Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.
2015-01-22 10:51
Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2014 r.
We wszystkich regionach sektor nauk biologicznych odegrał kluczową rolę w zwiększaniu aktywności na rynku fuzji i przejęć do poziomów sprzed kryzysu. Wartość transakcji w tym sektorze wyniosła 530 mld USD, do czego przyczyniły się strategie inwersji podatkowej, klify patentowe, pozbywanie się przez spółki strategicznych inwestycji oraz inwestowanie środków w mniejsze spółki biotechnologiczne realizujące projekty dotyczące prac rozwojowych nad lekami. O powrocie ofert przejęcia w ramach tzw. strategii białego rycerza świadczy największa transakcja kwartału, tj. oferta złożona przez Actavis spółce Allergan,
o wartości 65 mld USD.
W 2014 r. swoją aktywność zwiększyły fundusze private equity, szczególnie w obszarze nauk biologicznych. W sytuacji, gdy priorytetem jest nadal wychodzenie z inwestycji, zaczynają się powroty znaczących wykupów. Jednakże biorąc pod uwagę to, że rozmachu nabierają strategiczne transakcje, fundusze private equity są nadal ostrożne i niechętnie konkurują wypłacaniem premii ze strategicznym graczami.
Firmy działające w sektorze TMT (technologia, media, telekomunikacja) na całym świecie przechodzą przez etap przekształceń, a rok 2014 był okresem transakcji powodujących całkowitą zmianę sytuacji. Potencjalne konsekwencje wartego 12,5 mld GBP połączenia spółki BT i EE sięgają poza Wielką Brytanię w sytuacji, gdy konsumenci na całym świecie domagają się dostępu do wysokiej jakości treści na wszelkich możliwych urządzeniach. W sytuacji rozdrabniania się rynku systemów dostarczania treści wiele firm zajmujących się tworzeniem treści korzysta z możliwości łączenia sił, o czym świadczy wspólne przedsięwzięcie spółek Apollo Global Management i 21st Century Fox, które skutkowało zebraniem w całość spółek Endemol, Shine Group i CORE Media Group.
Rok 2015 na rynku fuzji i przejęć powinien być rokiem wzrostowym w sytuacji solidnych rezerw gotówki i zaufania inwestorów, co – jak można się spodziewać – pobudzi aktywność, dodatkowo wzmocnioną strategiami prywatyzacyjnymi na wielu rynkach, w tym w Europie i w regionie Azji i Pacyfiku. Zaufaniu inwestorów towarzyszy wzrost ofert przejęć wrogich i konkurencyjnych, co obserwowaliśmy w 2014 r. i co prawdopodobnie utrzyma się. Aktywność akcjonariuszy będziemy obserwować także przy zbliżających się transakcjach, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Z kolei likwidacja furtki prawnej sprzyjającej inwersji podatkowej spowoduje zmniejszenie liczby transakcji motywowanych podatkowo.
Andrew Ballheimer, współprowadzący globalną praktykę korporacyjną w kancelarii Allen & Overy, tak skomentował sytuację:
„Rok 2014 był w dużym stopniu rokiem oczekiwanego powrotu wzrostów na rynku fuzji i przejęć. Optymizm wśród prezesów spółek, względnie tanie finansowanie oraz niskie stopy procentowe przyczyniły się do szeregu dużych transakcji o charakterze transformacyjnym. Te warunki, a także coraz większa liczba prób wrogiego przejęcia spółek oraz pozytywna reakcja akcjonariuszy na fuzje i przejęcia, powinny pozostać kluczowymi czynnikami napędzający aktywność transakcyjną. Pozostaje jednak niepewność w otoczeniu makropolitycznym, która może hamować tę aktywność.”
Przeczytaj także:
Wartość fuzji i przejęć w Polsce spadła w 2024 roku o 49%
![Wartość fuzji i przejęć w Polsce spadła w 2024 roku o 49% [© g0d4ather - Fotolia.com] Wartość fuzji i przejęć w Polsce spadła w 2024 roku o 49%](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fuzje-i-przejecia/Wartosc-fuzji-i-przejec-w-Polsce-spadla-w-2024-roku-o-49-264883-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć, private equity
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)