Kto odpowiada za bezpieczeństwo IT w bankach?
2014-12-22 10:40
Kto odpowiada za bezpieczeństwo IT w bankach? © Inok - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bankowość internetowa: cyberataków można uniknąć
Błyskawiczne udostępnienie zupełnie nowych kanałów bankowości wymusza na bankach diametralną zmianę w podejściu do kwestii bezpieczeństwa. Klienci stali się bardziej wymagający, a kilkadziesiąt minut na usunięcie awarii, które kiedyś należało do standardów, w dzisiejszych czasach z pewnością nie znajdzie zrozumienia. W czasach serwisów społecznościowych, katalizatorów rozwoju sytuacji kryzysowych, banki absolutnie nie mogą dopuścić do przestojów w dostarczaniu usług. Równocześnie nie mogą składać broni w nierównej walce z cyberprzestępcami, sprawnie reagując na działalność cyberoszustów. Niestety w tym wyścigu ci ostatni są zawsze o krok naprzód.Rozmyta odpowiedzialność
– Aż 60 proc. klientów uważa, że tylko bank jest odpowiedzialny za kwestie związane z bezpieczeństwem ich pieniędzy oraz danych. Skoro udostępnia system, ponosi winę za udane ataki cyberprzestępców – mówił podczas tegorocznej edycji konferencji IT@BANK Andrzej Sieradz, wiceprezes BGŻ S.A.
Zdaniem Andrzeja Sieradza im bardziej komfortowo klient czuje się korzystając z bankowości internetowej czy mobilnej, tym mniejszą zwraca uwagę na swoje bezpieczeństwo. Czuje się pewnie i odsuwa od siebie myśl, że może paść ofiarą przestępstwa.
fot. Inok - Fotolia.com
Kto odpowiada za bezpieczeństwo IT w bankach?
– Niestety, jeśli przeanalizujemy jak najczęściej działają cyberprzestępcy, okaże się, że najsłabszym ogniwem systemu nie są zabezpieczenia w bankach, ale sami użytkownicy – ich nieznajomość podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej czy mobilnej – mówi Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Rady Programowej IT@BANK 2014. – Wiele osób wciąż nie przykłada należytej wagi do maili pochodzących z nieznanych adresów czy zbyt pochopnie podaje login i hasło. Chwila nieuwagi może niestety skończyć się znacznymi stratami – dodaje.
Edukacja to za mało
Czy receptą na tak zdiagnozowany problem może być edukacja klientów przez banki? Zdaniem wielu ekspertów – tak. Jednak coraz liczniejsze są głosy, że komunikacja w tym zakresie, choć prowadzona przez wszystkie banki, pozostaje nieskuteczna. Zdaniem psychologa Jacka Santorskiego niezmiernie trudno jest nakłonić ludzi do tego, by chcieli współpracować dla swojego własnego dobra.
– Najczęściej przesadnie wierzymy w swoje szczęście i nie doceniamy ryzyka. Argumenty logiczne dotyczące zagrożeń związanych z nowymi technologiami docierają zaledwie do 15 proc. odbiorców. Inni potrzebują argumentów psychologicznych – tłumaczył psycholog podczas tegorocznego IT@BANK.
Co więcej, chociaż rola użytkowników w dbaniu o bezpieczeństwo ich własnych kont jest bardzo duża, nie można bagatelizować innych zagrożeń. Znajomość fundamentalnych zasad bezpieczeństwa, regularne aktualizowanie programu antywirusowego, a także korzystanie z tokenów i zdrapek nie uchroni przed atakiem profesjonalnego i zdeterminowanego hakera.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)