odrobinę dłużej niż w ostatnim okresie badawczym. Na najdłuższy czas oczekiwania muszą być przygotowani pacjenci skierowani na endoprotezoplastykę stawu kolanowego (niemal 4 lata). Poniżej 10 najdłuższych kolejek w ochronie zdrowia odnotowanych w ostatnim kwartale 2014 r. oraz wybrane wnioski z raportu.

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014

Aktualny raport Fundacji Watch Health Care (WHC) wskazuje, że średni czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia zdrowotnego wynosi w naszym kraju około 2,9 miesiąca. Jest to stan zanotowany na okres październik-listopad 2014 r. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty trwa 2,5 mies., natomiast na badanie diagnostyczne 2,1 mies. Trzeba jednak podkreślić, że są to wartości uśrednione i w niektórych przypadkach należy się uzbroić w naprawdę dużą cierpliwość.

Obecnie w polskim systemie opieki zdrowotnej brak jest dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na poważne ograniczenia zdrowotne. Poniżej prezentujemy 10 rekordowych kolejek odnotowanych na przełomie października i listopada 2014 r. w jakich oczekują polscy pacjenci:
  1. endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek stabilny – 44,9
  2. endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek pilny – 30,2
  3. zabieg usunięcia zaćmy – 27,5
  4. endoprotezoplastyka stawu biodrowego - 22,5
  5. leczenie aparatem ortodontycznym – 22
  6. odbarczenie kręgosłupa – 19,6
  7. zabieg rekonstrukcji kosteczek słuchowych (ossikuloplastyka) 19,3
  8. operacja usunięcia perlaka – 14
  9. zabieg usunięcia żyły (flebektomia) – 12,7
  10. wizyta u ortodonty - 12

W dalszym ciągu poważnym problemem ochrony zdrowia pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje zwiększenie czasu leczenia. Nie należy jednak zapominać, że długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii, jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia. W przypadku niechlubnego rekordzisty, endoprotezoplastyki stawu kolanowego, pacjent od momentu rozpoznania do rozpoczęcia leczenia operacyjnego poczeka średnio ponad 4 lata. Warto zaznaczyć iż istnieją placówki, w których czas oczekiwania na ten zabieg sięga roku 2027 r.

Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem operacji ma negatywne skutki, z czasem bowiem deformacja stawu i okolicznych tkanek staje się coraz większa, co ostatecznie prowadzi do nieodwracalnych zmian.

fot. vschlichting - Fotolia.com

Długie kolejki do ortopedy

Na najdłuższy czas oczekiwania muszą być przygotowani pacjenci skierowani na endoprotezoplastykę stawu kolanowego (niemal 4 lata).


Pogorszenie dostępu


Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania zanotowano w dziedzinach ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chorób zakaźnych, psychiatrii oraz neurologii dziecięcej.

Ministerstwo Zdrowia planuje od 2016 roku wstrzymanie wykonywania zabiegów wszczepienia endoprotez w placówkach, w których wykonuje się mniej niż 75 takich zabiegów rocznie. Takie działania spowodują znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na to świadczenie jak i wydłuży się czas oczekiwania w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Kolejka na realizację świadczeń zdrowotnych z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu wynosi obecnie 15 mies. (wzrost o 3,9 mies. w porównaniu z czerwcem i lipcem 2014 r.)

fot. mat. prasowe

Ogólne zestawienie zmian w czasie oczekiwania (w mies.) w dziedzinie ortopedii i traumatologii

Na świadczenie zdrowotne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu czeka się obecnie niemal 4 miesiące dłużej niż wynikało to z poprzedniego badania.


Na wydłużenie czasu oczekiwania w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu szczególny wpływ wywiera wzrost średniego czasu oczekiwania na zabieg odbarczenia kręgosłupa.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: