Obywatele UE chcą wspólnej polityki
2005-11-14 00:03
© fot. mat. prasowe
Ośmiu na dziesięciu Europejczyków (83%) uważa, że w przypadku pojawienia się międzynarodowego kryzysu państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny prezentować wspólne stanowisko. Jednocześnie zdecydowana większość (82%) jest zdania, że stanowisko Unii powinno być niezależne od polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych - wynika z badania Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social. Opinie te są popierane również przez zdecydowaną większość Polaków - odpowiednio 85% i 84% ankietowanych.
Przeczytaj także: Globalizacja wg Europejczyków
Jak wynika z badania, nastąpił niewielki wzrost poparcia koncepcji, zgodnie z którą Unia Europejska powinna posiadać swojego ministra spraw zagranicznych, będącego rzecznikiem wspólnego stanowiska krajów członkowskich. Odsetek zwolenników tego pomysłu wzrósł z 63% jesienią 2003 roku do 67% w ostatniej edycji badania.Zdecydowana większość respondentów (68%) uważa, że Unia powinna mieć siły szybkiego reagowania, które mogą być wysłane w miejsce konfliktu w momencie pojawienia się międzynarodowego kryzysu, choć liczba wspierających takie rozwiązanie zmalała od jesieni 2004 o trzy punkty procentowe. Podobne poparcie (69%) znajduje koncepcja, zgodnie z którą przedstawiciel UE powinien zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród polskich respondentów obie koncepcje znajdują jeszcze większe poparcie – istnienie sił szybkiego reagowania popiera 78%, zaś posiadanie przedstawiciela Unii w ONZ 73% Polaków.
„Pomimo różnic zdań przywódców poszczególnych krajów Unii Europejskiej w kwestii polityki międzynarodowej, opinia publiczna jest zgodna, że Europa powinna zacieśnić współpracę i uniezależnić podejmowanie decyzji od polityki Stanów Zjednoczonych. Jednakże, w liczącej 25 krajów członkowskich i rozważającej przyjęcie kolejnych państw Unii Europejskiej, osiągnięcie konsensusu w kwestiach politycznych jest trudne do zrealizowania” – powiedziała Marita Carballo, prezes TNS Polling & Social.
Opinie mieszkańców poszczególnych państw członkowskich różnią się w sprawie wspólnego stanowiska unijnego w kwestii ważnych wydarzeń politycznych. Wśród nowych członków wspólnoty europejskiej panuje większa zgoda odnośnie konieczności wypracowania wspólnego stanowiska UE dotyczącego bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, niż w opinii dawnej „piętnastki”. W Polsce taką koncepcję popiera aż 85% respondentów, podczas gdy nie zgadza się z nią zaledwie 5% badanych. Cypryjczycy i Czesi są prawie jednomyślni w kwestii wspólnego stanowiska Unii w przypadku kryzysu międzynarodowego odpowiednio - 96% i 92% spośród nich popiera taką koncepcję. Pomysł ten znajduje nieco mniejsze poparcie wśród Irlandczyków (73%) i Duńczyków (74%). Ośmiu na dziesięciu mieszkańców Cypru, Belgii i Słowenii oraz siedmiu na dziesięciu Polaków (72%) uważa, że Unia Europejska powinna mieć swojego ministra spraw zagranicznych, podczas gdy 52% Duńczyków i 48% Szwedów jest przeciwnego zdania.
Unia Europejska ma już Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa oraz Europejską Politykę Bezpieczeństwa i Obrony. Obecnie trwa debata na temat tego, jak daleko powinny być one rozwinięte. Czy Pan(i) raczej zgadza się, czy raczej nie zgadza z każdym z poniższych stwierdzeń?
fot. mat. prasowe
Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-face w okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE
Przeczytaj także:
Czy gospodarka Chin daje nadzieje na lepsze jutro światowego handlu?
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl