Sylwester 2014 w górach? Przygotuj się na drożyznę
2014-12-31 13:38
Zakopane © Patryk Kosmider - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile kosztuje Sylwester 2013 w polskich górach?
To już trzeci rok z rzędu, w którym eSKY sprawdziło, ile Polacy muszą zapłacić za Sylwester na stoku i jak noworoczne cenniki mają się do stawek obowiązujących poza sezonem świątecznym. Zestawienie pokazało, że na koniec roku ceny noclegów potrafią podskoczyć nawet kilkakrotnie. Nierzadko zdarza się również, że zarezerwowanie tylko jednego noclegu jest niemożliwe.- Polacy lubią spędzać „sylwester na stoku”. Jeżeli wyjazd rezerwowany jest odpowiednio wcześnie i wybór miejsc noclegowych jest duży – a co za tym idzie można wybierać wśród obiektów naprawdę atrakcyjnych cenach, wówczas wyjazd na kilka dni kosztuje porównywalnie z tym, co należałoby wydać na bal i przygotowania do niego. – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Obecnie, na chwilę przed sylwestrem za dobę w hotelu dla dwóch osób należy zapłacić od 200 PLN.
Najbardziej popularnym miejscem w polskich górach jest oczywiście Zakopane i miejscowości położone w jego sąsiedztwie, chociaż ceny tam są najwyższe. Po pierwsze na przestrzeni dwóch lat, średnie ceny za noclegi poza sezonem świątecznym tam wzrosły tam z 256 PLN (w roku 2012) do 393 PLN (w roku 2014). Po drugie koszt noclegu w sylwestra w stosunku do tzw. normalnego czasu rośnie z reguły trzykrotnie i obiekty, w których płaci się około 200 PLN za dobę w tym jednym dniu podnoszą stawki nawet do 600 PLN. W przypadku bardziej luksusowych hoteli zostały przygotowane pakiety kilkudniowych pobytów – i tak przykładowo obiekty, w których za noc płaci się po 455 PLN przygotowały oferty na czterodniowe pobyty w cenach od 4090 PLN – przy czym nie ma w tym kosztów balu. Może się wydawać, że oferta ta przeznaczona jest tylko dla wybranych, jednak przyglądając się nawet najbardziej korzystnym cenowo ofertom, w miejscach w których standardowo za dobę płaci się ok. 65 PLN od osoby (130 PLN za dobę dla dwóch osób), na czas sylwestra koszt ten rośnie do 610 PLN. Jednak pomimo tak wysokich cen na noclegi w zimowej stolicy Polski zrobiono aż 48 proc. ze wszystkich „górskich” rezerwacji na sylwestra. A zainteresowanie wyjazdami do samego Zakopanego jest o 3 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.
fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com
Zakopane
Dla tych, którzy chcą spędzić sylwester w górach, a zależy im, by wydać mniej pieniędzy lepszym rozwiązaniem są Beskidy lub Sudety. W przypadku Beskidów porównano ceny hoteli w czterech miejscowościach: Wiśle, Żywcu, Szczyrku i Ustroniu. Tu średnie koszty pobytu w okresie poza świątecznym na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrosły o 20 PLN – z 110 PLN (w 2012 roku) do 145 PLN (w 2014 roku). W czasie sylwestra koszt ten rośnie średnio o 100 PLN i wynosi ok. 245 PLN. Najdroższy od kilku lat jest pobyt w Żywcu, w okresie nieświątecznym średni koszt doby hotelowej w mieście wynosi 210 PLN, natomiast na sylwestrową noc koszty rosną prawie dwukrotnie i wynoszą średnio 460 PLN. Natomiast w Wiśle – od trzech lat najtańszej w tym regionie – nocleg kosztuje średnio 140 PLN, a na Sylwestra rośnie do 260 PLN. Koszt noclegu w Beskidach w czasie sylwestra nadal jest trzy razy mniejszy niż z Zakopanem.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)