Dane: czego nie przyniesie 2015 rok?
2015-01-25 00:15
O Big Data znowu będzie głośno © tashatuvango - Fotolia.com
Przeczytaj także: Trendy konsumenckie 2015: technologie
Jednak może zróbmy coś innego… i praktycznego. Zobaczmy co się NIE zmieni. Gdy będzie się zbliżał kolejny 2016 rok wciąż będziemy się zmagać z tymi samymi problemami. Niestety przewidywania ekspertów nic nie zmienią w tej materii.Nie chcę jednak tłumić tego sezonowego entuzjazmu. Problemy te pozostaną, lecz będziemy próbować je rozwiązać. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które będą z nimi walczyć w roku 2015, to możesz być pewny, że będzie on pełen emocji i sukcesów.
Większość firm będzie mówiła o Big Data, a nie będzie ich wykorzystywać
O Big Data znowu będzie głośno. To nie powinno zadziwiać. W końcu firmy dysponują niezliczonymi pokładami możliwości ich wykorzystania, jednak podobnie jak w minionym roku na gadaniu się skończy - działy IT ciągle bowiem nie posiadają umiejętności lub czasu na zaimplementowanie nowej infrastruktury. W zamian zamiast tego zmagają się z próbami zarządzania obecnym wolumenem danych. Jednocześnie zauważalny jest brak dostatecznej wiedzy - okazuje się bowiem, że duża grupa liderów biznesu ma mgliste pojęcie o zaletach wykorzystania Big Data. To co rozumieją prawie zawsze zawiera jako główny cel „wykorzystanie social media”.
Możesz im pomóc wiele osiągnąć dzięki istniejącym narzędziom do analizy sentymentu lub odnośników do kanałów społecznościowych. Integracja mediów społecznościowych w wykorzystywanej w firmie analityce jest wartościowa i relatywnie prosta.
Nie oznacza to, że Big Data nie zmierza w twoim kierunku. Nabądź umiejętności oraz, jeżeli będzie taka możliwość, również doświadczenia. Jednak nie planuj jeszcze emerytury dla swoich relacyjnych baz danych.
Wizualizacje będą bardziej przekonywać niż informować
Jeżeli Big Data było słowem-kluczem 2014 roku, wizualizacja była niewiele w tyle. Problemem jest jednak fakt, że za dużo z wizualizacji tak naprawdę utrudnia podjęcie lepszych decyzji.
Dlaczego? Gdyż są same w sobie technicznie niedoskonałe. Miejmy jednak nadzieję, że poszedłeś dalej niż przeładowane wykresy kołowe i cieniowane wykresy słupkowe w 3D.
Paradoksalnie problemem jest fakt, że wizualizacje, z których dziś korzystamy mogą być zbyt przekonujące.
Wiele wizualizacji redukuje ilość wyświetlanych informacji, aby „wyjaśnić” innym to coś co już odkryłeś. Jednak może to ograniczyć dyskusję na ten temat, a co za tym idzie zmniejszyć twoją zdolność do oceny sytuacji. Statyczne wizualizacje, redukują twoją zdolność do sprawdzenia alternatywnych scenariuszy.
fot. mat. prasowe
5 faktów na temat danych, które nie zmienią się w 2015 roku
Naukowcy z Cornell University odkryli, że informacje prezentowane na wykresach są bardziej przekonujące niż informacje prezentowane w postaci liczbowej, ale nie zapadają w pamięć. Tendencja ta była wyraźniejsza wśród ludzi, którzy zadeklarowali, że „wierzą w naukę”.
Jestem pewny, że wy również wierzycie w naukę. Więc co możecie zrobić? Unikajcie narzędzi, które jedynie dostarczają wykresów do prezentowania danych lub dzielenia się nimi, a używajcie tych, które są faktycznie interaktywne i pozwalają na eksplorowanie danych. Dzięki takim narzędziom lubię mówić, że nikt nie powinien być „użytkownikiem końcowym”. Każdy w twojej firmie może posiadać ważne wnioski.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)