eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySkuteczne odzyskiwanie długów zza granicy? Wiele zależy od nacji

Skuteczne odzyskiwanie długów zza granicy? Wiele zależy od nacji

2014-12-22 10:28

Skuteczne odzyskiwanie długów zza granicy? Wiele zależy od nacji

Egzekwowanie zaległych świadczeń powinno najłatwiej przebiegać w Finlandii © Alex - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Odzyskanie należności, z którymi zalegają nam zagraniczni kontrahenci, nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim należy uwzględnić przepisy prawne oraz sytuację socjoekonomiczną panującą w kraju dłużnika. „Europejski Indeks Płatniczy 2014” wskazuje, że najłatwiejszą sytuację mają przedsiębiorcy współpracujący z firmami fińskimi. Na większe kłopoty narażeni są ci, którzy mają do czynienia z dłużnikami pochodzącymi z Czech i Portugalii.

Przeczytaj także: Windykacja B2B coraz popularniejsza

W dzisiejszych czasach konieczność dochodzenia należności za granicą staje się coraz częstsza. W takim przypadku warto pamiętać, że na skuteczność egzekwowania należności w znacznej mierze wpływają obowiązujące w kraju dłużnika kwestie formalno-prawne. Chodzi tu m.in. o
  • obowiązujące w danym państwie etapy procesu ściągania długów,
  • środki, które można legalnie stosować w egzekucji,
  • przepisy prawne w zakresie czasu trwania ewentualnego procesu sądowego,
  • koszty sądowe

Nie można również zapominać o aspektach czysto kulturowych, jak np. skłonność danej nacji do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań oraz średni czas, w jakim płatności te są przez nich realizowane.

Najmniejsze ryzyko


Według badania „Europejski Indeks Płatniczy 2014” przeprowadzonego przez Intrum Justitia, egzekwowanie zaległych świadczeń powinno najłatwiej przebiegać w Finlandii, która została określona jako kraj z najniższym wskaźnikiem ryzyka płatności w Europie. Oznacza to, że w Finlandii długi spłacane są najszybciej oraz są najrzadziej umarzane w porównaniu do pozostałych europejskich państw. Średni czas, jaki zajmuje Finom uregulowanie swoich zobowiązań wynosi 26 dni.

fot. mat. prasowe

European Payment Index

Najmniej ryzykownymi partnerami handlowymi okazują się być Duńczycy i Szwajcarzy. Nie można narzekać również na Finów. Na drugim biegunie M.in. Hiszpania, Portugalia i Rumunia.


Najskuteczniejsze środki stosowane przez wierzycieli oraz firmy windykacyjne do polubownego odzyskania długów w tym kraju, to wezwania do zapłaty dostarczane drogą listową. Istnieje również możliwość wysłania specjalnego listu, którego treść zostaje dołączona do ogólnej informacji o zdolności kredytowej dłużnika w przypadku nieopłacenia przez niego zaległej kwoty. Sądowy proces odzyskiwania niespłaconych należności zajmuje w Finlandii średnio od 2 do 4 miesięcy i wymaga od wierzyciela zainwestowania kwoty około 200 euro. Czas trwania oraz koszty rozprawy sądowej mogą być oczywiście różne w zależności od poszczególnych przypadków.

Kłopotliwi partnerzy


Robiąc interesy ze swoimi geopolitycznymi sąsiadami, polscy przedsiębiorcy mogą natknąć się na poważne trudności związane z egzekwowaniem swoich należności u mieszkańców Republiki Czeskiej. Według analityków firmy Intrum Justitia ten kraj ma jeden z najwyższych wskaźników płatniczego ryzyka w Europie, a więc proces odzyskiwania wierzytelności w Czechach może przebiegać w dość kłopotliwy sposób. Średni czas, jaki Czechom zajmuje opłacanie swoich faktur wynosi 44 dni, a około 3,3 proc. długów zostaje w tym kraju umorzone. Do najskuteczniej działających środków stosowanych w tzw. polubownej windykacji należą negocjacje telefoniczne oraz listy z wezwaniem do zapłaty, a proces sądowego odzyskiwania długów może pochłonąć okres od paru miesięcy do paru lat i kwotę praktycznie niemożliwą do wstępnego oszacowania.

Z wysokim ryzykiem nieotrzymania zapłaty w terminie muszą się także liczyć osoby nawiązujące relacje biznesowe z obywatelami Portugalii. Po poważnym kryzysie ekonomicznym Portugalczycy wciąż mają kłopot z terminową spłatą swoich zobowiązań i zajmuje im to średnio nawet 85 dni. Odsetek umarzanych w tym kraju długów również jest wysoki, bo sięga aż 3,9 proc., a prawna ścieżka dociekania swoich należności dzieli się na dwa etapy, których łączny czas trwania może przekraczać 2 lata. Wierzyciel musi zwykle zainwestować równowartość około 10 proc. od wartości długu, który próbuje odzyskać, a chcąc załatwić sprawę polubownie może być poproszony o dostarczenie większej ilości dokumentów niż jest to oczekiwane w większości europejskich państw.

Profesjonalne wsparcie


Ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą na świecie, firmy są i będą zmuszone do poszukiwania klientów oraz partnerów biznesowych na zagranicznych rynkach. To warunek konieczny dla zachowania dynamiczności rozwoju większości przedsiębiorstw, a ewentualne problemy związane z otrzymaniem zapłaty za swój towar czy oferowane usługi mogą przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli takie trudności w uzyskaniu zapłaty pojawią się i dotyczyć będą mieszkańców obcego dla przedsiębiorcy kraju, to najlepiej jest poręczyć odzyskiwanie swoich należności specjalizującym się w tym firmom windykacyjnym. Nieznajomość lokalnych przepisów oraz konieczność samodzielnego dopilnowania przebiegu ewentualnego procesu sądowego w obcym kraju mogą być dla wierzyciela nie tylko kłopotliwe, ale i narażać go na zbędne koszty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: