eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

2015-01-23 12:21

Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok

Optymizm CFO spadł aż o połowę: z +40 proc. do +20 proc. © denisismagilov - Fotolia.com

Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni w ocenie rodzimej gospodarki, ich obawy budzi natomiast sytuacja geopolityczna - wynika z szóstej już edycji międzynarodowego badania Deloitte "CFO Survey". Większość z nich oczekuje niskiej inflacji oraz kosmetycznego spadku bezrobocia. 3/4 z nich jest zgodnych, że konflikt na Ukrainie negatywnie przełoży się na wzrost PKB i to nie tylko w najbliższym czasie, ale i odleglejszej perspektywie.

Przeczytaj także: Polscy CFO optymistyczni

Optymizm netto dyrektorów finansowych pikuje. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w Polsce, jak i w całej Europie Zachodniej. Biorąc pod uwagę, że historycznie był on prognostykiem wyhamowania wzrostu PKB, zapowiadają się nieco chudsze czasy.

W naszym kraju poziom optymizmu netto CFO wynosi 20 proc., co oznacza, że jest o połowę mniejszy niż przed sześcioma miesiącami. Podobnie jest z prognozami na temat wzrostu PKB, które są niższe niż wzrost PKB osiągnięty w minionym roku. Wyniki badania wskazują na konsensus prognoz na poziomie około 2,5 procenta. To istotnie niższa prognoza niż założenia budżetowe państwa (3,4 proc.) i prognozy analityków (około 3 proc.). Jednocześnie 53 proc. CFO wskazuje, że obecny poziom niepewności gospodarczej jest standardowy.

Perspektywa makroekonomiczna


Poprzednie edycje badania pokazały, że dyrektorzy finansowi wiarygodnie przewidują rozwój polskiej gospodarki. Opinie CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski w roku 2015 są podzielone. Połowa z nich przewiduje wzrost poniżej 2,5 proc., a druga połowa powyżej tego poziomu. Taki wynik wskazuje, że wzrost PKB w roku 2015 może nie osiągnąć poziomu 3 proc. (oczekiwana przez CFO średnia wartość jest na poziomie 2,5 proc.) i być niższy niż ten założony w polskiej ustawie budżetowej na 2015 rok (3,4 proc.). Warto również zaznaczyć, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje tegoroczny wzrost PKB Polski na poziomie 3,3 proc. Z kolei ostatnie przewidywania banku J.P. Morgan mówią o 3,2 proc.

fot. denisismagilov - Fotolia.com

Optymizm CFO spadł aż o połowę: z +40 proc. do +20 proc.

Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni w ocenie rodzimej gospodarki, ich obawy budzi natomiast sytuacja geopolityczna .


Dyrektorzy finansowi uważają, że w roku 2015 Polska będzie miała najwyższy wzrost gospodarczy spośród państw Europy Środkowej. Umiarkowany wzrost na poziomie 1,5-3 proc. przewidują również CFO na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Litwie i w Czechach. Z kolei dyrektorzy finansowi ze Słowacji, Kosowa i Chorwacji w dużo większym stopniu spodziewają się stagnacji we wzroście krajowego produktu brutto.

Aż 57 proc. menedżerów odpowiedzialnych za finanse firm przewiduje, że bezrobocie w Polsce nieznacznie spadnie, a tych, którzy są przeciwnego zdania jest jedynie 9 proc. Również oczekiwania inflacyjne utrzymują się na dość niskim poziomie - 74 proc. CFO biorących udział w badaniu uważa, że inflacja nie przekroczy 1,9 proc. Blisko połowa dyrektorów finansowych przewiduje kurs EUR/PLN na koniec roku 2015 w przedziale pomiędzy 4,10 a 4,19 zł.
„Istotnym jest, że tylko 5 proc. z badanych jesienią CFO w Polsce jako czynnik ryzyka wskazało ryzyko kursowe. Zdaje się zatem, że obserwowane na przełomie roku wahania kurów walut mogły być zaskoczeniem również dla badanych. Również połowa dyrektorów finansowych w Szwajcarii przewidywała, że Narodowy Bank Szwajcarii będzie kontynuował politykę stałego kursu franka do Euro na poziomie 1,2 przez następne 2 lata.”- wyjaśnia Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider Deloitte CFO Programme w Polsce.

Optymizm netto wśród dyrektorów finansowych


Deloitte na bazie odpowiedzi stworzył tzw. wskaźnik optymizmu netto dyrektorów finansowych (różnica pomiędzy odsetkiem osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej ich przedsiębiorstw i tych przewidujących jej pogorszenie), który jest dodatni ale w porównaniu do poprzedniej edycji spadł aż o połowę: z +40 proc. do +20 proc.
„Historycznie spadek tego wskaźnika zapowiadał obniżenie wzrostu gospodarczego. Zmiana trendu pod koniec 2014 roku może więc znaleźć odzwierciedlenie w spadku poziomu kwartalnego wzrostu PKB w 2015 roku. Jeżeli chodzi o wartość optymizmu netto w poszczególnych krajach, to najlepsze perspektywy poprawy sytuacji ekonomicznej widzą CFO w Czechach, Albanii, Serbii i Kosowie, gdzie wskaźnik ten przekroczył 50 proc.. Najbardziej pesymistyczni okazali się natomiast Estończycy i Węgrzy, wśród których wartość wskaźnika osiągnęła odpowiednio +10 i +11 proc.” – wyjaśnia Krzysztof Pniewski.


Ponad 80 proc. CFO ocenia, że w najbliższych 12 miesiącach perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw będą takie same lub lepsze, w tym blisko 40 proc. uważa, że sytuacja ich firm poprawi się w porównaniu do sytuacji sprzed sześciu miesięcy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: