eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZagrożenia w Internecie I-VI 2005

Zagrożenia w Internecie I-VI 2005

2005-11-16 00:24

Firma Symantec po raz ósmy wydała raport na temat bezpieczeństwa w Internecie. Kolejne wydanie raportu, publikowanego dwa razy do roku, obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2005 r. Wskazano w nim nowe sposoby wykorzystania destrukcyjnego kodu do osiągania korzyści finansowych. Coraz częściej służą one do atakowania komputerów osobistych, a nie, jak dotychczas, obrzeży sieci korporacyjnych.

Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe: większa świadomość

Co istotne, w raporcie stwierdzono również wzrost zagrożeń związanych z ujawnieniem informacji poufnych. Skutkiem tego rodzaju sytuacji mogą być znaczne straty finansowe szczególnie, gdy ujawnione zostaną informacje o kartach kredytowych lub kontach bankowych. Ponadto obawy takie wzmaga fakt, że stale rośnie popularność bankowości internetowej i sklepów internetowych. W pierwszej połowie 2005 r. 74% z 50 najważniejszych próbek destrukcyjnego kodu zgłoszonych do firmy Symantec miało posłużyć ujawnieniu informacji poufnych. W poprzednim półroczu liczba ta wynosiła 54%.

"Hakerzy porzucają zakrojone na szeroką skalę i mające różne cele ataki, wymierzone w obrzeża sieci, na rzecz mniejszych, bardziej ukierunkowanych ataków na aplikacje internetowe i klienckie" - powiedział Arthur Wong, wiceprezes działu Symantec Security Response i Managed Security Services. "Ogólny obraz zagrożeń stale się zmienia, w związku z czym użytkownicy muszą poświęcać więcej uwagi aktualizowaniu systemów, wprowadzając odpowiednie programy korygujące i zabezpieczenia".

Treść raportu zwraca uwagę także na fakt, iż pojawiła się także możliwość zakupu lub dzierżawy sieci komputerów zainfekowanych oprogramowaniem typu bot oraz niestandardowego kodu tego rodzaju oprogramowania. Firma Symantec obserwowała każdego dnia średnio 10 352 aktywnych komputerów zainfekowanych oprogramowaniem typu bot działających w sieciach - stanowi to wzrost o ponad 140 % w porównaniu z poprzednim okresem (4348 zainfekowanych komputerów). W miarę wzrostu potencjalnych korzyści finansowych hakerzy będą prawdopodobnie opracowywać bardziej zaawansowany i skuteczniej ukrywający się destrukcyjny kod, który będzie stosowany w programach typu bot i sieciach zainfekowanych nimi komputerów. Niektóre z tych programów mogą próbować wyłączać programy antywirusowe, zapory ogniowe i inne zabezpieczenia.

W raporcie wykazano również wzrost liczby ataków typu phishing. Liczba wiadomości wykorzystywanych do przeprowadzania tego rodzaju ataków wzrosła ze średnio 2,99 mln dziennie do 5,70 mln dziennie. Celem jednej wiadomość e-mail na każde 125 skanowanych za pomocą rozwiązania Symantec Brightmail AntiSpam było dokonanie ataku typu phishing. Stanowi to wzrost o 100% w porównaniu z drugą połową 2004 r. Filtry przeciwdziałające oszustwom zawarte w rozwiązaniu Symantec Brightmail AntiSpam blokowały średnio ponad 40 mln prób ataków typu phishing tygodniowo. Dla porównania na początku stycznia br. liczba ta wyniosła 21 mln ataków na tydzień.

Firma Symantec zaobserwowała także, że liczba ataków polegających na odmowie usługi (denial-of-service) wzrosła w pierwszej połowie 2005 r. ze 119 dziennie do 927 dziennie. Wartość ta jest o 680% większa niż w poprzednim okresie. Najczęściej atakowane były firmy z branży edukacyjnej, a także małe firmy i instytucje finansowe.

Raport zawiera także informację, że w pierwszej połowie 2005 r. zanotowano wzrost liczby odmian wirusów i robaków atakujących platformę Win32. Firma Symantec wykryła 10 866 nowych odmian wirusów i robaków atakujących tę platformę - o 48% więcej niż w poprzednim okresie i o 142% więcej niż w pierwszej połowie 2004 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: