Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?
2014-12-18 13:24
Przeczytaj także: Parlamentarzyści a wizerunek Polski
Górczyński z wykształcenia jest inżynierem elektroenergetykiem. W ratuszu, którym teraz będzie kierował, przepracował dziewięć lat: w l. 1995-2006 był inspektorem ds. inwestycji oraz kierownikiem referatu ds. realizacji strategii miasta. W 2006 r. zdobył mandat radnego w radzie powiatu ostrowskiego, ale zrezygnował z niego na rzecz stanowiska wiceprezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2011 r. zdecydował się na trzyletnią przerwę od samorządu – został posłem ziemi kieleckiej z listy PSL. Jako poseł zasiadał w komisjach spraw zagranicznych oraz do spraw unii europejskiej. Związek z regionem utrzymywał jako członek zarządu Stowarzyszenia „Twój Ostrowski Samorząd”. W l. 2007-2012 zasiadał także w radzie nadzorczej miejskiej spółki wodociągowo-kanalizacyjnej w Ostrowcu.
Marcin Witko (43 l.), prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Cele: inwestycje i likwidacja stref płatnego parkowania
Dotychczasowy poseł klubu PiS w wyborach na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego pokonał kandydatkę komitetu „Możemy” Agnieszkę Łuczak, zdobywając 54 proc. głosów. Witko obiecywał, że będzie wspierał inwestycje w mieście, wprowadzi ułatwienia dla przedsiębiorców i zlikwiduje strefy płatnego parkowania. Zamierza przywrócić miastu uroczystości związane z przyznawaniem orderu Ecce Homo, które obecnie odbywają się w Krakowie. PiS ma większość w radzie miasta, prezydentowi będzie więc łatwiej wywiązać się z wyborczych obietnic.
Witko jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Przed rozpoczęciem działalności politycznej pracował jako nauczyciel i instruktor w domach kultury. Później pełnił funkcję dyrektora biura poselskiego Janusza Wojciechowskiego. W l. 2006-2010 zasiadał w radzie powiatu tomaszowskiego, następnie przez rok w radzie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W przeszłości Witko był związany z PSL i Stronnictwem „Piast”. Obecnie jest członkiem PiS, z którego list otrzymał mandat poselski w 2011 r. W Sejmie pracował w komisjach zdrowia oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Radosław Witkowski (40 l.), prezydent Radomia. Cele: walka z bezrobociem i remonty dróg
Poseł klubu PO wygrał wybory prezydenckie w Radomiu – z wynikiem 52 proc. głosów pokonał urzędującego prezydenta Andrzeja Kosztowniaka (popierany przez PiS). Witkowski zamierza rozwiązać problem wysokiego bezrobocia w mieście (15 proc.). Obiecał budowę hali sportowo-widowiskowej oraz zapowiedział plan poprawy jakości dróg. Nie będzie mu łatwo, bo PO nie ma większości w radzie. Jej komitet otrzymał 12 z 28 mandatów, 14 należy do PiS (po jednym radnym wprowadziły SLD-Lewica Razem oraz Radomianie Razem Marzeny Wróbel).
Witkowski jest magistrem pedagogiki, pracuje w rodzinnej firmie. W l. 2006-2007 był radnym Radomia, zrezygnował z funkcji na rzecz mandatu poselskiego, który otrzymał w wyborach w 2007 r. Od 2003 r. jest członkiem PO. W 2007 r. i 2011 r. uzyskał mandat do Sejmu. Zasiadał w komisjach: samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, skarbu państwa oraz finansów publicznych.
Marek Wojtkowski (46 l.), prezydent Włocławka. Cele: miejsca pracy i milion dla Anwila Włocławek
Poseł klubu PO w wyborach na prezydenta Włocławka otrzymał 65 proc. głosów, pokonując urzędującego od 2006 r. prezydenta Andrzeja Pałuckiego (SLD-Lewica Razem). Wojtkowski zarzucił Pałuckiemu niewłaściwe wykorzystanie 10 mln zł z budżetu miasta. Pałucki wszczął i wygrał w tej sprawie proces w trybie wyborczym, domagając się przeprosin. Nowy prezydent Włocławka obiecał zwiększyć liczbę miejsc pracy, uruchomić połączenie drogowe z autostradą A-1, zbudować ścieżki rowerowe, a także przekazać ponad milion złotych dla klubu koszykarskiego Anwil Włocławek. W radzie Włocławka PO jest w mniejszości – ma 5 mandatów, co może utrudniać Wojtkowskiemu sprawne rządzenie. Większość mandatów zdobyli kandydaci PiS – 10, SLD niewiele mniej – 9.
Wojtkowski jest doktorem historii. Pracował jako nauczyciel i wykładowca akademicki. Był wiceprezesem włocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Zajmował się doradztwem w zakresie podatków i finansowania działalności gospodarczej oraz sprzedażą instrumentów finansowych. Mandat poselski z ramienia PO sprawował od 2006 r. Zasiadał w komisjach: edukacji, nauki i młodzieży, rolnictwa i rozwoju wsi, sprawiedliwości i praw człowieka, gospodarki, mniejszości narodowych i etnicznych, administracji i cyfryzacji oraz komisji nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczeniem biurokracji.
Przeczytaj także:
Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów
![Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów [© zagorskid - Fotolia.com] Najpopularniejsi posłowie X kadencji Sejmu wg internautów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/poslowie/Najpopularniejsi-poslowie-X-kadencji-Sejmu-wg-internautow-258172-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)