Koniunktura przemysłowa I 2015
2015-01-23 13:35
Zdecydowanie gorsza koniunktura panuje w handlu detalicznym © nikkytok - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2014
1. Przetwórstwo przemysłowe
W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 2 (minus 3 w grudniu ub. r.), wyższym niż w styczniu ostatnich sześciu lat. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W styczniu prognozy portfela zamówień (szczególnie zagranicznego) i produkcji są pozytywne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Mniej pesymistyczna niż zgłaszana w grudniu ub. r. jest prognoza sytuacji finansowej. Utrzymują się negatywne opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej, a także nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące wskazują na możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia. Ceny mogą spadać nieco wolniej niż w zapowiadano w grudniu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Po kilku miesiącach pogarszania się ocen ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach wszystkich badanych klas wielkości w styczniu zaobserwowano jego poprawę: w podmiotach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) opinie są pozytywne, natomiast w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) – mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne i lepsze niż w grudniu ub. r. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18 w styczniu br., plus 17 w grudniu ub. r. – jest to branża z najwyższymi ocenami w II połowie ub. r.), maszyn i urządzeń (plus 16 w styczniu br., plus 9 w grudniu ub. r.), urządzeń elektrycznych (plus 12 w styczniu br., plus 10 w grudniu ub. r.). Ogólny klimat koniunktury w dziale produkcja artykułów spożywczych, napojów i tytoniu w całym 2014 roku oceniany był korzystnie, na zbliżonym poziomie (plus 5 w styczniu br., plus 3 w grudniu ub. r.). Jedynie producenci odzieży przez cały ubiegły rok oceniali ogólny klimat koniunktury negatywnie (minus 12 w styczniu br., minus 15 w grudniu ub. r.).
W styczniu br. 7,9% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (9,2% w styczniu ub. r.). Od 2010 roku przedsiębiorcy najczęściej wskazują barierę koszty zatrudnienia (54% w styczniu br. i przed rokiem), której znaczenie systematycznie rośnie. Jednocześnie spada znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem na rynku krajowym (50% w styczniu br., 56% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (43% w styczniu br. i 48% przed rokiem). Wśród najbardziej istotnych barier prowadzenia działalności gospodarczej wskazywane są także wysokie obciążenia na rzecz budżetu (48% w styczniu br., 50% w analogicznym miesiącu ub. r.).
Od 2013 roku stopniowo wzrasta wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym (w styczniu br. wynosi 77%, przed rokiem 75%), osiągając najwyższy poziom w analogicznym okresie ostatnich pięciu lat. W styczniu br. najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowują producenci mebli, skór i wyrobów ze skór, odzieży, pojazdów samochodowych, przy-czep i naczep, a najniższe – producenci pozo-stałych wyrobów, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)