eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeMonitoring floty samochodowej obniży koszty

Monitoring floty samochodowej obniży koszty

2014-12-30 00:22

Monitoring floty samochodowej obniży koszty

Jaką rolę pełni telematyka w firmie? © Minerva Studio - Fotolia.com

Najlepszym stymulatorem zmian jest rynek. Nowości technologiczne wprowadzane w firmie pojawiają się tam najczęściej dlatego, że… obniżają koszty.

Przeczytaj także: Dobry monitoring floty to oszczędności

Instytucje finansowe, tak jak inne podmioty gospodarcze, również podlegają prawom rynkowym. Po skoku technologicznym związanym z informatyzacją (bardzo często „wszystkiego co się da”) okazało się, że rachunek za te wszystkie nowości jest wysoki i nie jest to wydatek jednorazowy na zakup. W praktyce życie pokazuje, że posiadanie i eksploatacja nowej generacji urządzeń wcale nie są tanie. Dlaczego? Cóż, samo korzystanie z jakiegoś rozwiązania czy systemu pociąga określone koszty stałe (energia, konserwacja, koszty licencji, abonamenty itp.) oraz koszty eksploatacyjne (np. papier, toner itd.). Uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej na rynku przez zwykłe instalowanie nowych urządzeń, a nawet budowę sieci informatycznych już nie wystarcza. Po okresie prostej informatyzacji znowu nadchodzi czas na ograniczanie kosztów. Nie ma jednej recepty dla wszystkich i na wszystko, a różnych możliwości jest wiele.

Transformacja z końca ubiegłego stulecia spowodowała na przykład boom motoryzacyjny, a firmy, w tym instytucje finansowe, dały do ręki swoim pracownikom nowe narzędzie pracy (ale też i gadżet): służbowy samochód. Szybko jednak okazało się, że koszty utrzymania takiego pojazdu wcale nie są niskie, tym bardziej, że auta były używane również na prywatne potrzeby ich użytkowników.

Szybko rozwijające się technologie i ten problem rozwiązały, łącząc telekomunikację, informatykę i automatykę w jeden system o nazwie telematyka, służący do automatycznego pobierania danych, przekazywania informacji i zestawiania w potrzebnej formie.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Jaką rolę pełni telematyka w firmie?

W przypadku floty samochodów służbowych, jakimi dysponuje firma, są to rozwiązania, które umożliwiają monitorowanie lokalizacji pojazdów, pracy silnika, parametrów jazdy i innych, jakich życzy sobie operator.


Telematyka


Na przykład w przypadku floty samochodów służbowych, jakimi dysponuje firma, są to rozwiązania, które umożliwiają monitorowanie lokalizacji pojazdów, pracy silnika, parametrów jazdy i innych, jakich życzy sobie operator. Pozwalają na to zamontowane w samochodzie czujniki. Po co to wszystko? Właśnie po to, żeby obniżyć koszty. W jaki sposób? To już jest zadanie dla każdego zarządzającego finansami, który wie na przykład to, że oddzielenie prywatnego użycia samochodu od czasu pracy obniży koszty ponoszone przez firmę, bo za czas „prywatny” będzie płacił pracownik (na określonych zasadach). I tu od razu pojawia się dogodna możliwość wprowadzenia modelu pracy wykonywanej w trybie zadaniowym i wprowadzenia elastycznego czasu pracy. Drobiazg, ale o kapitalnym znaczeniu z punktu widzenia każdej firmy, więc i instytucji finansowej.

Sygnały uzyskane z czujników mieszczonych w samochodzie połączone z informacjami, które operator systemu telematycznego może otrzymać z systemów GIS i na przykład systemu kontroli dostępu, dają kolejne informacje, które mogą być na bieżąco przekazane osobom zainteresowanym (nie tylko zarządzającym, ale też samym użytkownikom i to w różnych formach – od bezpośredniej sygnalizacji świetlnej, poprzez SMS, aż po komunikat wysłany pocztą elektroniczną przez internet. Zawsze jednak najważniejszą funkcją systemu telematycznego będzie operowanie informacją, oparte na pozyskiwaniu danych, ich przekazywaniu w odpowiednie miejsca w celu wykorzystania przy podejmowaniu różnych decyzji. Tu warto zaznaczyć, że standardowe decyzje mogą być podejmowane w trybie automatycznym przez system, oczywiście po wprowadzeniu odpowiedniej procedury.

