eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCo proponuje rynek pracy 2015?

Co proponuje rynek pracy 2015?

2015-01-05 10:37

Co proponuje rynek pracy 2015?

Brakuje specjalistów w zakresie programowania © patpitchaya - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na rynku pracy optymizm - szacuje się, że w bieżącym roku bezrobocie nadal będzie spadać (nawet do 9,7 procenta), a zatrudnienie rosnąć. Największe szanse na znalezienie pracy rysują się przed wykwalifikowanymi pracownikami z wykształceniem zawodowym i technicznym. Na Mazowszu problemów ze znalezieniem pracodawcy nie powinni mieć m.in. pracownicy produkcji, operatorzy wózków widłowych, rzeźnicy, drukarze oraz elektrycy. To niektóre z wniosków płynących z analizy Work Service.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2024

Prognozy przewidują, że w bieżącym roku będziemy mieć do czynienia ze wzrostem zatrudnienia w sektorach związanych z produkcją, nowymi technologiami, IT, energetyką, medycyną czy motoryzacją. Związane jest to z dynamicznych rozwojem tych branż, a co za tym idzie ze zwiększonym popytem na zatrudnionych.

Jak podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA, 2015 rok przyniesie dalsze pogłębienie się deficytu pracowników w sektorach kluczowych dla polskiej gospodarki.
- To dobra informacja dla osób szukających pracy – będzie łatwiej o pracę, a perspektywa wzrostu wynagrodzeń jest na wyciągnięcie ręki. Z kolei pracodawców czekają jeszcze większe wyzwania związane z dotarciem do kandydatów o odpowiednich kompetencjach. Czas związany z rekrutacją pracowników wydłuży się, co może przełożyć się także na wzrost kosztów HR – mówi Tomasz Hanczarek.

fot. mat. prasowe

Branże i specjalizacje, które stworzą nowe miejsca pracy w 2015 roku

Bieżący rok ma przynieść wzrost zatrudnienia w sektorach związanych z produkcją, nowymi technologiami, IT, energetyką, medycyną czy motoryzacją - szacuje Work Service.


Problemów ze znalezieniem zatrudnienia w 2015 roku nie powinni doświadczyć wykwalifikowani pracownicy z wykształceniem zawodowym i technicznym. Podczas gdy system szkolnictwa zawodowego w Polsce nadal wymaga gruntownej reformy i dostosowania oferty programowej do aktualnej sytuacji na rynku pracy, pracodawcy zgłaszają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników do prac prostych. W wielu regionach Polski problem ten będzie się pogłębiał w nowym roku.

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy


Z danych Work Service wynika, że w regionach Gdańska, Pomorza, a także w Wielkopolsce potrzebni będą spawacze, ślusarze, mechanicy i elektrycy. W okolicach Warszawy z kolei na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy produkcji, operatorzy wózków widłowych, rzeźnicy, drukarze oraz elektrycy. W Katowicach najwięcej nowych ofert pracy będzie dla spawaczy, ślusarzy, mechaników, elektryków i tokarzy. Rzeszów ma największe zapotrzebowanie na spawaczy, operatorów wózków widłowych, ślusarzy, tokarzy, elektryków i mechaników, zaś we Wrocławiu pracę znajdą pracownicy logistyki, copackingu, montorzy, spawacze, ślusarze, mechanicy, elektrycy, a także osoby z uprawnieniami do pracy na suwnicach i żurawiach.
- Widzimy również ogromne zapotrzebowanie na tego typu fachowców za zachodnią granicą. Naturalny odpływ pracowników do Niemiec, gdzie wynagrodzenia są trzykrotnie wyższe niż w Polsce, wymusi na polskich pracodawcach większą tolerancję na zatrudnianie pracowników ze Wschodu, np. z Ukrainy - dodaje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: