eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetNietrafiony prezent czyli narzędzie cyberprzestępcy

Nietrafiony prezent czyli narzędzie cyberprzestępcy

2015-01-13 10:07

Nietrafiony prezent czyli narzędzie cyberprzestępcy

44% klientów nie mogło odzyskać pieniędzy skradzionych na skutek oszustwa © Andrey Armyagov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tradycyjnie już po świętach w sieci rusza lawina sprzedaży nietrafionych prezentów. A cyberprzestępcy i oszuści tylko zacierają ręce. Transakcje w okresie poświątecznym powinny być zatem przeprowadzane ze szczególną ostrożnością, zwłaszcza że - jak wynika z badania zrealizowanego przez B2B International i Kaspersky - ponad niemal połowa internautów nie odzyskała pieniędzy ukradzionych przez cyberoszusta.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy polują na pieniądze

Wprawdzie wiele instytucji finansowych nie ustaje w zapewnieniach o możliwości odzyskania pieniędzy utraconych wskutek działalności cyberprzestępczej, to badanie pokazuje, że całkowitą rekompensatę strat otrzymało jedynie 56% respondentów. 16% ofiar mogło liczyć jedynie na częściowy zwrot utraconych pieniędzy, a 28% nie odzyskało ani grosza. Biorąc pod uwagę wysokość strat, nie są to optymistyczne statystyki - Europejczyk zaatakowany przez cyberoszusta traci średnio 1 100 złotych, a 16% straciło więcej niż 3 500 zł.

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że nie wszyscy użytkownicy są w pełni świadomi zagrożenia, jakim jest cyberoszustwo: 16% Europejczyków uważa, że przestępstwa online, w których dochodzi do kradzieży pieniędzy, stanowią rzadkość i im samym z pewnością się nie przydarzą. Jedynie 22% obawia się, że może stanowić cel cyberataku, a statystyki bezlitośnie pokazują, że w 2013 r. około 52% użytkowników z Europy było co najmniej jeden raz narażonych na cyberzagrożenia finansowe.

fot. mat. prasowe

Straty poniesione w wyniku ataków finansowych online

Tylko 56% ofiar ataków finansowych online wskazało, że ich straty zostały w 100 procentach zrekompensowane



„Nawet jeśli masz pewność, że instytucja finansowa lub sklep internetowy zwrócą Ci pieniądze skradzione przez cyberprzestępców w wyniku oszustwa online, i tak powinieneś zachować ostrożność. Możesz rzeczywiście odzyskać wszystkie swoje pieniądze – chociaż dane sugerują, że dzieje się tak tylko w połowie przypadków – jednak nikt nie wynagrodzi ci czasu, jaki na to stracisz, i stresu, jaki w związku z tym przeżyjesz. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę informacji poufnych, w tym danych finansowych” – powiedziała Elena Karczenko, dyrektor ds. zarządzania produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

W ochronie danych finansowych pomocne mogą być rozwiązania takie jak Kaspersky Internet Security – multi-device, który oprócz podstawowych narzędzi służących do zwalczania cyberzagrożeń, zawiera technologię Bezpieczne pieniądze dla systemu Windows. Funkcja ta została opracowana z myślą o zapewnieniu ochrony transakcji finansowych online. Gdy użytkownik uzyskuje dostęp do serwisu płatniczego lub zamierza dokonać zakupu w sklepie online, technologia Bezpieczne pieniądze uwierzytelnia certyfikat strony internetowej w oparciu o bazę danych w chmurze i zabezpiecza wszelkie wprowadzane informacje przed potencjalnym przechwyceniem przez szkodliwe oprogramowanie.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: