eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

2014-12-18 13:24

Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

Którzy posłowie wybrali samorząd? © Christian Schwier - Fotolia.com

Po wyborach samorządowych Wiejską opuszcza trzynaścioro posłów. Wybrali wyjazd z Warszawy, niższe wynagrodzenia i więcej obowiązków. Dla większości to powrót w rodzinne strony, w których zaczynali polityczną karierę.

Przeczytaj także: Parlamentarzyści a wizerunek Polski

23 z 460 posłów kandydowało w wyborach samorządowych. Mandaty otrzymało 12. Sześciu posłów zostało prezydentami: Robert Biedroń (TR) – Słupska, Łukasz Borowiak (PO) – Leszna, Jarosław Górczyński (PSL) – Ostrowca Świętokrzyskiego, Marcin Witko (PiS) – Tomaszowa Mazowieckiego, Radosław Witkowski (PO) – Radomia, Marek Wojtkowski (PO) – Włocławka. Pięcioro objęło fotel burmistrza: Małgorzata Adamczak (PO) – Śmigla, Jerzy Rębek (PiS) – Radzynia Podlaskiego, Zbigniew Włodkowski (PSL) – Orzysza, Jarosław Żaczek (PiS) – Ryk, Adam Żyliński - Iławy. Jarosław Katulski (PO) zasiądzie w radzie sejmiku kujawsko-pomorskiego. Wojciech Saługa (PO), choć nie kandydował w wyborach, został marszałkiem województwa śląskiego. Poniżej przedstawiamy sylwetki wszystkich posłów, którzy wybrali samorząd.

Robert Biedroń (38 l.), prezydent Słupska. Cele: polityka socjalna, energia odnawialna


Dotychczasowy poseł Twego Ruchu wygrał w Słupsku z Tadeuszem Konwińskim z PO z wynikiem 57 do 43 proc. W kampanii wyborczej skupił się na potrzebach socjalnych miasta (brak izby położniczej i oddziału geriatrycznego) oraz konieczności jego oddłużenia. Zapowiedział powołanie Instytutu Zielonej Energii, który ma się koncentrować na rozwijaniu infrastruktury produkującej energię odnawialną w regionie. Zamierza zrezygnować z trzech przysługujących mu z urzędu limuzyn i poruszać się na rowerze. Biedroń nie pochodzi ze Słupska ani nie ma doświadczenia w samorządzie. O poparcie swoich projektów będzie musiał powalczyć w radzie miasta – z jego komitetu mandat otrzymało tylko dwóch kandydatów (na 23 miejsca).

Biedroń z wykształcenia jest politologiem, zawodowo był związany z sektorem pozarządowym. Od lat angażuje się w działalność na rzecz praw kobiet i mniejszości, m.in. w Stowarzyszeniu Lambda i „Transfuzji” – Fundacji na Rzecz Osób Transpłciowych, a także na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. w Fundacji Zielony Instytut. W l. 2001-2009 był szefem Kampanii Przeciw Homofobii, w l. 2001-2005 – członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. W przeszłości politycznie związany z SdRP i SLD. Jako poseł VII kadencji zasiadał w komisji sprawiedliwości i praw człowieka (był wiceprzewodniczącym) oraz w komisji spraw zagranicznych.

fot. Christian Schwier - Fotolia.com

Którzy posłowie wybrali samorząd?

Po wyborach samorządowych Wiejską opuszcza trzynaścioro posłów.


Łukasz Borowiak (39 l.), prezydent Leszna. Cel: inwestycje w OZE


Poseł klubu PO w wyborach na prezydenta Leszna otrzymał prawie 64 proc. głosów i pokonał urzędującego od 1998 r. Tomasza Malepszego (Lewica dla Leszna). W kampanii Borowiak utworzył komitet PL18, który nie zdobył większości w radzie (5 mandatów na 23 miejsca). W związku z kandydowaniem w Lesznie został usunięty z listy członków PO, która w tym samym mieście wystawiła Tadeusza Pawlaczyka. W kampanii Borowiak zapowiedział pozyskiwanie dotacji unijnych i tworzenie warunków dla inwestorów. Podobnie jak Biedroń stawia na rozwijanie sektora odnawialnych źródeł energii, w tym mikroinstalacji dla mieszkańców, zapewniających niezależność energetyczną.

Borowiak jest ekonomistą i specjalistą od nieruchomości. W l. 2006-2010 zasiadał w radzie miasta Leszna. Z funkcji zrezygnował w grudniu 2010 r. po objęciu mandatu posła (na Wiejską trafił w miejsce Jarosława Urbaniaka, który został prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego). W l. 2004-2005 był związany ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, w l. 2006-2014 należał do Platformy Obywatelskiej. W 2011 r. otrzymał mandat poselski z list tego ugrupowania. Jako poseł pracował w komisjach infrastruktury oraz innowacyjności i nowych technologii. Od 2004 r. jest członkiem zarządu stowarzyszenia „Działajmy dla Leszna”, od 2010 r. zasiada w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej lokatorsko-własnościowej budownictwa wielorodzinnego „Zielone Światło”.

Jarosław Górczyński (43 l.), prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Cel: dotacje unijne


Poseł klubu PSL w Ostrowcu Świętokrzyskim pokonał kandydata PiS Zbigniewa Dudę zdobywając 58 proc. głosów. Członek ludowców od 2012 r. w listopadowych wyborach kandydował z list własnego komitetu. W kampanii obiecywał pozyskanie dla miasta funduszy unijnych. W realizacji projektów raczej nie będzie go hamowała rada miasta, bo na 23 miejsca radnymi zostało 13 kandydatów z jego list.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: