eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

2015-01-02 13:30

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014 © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Narodowy Bank Polski opublikował kolejną odsłonę cokwartalnego raportu poświęconego sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw. Zaprezentowane w nim dane i analizy obejmują okres lipiec-wrzesień 2014 r. i wyraźnie wskazują, że w analizowanym okresie mieliśmy do czynienia z osłabnięciem tendencji wzrostowych, chociaż bez wątpienia dobrą wiadomością jest fakt, iż wyniki finansowe firm oraz poziom ich płynności nieco podskoczyły.

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2014

Opublikowany pod koniec grudnia ubiegłego roku, najnowszy raport NBP poświęcony sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw w III kwartale 2014 r., wskazuje, że w porównaniu z poprzednim kwartałem sytuacja polskich firm nie uległa znaczącej transformacji. Symptomy osłabienia tendencji wzrostowych nadal były widoczne, jednak przedsiębiorstwom udało się utrzymać dobrą kondycję.

Bez wątpienia jednym z najdobitniejszych dowodów na osłabnięcie tendencji wzrostowych w sektorze przedsiębiorstw było obniżenie się tempa wzrostu przychodów. W analizowanym okresie przychody ogółem wzrosły wprawdzie o 1,8 proc. w ujęciu rocznym, ale w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami oznacza to spadek o 0,5 pkt proc. Do ograniczenia dynamiki przychodów przyczynił się przede wszystkim silny spadek dynamiki sprzedaży zagranicznej – do 1,5 proc. z 6,9 proc. w ubiegłym kwartale. Wyhamowała także dynamika sprzedaży krajowej – do 0,6 proc. z 1,8 proc. odnotowanych w II kwartale br. Odsetki przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost sprzedaży w relacji rocznej, były niższe niż w poprzednim kwartale o 6,0 pkt proc. w przypadku sprzedaży krajowej oraz o 3,7 pkt proc. w przypadku sprzedaży zagranicznej i wyniosły odpowiednio 52,7 proc. oraz 52,2 proc.

Wynik finansowy brutto wzrósł w III kwartale 2014 o 9,8 proc. w ujęciu rocznym i osiągnął poziom 32,4 mld zł. Wynik finansowy netto wzrósł o 14,1 proc., do wartości 28,4 mld zł, przede wszystkim za sprawą obniżenia kwoty podatku dochodowego (o 13,9 proc. w ujęciu rocznym). Wzrost zysków był efektem m.in. ograniczenia poziomu kosztów. Koszty z całej działalności rosły wolniej niż przychody, o odpowiednio 1,4 proc. i 1,8 proc. w ujęciu rocznym. Było to głównie efektem obniżenia kosztów sprzedaży (o 0,1 proc. w ujęciu rocznym). Ważnym czynnikiem zwiększającym zyski były także przychody z operacji finansowych. Jednak trafiły one przede wszystkim do bardzo wąskiego grona największych przedsiębiorstw i miały najpewniej charakter wyłącznie „księgowy”.

Odsetek firm rentownych znajdował się w III kwartale 2014 r. tylko nieco poniżej swoich historycznych maksimów z 2007 r. – osiągnął 77 proc. (w analogicznym kwartale 2013 r. wynosił 73,4 proc.). Jednak po uwzględnieniu czynników sezonowych widoczny jest już kolejny niewielki spadek tego odsetka w ujęciu kwartalnym (o 0,3 pkt proc.).

fot. mat. prasowe

Nominalna dynamika sprzedaży w podziale wg sekcji PKD (r/r, dane kwartalne)

Dane nominalne w podziale według sekcji PKD wskazują na zbliżone poziomy dynamik przychodów ze sprzedaży w analizowanych klasach przedsiębiorstw za wyjątkiem energetyki, która czwarty kwartał z rzędu zanotowała ujemną dynamikę przychodów ze sprzedaży.


Czwarty kwartał z rzędu rosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – w III kwartale 2014 zwiększyło się o 2,0 proc. w ujęciu rocznym. W 2014 r. po raz pierwszy od 2009 r. ponad połowa firm zwiększyła liczbę pracowników, w III kwartale br. było to 51,3 proc. firm. Znaczący, co najmniej 10-proc. wzrost zatrudnienia odnotowano w 19,3 proc. przedsiębiorstw, natomiast redukcje o podobnej skali – w 14,6 proc. firm. W podziale na branże największy udział we wzroście zatrudnienia miały przetwórstwo przemysłowe (wzrost o 3,2 proc. w ujęciu rocznym), handel (3,4 proc.) oraz pozostałe usługi (4,4 proc.).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: