PIN, hasło dostępu, telekod: Polacy mają dość
2015-01-19 11:13
Przeczytaj także: Chroń PIN i hasło dostępu
Więcej niż połowa respondentów (54%) odpowiedziała, że weryfikacja za pomocą rozpoznawania głosu jest atrakcyjna – wygodna, bezpieczna oraz łatwa w użyciu. Sceptycy (23%) martwią się o zmiany głosu (np. podczas choroby) oraz łatwość nagrania ich głosu. Połowa respondentów chciałaby używać identyfikacji głosowej, przede wszystkim w przypadku logowania się do komputera oraz w telefonicznym centrum obsługi klientów.
„Rozpoczynając prace nad projektem badawczym przypuszczaliśmy, że konsumenci mogą obawiać się identyfikacji biometrycznej, ale coraz popularniejsze jej stosowanie (m.in. paszporty) powoduje, że dzisiaj połowa badanych byłaby gotowa używać identyfikacji głosowej. Ich zdaniem jest to wygodny, prosty i szybki sposób autoryzacji uwalniający ich od konieczności pamiętania dziesiątek haseł, które zresztą wbrew zaleceniom, nadal część osób zapisuje sobie” mówi Piotr Chojnowski, Associate Director TNS Polska.
Ponad rok temu Tatra banka, jeden z wiodących słowackich banków, wdrożył w swoim call center rozwiązanie biometrii głosowej Nuance FreeSpeech, które pozwala na bezpieczne i automatyczne uwierzytelnianie klienta za pomocą głosu. W ciągu zaledwie 12 miesięcy ponad 70% klientów zaczęlo korzystać z tej metody autentykacji, średni czas uwierzytelnienia klienta w biurze obsługi skrócił się o 66%. Badanie satysfakcji klienta przeprowadzone przez Tatra banka wykazało, że 95% klientów uważa biometrię głosową za wygodny sposób uwierzytelnienia, 90% uznało, że biometria jest dobrą alternatywą dla wcześniejszego systemu czytników kart i pinów.
Rozwiązania biometryczne Nuance są obecnie powszechnie stosowane na świecie przez tak duże organizacje, jak brytyjski Barclays Wealth & Investment Management, ING Bank w Holandii, Tangerine, Tatra Banka, TD Waterhouse, turecki Turkcell, T-Mobile, Vanguard, Vodacom w RPA, Banco Santander w Meksyku, Abu Dhabi Commercial Bank (ADCB). Ze względu na swoją wygodę i potwierdzone bezpieczeństwo, na całym świecie biometria głosowe szybko staje się akceptowaną formą uwierzytelniania. Analizy firmy Opus Research pokazują, że głobalny rynek technologii biometrii głosowej wzrośnie z 200 milionów USD (2013) do 750 milionów USD w 2017 roku.
"Nie ma ucieczki przed biometryczną identyfikacją. Ze względu na jej wygodę i bezpieczeństwo polubili ją sami klienci zmęczeni dużą liczbą PIN-ów i haseł dostępu. W ostatnich dwóch latach łączna liczba osób na świecie, które zgodzilły się na dokonanie zapisu wzorca głosowego w bankach, u operatorów telefonii komórkowej i innych organizacjach przekroczyła 45 milionów” – mówi Robert Weideman, Dyrektor Generalny i Wiceprezes Nuance Communications. Firmy widzą, że zastosowanie biometrii głosowej w procesie autoryzacji dostępu do konta czy innych danych osobowych stanowi podstawę bardziej naturalnej relacji z klientem gwarantując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu ogólne doświadczenie klienta jest bardziej pozytywne" dodaje Robert Weideman.
Informacje o badaniu
Badanie TNS Polska zostało przeprowadzone w listopadzie 2014 roku na reprezentatywnej 1000 osobowej próbie użytkowników Internetu między 18 a 65 rokiem życia, w podziale na płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Ponad 65% Polaków korzysta z Internetu.
Przeczytaj także:
PIN do telefonu? Nie dla partnera!
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)