Temat telematyki pojawił się w rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za finanse w bankach, które muszą różne problemy widzieć znacznie szerzej niż tylko specjaliści od technologii. W przypadku zarządzania wspomnianą już flotą służbowych samochodów, jest wiele problemów, które trzeba rozwiązać. Monitorowanie pracy w większości przypadków wykonywanej poza firmą jest coraz łatwiejsze, ale też różnie przyjmowane przez pracowników, którym bardzo W pokonaniu tej mentalnej bariery pomaga oczywiście technika, ponieważ system monitorujący zainstalowany w samochodzie można przełączyć na tryb pracy „przejazd prywatny” i od tej chwili wszystkie dane lokalizacyjne i eksploatacyjne nie są rejestrowane i nie znajdą się w raporcie (nie obciążą kosztami pracodawcy). Za ten przejazd zapłaci pracownik, w uzgodnionej wcześniej formie.

Takie rozwiązanie jest dobre, bo pozwala nie tylko monitorować pracę, ale zwiększa też bezpieczeństwo, przede wszystkim bezpieczeństwo samej jazdy, bo w razie wypadku lub jakiejkolwiek kolizji może automatycznie wezwać pomoc. Użytkownicy takich systemów zwracają uwagę na jeszcze jedną korzyść wynikającą z monitorowania. Jeżeli pojazd w sposób nieplanowany, zbyt długo znajduje się w bezruchu, to być może pracownikowi potrzebna jest jakaś pomoc i wtedy wystarczy zadzwonić do niego, aby wszystko stało się jasne, a ewentualny problem rozwiązany. Te pozornie niewiele znaczące drobiazgi nabierają znaczenie dopiero w sytuacjach ekstremalnych – wówczas są bezcenne. Mówiąc o bezpieczeństwie trzeba też koniecznie wspomnieć o zabezpieczeniu danych wrażliwych, jakie znajdą się w systemie w czasie jego pracy.

W systemach telematycznych wszystkie zebrane dane są odpowiednio zabezpieczone. Szczególnie dane wrażliwe, które pojawiają się w systemie chociażby, z powodu konieczności identyfikacji użytkownika. Dostęp do nich mają tylko osoby upoważnione (przełożony pracownika), a ich gromadzenie najczęściej jest wynikiem regulacji prawnych, chociażby takich, jak rozliczenie z fiskusem. Ale o tym przesądza funkcjonalność systemu, co jest oczywiście zawsze brane pod uwagę przy wyborze takiego, który musi zapewniać odpowiednią poprawność zebranych danych (wszelkie nieścisłości i przekłamania mogą doprowadzić do konfliktu pracodawcy z użytkownikiem). Poprawność danych przesądza też o rzetelności raportów, jakie trafiają do kierownictwa firmy. Tu warto dodać, że za bezpieczeństwo tych danych odpowiada administrator serwera, na którym działa system.

Użytkownicy systemów telematycznych do zarządzania flotą pojazdów chętniej dzielą się informacjami o tym, co jest dla nich istotne przy wyborze systemu, niż to, kto jest producentem, bo uważają, że taka informacja może zmniejszyć ich konkurencyjność (jako całej organizacji, której koszty działalności są niższe), a tu dodatkowo chodzi o pieniądze i to chyba niemałe, bo przynoszące kilkudziesięcioprocentowe oszczędności. A więc o wyborze kontrahenta przesądza (oczywiście w przetargu):
  • funkcjonalność i cena systemu,
  • jakość usług,
  • bezpieczeństwo,
  • informacja o bieżącej pozycji,
  • dysponowanie danymi,
  • zabezpieczenie banku jako pracodawcy.
Możemy jednak podpowiedzieć, skąd się biorą takie oszczędności.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: