Polscy CFO optymistyczni
2014-12-31 12:03
Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy III kw. 2014 r.
WYBRANE WYNIKI BADANIA
Plany optymalizacyjne i zatory
O tym, że optymizm dyrektorów finansowych jest nadal ograniczony i że zachowują oni sporą dozę ostrożności, świadczą też ich plany dotyczące polityki kosztowej.
Ankietowani wciąż odczuwają bowiem potrzebę zwiększania dyscypliny finansowej.Aż 70% dyrektorów finansowych deklaruje, że w ciągu 12 miesięcy ich firmy przeprowadzą optymalizację kosztową.
Dużo mniejszą popularnością cieszą się działania optymalizacyjne w działach finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych i IT czy zmiana struktury organizacyjnej grupy.
Mimo spodziewanego nasilenia się koniunktury gospodarczej, ankietowani dyrektorzy finansowi nie oczekują istotnej poprawy sytuacji płynnościowej na rynku. Ograniczenia zatorów płatniczych w najbliższym roku spodziewa się 18% badanych, a 12% sądzi, że zjawisko to nawet się zaostrzy.
Badanie sprawozdania finansowego
Zapytaliśmy dyrektorów finansowych także o to, jak postrzegają kwestię badania sprawozdań finansowych przez zewnętrznych audytorów.
Dla 42% dyrektorów badanie sprawozdań umożliwia przedyskutowanie słabości organizacji w zakresie systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej. Według jednego na siedmiu ankietowanych, badanie sprawozdania finansowego to tylko obowiązek ustawowy i nie zauważają oni żadnej wartości dodanej.
fot. mat. prasowe
Jaka jest dla Państwa najważniejsza wartość badania sprawozdania finansowego?
Okazuje się, że największą wartością takiego badania jest wymiana poglądów z wyspecjalizowanym audytorem na temat tego, jak ująć w księgach specyficzne, niestandardowe zdarzenia gospodarcze. Taką odpowiedź wskazało 44% badanych.
Wsparcie w rozwoju
Dyrektorzy finansowi dość rzadko czują wsparcie ze strony administracji publicznej. Zapytani o to, od których instytucji otrzymują największe wsparcie w rozwoju firm, wskazują najczęściej na organizacje biznesowe, np. izby gospodarcze i konfederacje(40% wskazań).
fot. mat. prasowe
Wsparcie w rozwoju
Spośród instytucji rządowych najlepiej oceniane jest Ministerstwo Gospodarki (30%),prawdopodobnie dzięki wprowadzanym od kilku lat pakietom ograniczającym bariery administracyjne dla firm. Dyrektorzy finansowi relatywnie dobrze(na tle innych instytucji publicznych) oceniają też działalność Ministerstwa Finansów (18%)i Narodowego Banku Polskiego (19%).Bardzo rzadko natomiast odczuwają wsparcie ze strony parlamentu oraz instytucji finansowych.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zarządzanie firmą, dyrektor finansowy, rola dyrektora finansowego, kadra zarządzająca, CFO, badania firm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)