eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyImigracja zarobkowa potrzebna

Imigracja zarobkowa potrzebna

2015-01-14 10:47

Imigracja zarobkowa potrzebna

Najliczniejszą grupą obcokrajowców rozglądających się za pracą w Polsce są Ukraińcy © stillkost - Fotolia.com

Cudzoziemców pracujących w naszym kraju będzie przybywać. Specjaliści twierdzą, że powinniśmy być z tego zadowoleni, ponieważ imigranci nie tylko są cenionymi pracownikami, ale również siłą, która podtrzymuje przed upadkiem rodzimy system ubezpieczeń społecznych. A jest to niezwykle ważne w czasach starzejącego się społeczeństwa i ciągle masowej wręcz emigracji Polaków na zachód Europy. Statystyki pokazują, że najliczniejszą wciąż grupą obcokrajowców rozglądających się za pracą w Polsce są Ukraińcy.

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów

Przybywają głównie Ukraińcy


Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku stał się faktem w 2006 roku, kiedy to na mocy nowelizacji Ustawy o promocji zatrudniania wprowadzona została tzw. procedura uproszczona. Dzięki niej pracodawcy mogą powierzać pracę obywatelom jednego z 6 państw nienależących do Unii Europejskiej: Armeńczykom, Białorusinom, Gruzinom, Mołdawianom, Rosjanom oraz Ukraińcom. Przepisy zezwalają na zatrudnienie tych osób na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu roku następującego po złożeniu oświadczenia. Aby zatrudnić cudzoziemca, wystarczające jest zgłoszenie chęci zatrudnienia go w Powiatowym Urzędzie Pracy poprzez wypełnienie krótkiego oświadczenia. Przed pięcioma laty, w 2009 roku, uproszczenia doczekała się również sama procedura uzyskania zezwolenia na pracę.
- W konsekwencji tych zmian między rokiem 2008, a 2013 liczba zezwoleń na pracę wzrosła z około 18 do ponad 39 tysięcy, a liczba rejestrowanych oświadczeń z 156 do około 235 tysięcy – wylicza Magdalena Sweklej, Zastępca Dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Najnowsze dane z 2014 roku wskazują na dalszy zdecydowany wzrost zarówno w przypadku zezwoleń jak i oświadczeń. Około 50% wydawanych zezwoleń i ponad 90% rejestrowanych oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy, których udział w związku z napiętą sytuacją na wschodzie kraju może jeszcze wzrosnąć – dodaje Magdalena Sweklej

Przedstawicielka MPiPS zwraca uwagę, że napływ imigrantów nie powoduje negatywnych efektów na polskim rynku pracy. - Każdy zwiększony, tak jak w chwili obecnej z Ukrainy, napływ cudzoziemców jest uważnie monitorowany pod kątem m.in. ewentualnego efektu wypychania polskich pracowników z rodzimego rynku pracy - mówi.

fot. stillkost - Fotolia.com

Najliczniejszą grupą obcokrajowców rozglądających się za pracą w Polsce są Ukraińcy

Zdecydowana większość z ponad 39 tysięcy zezwoleń na pracę wydanych w 2013 roku dotyczyła wykwalifikowanych robotników oraz pracowników realizujących prace w rolnictwie, budowlance i przemyśle przetwórczym.


Komplementarni pracownicy


Zdecydowana większość z ponad 39 tysięcy zezwoleń na pracę wydanych w 2013 roku dotyczyła wykwalifikowanych robotników oraz pracowników realizujących prace w rolnictwie, budowlance i przemyśle przetwórczym. Zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców koncentruje się w dużych aglomeracjach, przede wszystkim w Warszawie. Branża ogrodnicza i sadownicza zatrudnia imigrantów w rolniczych powiatach województw takich jak mazowieckie i lubelskie.
- Obecność imigrantów na polskim rynku pracy ma charakter komplementarny – tłumaczy Łukasz Olszta doradca zawodowy pracujący na co dzień z cudzoziemcami – co w tym wypadku oznacza, że podejmują oni pracę w zawodach mniej atrakcyjnych dla Polaków bądź tam, gdzie liczą się ich unikatowe kompetencje np. biegłość językowa.

Uciekając przed wojną trafiają także do Polski


W roku 2012 ilość pozwoleń na pracę przyznanych obywatelom państw afrykańskich oraz państw Bliskiego Wschodu wynosiła nieco ponad 1100. Najwięcej zezwoleń przyznano obywatelom Egiptu (272), Tunezji (153) i Syrii (139).

Doskonale pokazuje to historia Syryjczyka Ahmada Aldebiata. Pan Ahmad pod koniec lat osiemdziesiątych skończył architekturę na Politechnice Białostockiej. Po studiach wrócił do Syrii gdzie przez ponad 20 lat był wziętym architektem zajmującym się głównie projektowaniem budynków użyteczności publicznej. Miał soją własną pracownie architektoniczną. Wraz z wybuchem wojny i zniszczeniem jego rodzinnego miasta Aleppo wrócił powrotem do Polski gdzie otrzymał status uchodźcy. Polska przyznaje ok. 200 takich statusów rocznie. Rozpoczął swoje nowe życie w Polsce od prostych tłumaczeń z języka arabskiego na polski a także pracy w ochronie w jednym z warszawskich centrów handlowych. Po ponad roku obecności w Polsce, rozpoczął właśnie praktykę w jednej z warszawskich pracowni architektonicznych gdzie małymi krokami stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i nowej/starej pracy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: