Nowy kompleks biurowy w Lublinie
2015-01-15 12:13
Kompleks biurowy w Lublinie © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Biurowiec ASTORIA w centrum Warszawy
To największa tego typu inwestycja w regionie i na terenie całej wschodniej Polski. Na 5-hektarowej działce po dawnej zajezdni MPK ma powstać łącznie kilkanaście budynków z przeznaczeniem na biura, punkty handlowe i mieszkania, o łącznej powierzchni 100 tys. m kw. Obecnie lubelski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi ok. 150 tys. m kw., dając Lublinowi ósmą pozycję w Polsce pod względem podaży, oraz stanowiąc największe zagłębie nowoczesnych biur we wschodniej Polsce. Za sprawą nowej inwestycji rynek lubelski stanie się jeszcze bardziej konkurencyjnym względem np. Łodzi, Katowic czy Bydgoszczy, a pod względem dostępności powierzchni biurowej znacznie wyprzedzi np. Szczecin.fot. mat. prasowe
Nowy kompleks biurowo-usługowy
Ta inwestycja wzmacnia potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski wschodniej. Zgodnie ze średnim przelicznikiem, na 1 tys. m kw. pracuje ok. 100 osób, co oznacza, że na terenie nowego kompleksu na Helenowie do 2020 r. zatrudnienie może znaleźć 8-10 tysięcy osób. Takie nowoczesne powierzchnie biurowe dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne. Dokładamy starań, aby takich inwestycji było w naszym mieście coraz więcej – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Projekt czterech budynków, które w pierwszej kolejności powstaną w nowej śródmiejskiej strefie biurowo-usługowej, jest już gotowy. Grupa Centrum Zana czeka obecnie na pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem budowa kompleksu ma ruszyć w marcu.
U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej powstaną dwa biurowce po 14 kondygnacji każdy (18 i 20 tys. m kw. powierzchni biurowo-usługowej), jeden mniejszy biurowiec z sześcioma kondygnacjami i siedmiokondygnacyjny budynek mieszkalny (po 12 tys. m kw. każdy). Pierwsze pomieszczenia zostaną przekazane użytkownikom pod koniec 2016 roku. Cały kompleks uzupełni sześciokondygnacyjna zabudowa biurowa wzdłuż alei Kraśnickiej – ma ona powstać w ciągu kolejnych 5 lat. Szacunkowa wartość rynkowa czterech nieruchomości, które powstaną w ramach pierwszego etapu, przekroczy 360 mln złotych.
fot. mat. prasowe
Kompleks biurowy w Lublinie
Rynek powierzchni biurowych koncentruje się i oczekuje bardzo wysokich standardów technicznych przy bardzo niskich kosztach najmu i użytkowania. Obecnie w Polsce i w Europie odchodzi się od niewielkich, drogich w realizacji, butikowych projektów. Jedynie duże, bardzo dobrze skomunikowane kompleksy są w stanie spełnić oczekiwania co do ceny najmu i standardu technicznego firm z rozrastającego się sektora BPO. Przykładem niech będzie gdański Oliwia Business Centre, czy przez nas zrealizowany i wypełniony Gray Office Park przy ul. Zana. Aktualnie w Lublinie jest duży popyt na powierzchnie biurowe o wysokim standardzie technicznym, które gwarantują takim firmom możliwości wieloletniego rozwoju powierzchniowego w ramach jednego kompleksu, bez kosztownych relokacji. Za sprawą naszej inwestycji, dostępności wykształconej kadry i konkurencyjnych kosztów pracy, Lublin ma szansę wzmocnić swoją pozycję ośrodka usług dla biznesu w gronie takich miast jak Łódź, Szczecin, Trójmiasto czy aglomeracja śląska. To obecnie grupa pierwszego wyboru dla inwestorów z sektora usług finansowych, IT czy outsourcingowych – mówi Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana.
fot. mat. prasowe
Kompleks w Lublinie - biura i budynki mieszkalne
Tylko podczas budowy, przez 7 lat, stale pracować tu będzie ok. 300-400 osób. Centrum Zana zamierza współpracować ze swoimi stałymi podwykonawcami – będzie to niemal 30 firm z Lublina i regionu. Szacuje się, że w gotowym kompleksie pracować będzie 8-10 tys. osób.
Energooszczędne rozwiązania
Autorami projektu kompleksu również są architekci z lubelskich pracowni – Marek Bajun i Dariusz Korzeniewski. Kompleks będzie nowoczesny i energooszczędny, z dominacją szkła, aluminium i naturalnego kamienia. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i materiały, np. trójwarstwowe szyby, zagwarantują mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynków w zimie i niższe koszty klimatyzacji latem. Powierzchnie biurowe mają być tanie w utrzymaniu i konkurencyjne cenowo.
fot. mat. prasowe
Kompleks w Lublinie - budynki mieszkalne
Centralną częścią kompleksu będzie plac z dużą ilością zieleni. W czterech budynkach mieszkalnych ma powstać blisko 300 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni (od 36 do 108 m kw.) W pierwszym etapie na terenie kompleksu powstanie ok. 500 podziemnych miejsc parkingowych. Kompleks powstanie w miejscu, które jest bardzo dobrze skomunikowane z lotniskiem, dworcem PKP i wszystkimi dzielnicami miasta – przy drodze krajowej nr 19. Data oddania pierwszych budynków do użytku zbiegnie się również z terminem oddania dwóch nowych zjazdów do obwodnicy Lublina – ul. Poligonowej i przedłużenia Monte Cassino.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)