Jakie prezenty świąteczne od szefa?
2014-12-23 15:26
Przeczytaj także: Pracownicy nie mają wpływu na świadczenia pozapłacowe
Jak już wspomniano we wstępie, z danych zgromadzonych i przeanalizowanych przez HRK Payroll Consulting grudniowe pensje pracowników zatrudnionych w międzynarodowych korporacjach będą średnio o 5 procent wyższe od listopadowych.„Na wzrost wynagrodzeń w grudniu wpływa szereg świadczeń przyznawanych pracownikom właśnie w okresie świątecznym – należą do nich trzynastki, premie roczne oraz świąteczne gratyfikacje” – mówi Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.
Premie dzielą się na regulaminowe oraz uznaniowe. W przypadku premii regulaminowych wypłata uzależniona jest od spełnienia konkretnych, ustalonych z góry i zobiektywizowanych warunków określonych w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. Przyznanie oraz wysokość premii uznaniowej zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, a pracownikom nie przysługują roszczenia o ich wypłatę. Takie premie są traktowane jako nagroda i wyróżnienie za dobrze wykonaną pracę.
Trzynastki
Wiele międzynarodowych firm przyznaje w grudniu swoim pracownikom tzw. trzynastkę. Wypłacana jest wtedy podwójna pensja. Jest to najczęściej premia regulaminowa.
„Trzynastki – przez wielu utożsamiane z sektorem publicznym – są bardzo popularne na rynku i niezwykle doceniane przez pracowników. W branży IT spotyka się wiele organizacji je oferujących” – mówi Bartosz Maligłówka, konsultant HRK ICT.
fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com
Czas prezentów od pracodawców
Słodycze, kosze z prezentami czy nawet dzień wolny w wigilię zaczynają być coraz bardziej popularnymi upominkami.
Premie roczne
Grudzień to też czas, kiedy pracodawcy rozpoczynają wypłacanie handlowcom premii rocznych. Mogą one sięgać nawet równowartości całorocznego wynagrodzenia. W odróżnieniu od trzynastek premie roczne są przyznawane w zależności od indywidualnych osiągnięć pracownika. Ich podstawą jest wypracowany, dodatni wynik finansowy. Wysokość premii ustala menedżer, oceniając podwładnego w ramach ustalonych kryteriów. Kwota premii może ulec zmniejszeniu, np.: w razie wystąpienia absencji chorobowej w ocenianym okresie, ale także zwiększeniu w przypadku znacznego przekroczenia celu sprzedażowego.
„Cześć pracodawców już w grudniu rozpoczyna wypłacanie premii rocznych. Apogeum przypada na luty, marzec, ale część handlowców już pod koniec roku może się cieszyć wysokim przychodem” – informuje Jacek Olejarz, menedżer HRK FMCG.
A poza pensją
Pracodawcy w ramach prezentów świątecznych często oferują bony towarowe do sieci sklepów kosmetycznych, spożywczych lub odzieżowych, restauracji czy kin. Z danych HRK Payroll Consulting wynika, że aż 60% pracowników otrzymuje takie dodatki w ciągu całego roku, z czego znaczną część stanowią właśnie podarunki świąteczne.
fot. mat. prasowe
Świadczenia pozapłacowe
Najbardziej popularnym świadczeniem pozapłacowym jest pakiet opieki medycznej
Obserwujemy, że coraz więcej pracodawców inwestuje w dodatki pozapłacowe, aby drobnymi gestami uprzyjemniać i ułatwiać życie pracownikom. Słodycze, kosze z prezentami czy nawet dzień wolny w wigilię zaczynają być coraz bardziej popularnymi upominkami” – informuje Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.
Wpadki pracodawców
Coraz rzadziej, ale wciąż zdarzają się wpadki pracodawców – podarowanie szminek pracownikom również płci męskiej czy zabawek osobom bezdzietnym. Najczęściej wynika to z umów barterowych pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami – dzięki nim firma ma dostęp do określonych produktów na bardzo korzystnych warunkach. Jednak należy w takim wypadku zastanowić się czy nietrafiony prezent nie przyniesie więcej szkody niż pożytku i nie rozczarowuje pracownika.
![Świadczenia dodatkowe w oczach menedżerów w 2018 roku [© opolja - Fotolia.com] Świadczenia dodatkowe w oczach menedżerów w 2018 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/swiadczenia-dodatkowe/Swiadczenia-dodatkowe-w-oczach-menedzerow-w-2018-roku-216960-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)