eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeWarszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2014

Warszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2014

2015-01-27 12:22

Warszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2014

Warszawa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pod koniec minionego roku Warszawa dysponowała niemal 4,4 mln mkw. powierzchni biurowej. W praktyce oznacza to, że nadal mamy do czynienia ze znaczną aktywnością deweloperów, a duża ilość wolnej powierzchni stawia najemców w bardzo dobrej sytuacji, jeżeli chodzi o negocjacje cenowe. To tylko niektóre z wniosków zaprezentowanych przez firmę CBRE w raporcie „Warsaw Office MarketView Q4 2014”.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe 2014: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

W ciągu minionych 12 miesięcy na stołeczny rynek biurowy trafiło 276 900 mkw. powierzchni biurowej, z czego zdecydowana większość, bo niemal 70%, powstała poza obszarem Centrum. Wśród projektów, które ukończono w zeszłym roku, warto zwrócić uwagę na Eurocentrum Office Complex I (38 700 mkw.) oraz Gdański Business Center I (47 200 mkw.). Obecnie w budowie pozostaje ponad 786 000 mkw. powierzchni biurowej, aktywność deweloperów skupiona jest głownie w Centrum przy powstającej II linii metra oraz bliskiej Woli.

W trakcie 2014 roku wynajęto 612 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego aż 190 700 mkw. w ostatnich trzech miesiącach roku. Ostatni kwartał 2014 r. był drugim, najlepszym kwartałem w historii rynku biurowego w Warszawie, silniejsza aktywność najemców została odnotowana jedynie w 1 kw. 2011 r. Jednak pomimo świetnego ostatniego kwartału, poziom powierzchni wynajętej ciągu wszystkich miesięcy 2014 roku jest niższy niż w 2013 roku.

fot. mat. prasowe

Poziom wynajętej powierzchni 2007-2014

Ostatni kwartał 2014 r. był drugim, najlepszym kwartałem w historii rynku biurowego w Warszawie


Joanna Mroczek, Dyrektor Działów Badań i Marketingu, CBRE, komentuje:

„Po raz pierwszy od kilku lat, całkowity wolumen wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie był niższy niż w latach poprzednich, czego uzasadnieniem jest niska aktywność najemców w kryzysowym 2009 roku. Spodziewamy się wzrostu aktywności najemców w kolejnych miesiącach. Firmy dostrzegają możliwości jakie obecnie oferuje rynek, poszukują oni lepszej jakości biura w atrakcyjnych lokalizacjach. Oferty, którymi zainteresowani są najemcy muszą uwzględniać rozwój ich biznesu oraz wpisywać się w cele biznesowe organizacji.

fot. mat. prasowe

Warszawa

Miniony rok na warszawskim rynku biurowym zdecydowanie należał do najemców.


Największą aktywność firm obserwujemy w sektorze BPO/SSC, którego dynamiczny rozwój zauważalny jest od kilku lat. Warszawa, pomimo najwyższych kosztów utrzymania pracownika, oferuje szeroki wybór lokalizacji oraz atrakcyjne czynsze poza ścisłym Centrum. Niemniej, największym wyzwaniem przed którym stoi warszawski rynek biurowy, jest absorpcja powstającej powierzchni biurowej. Obserwujemy rozwój firm z sektora TECH, instytucji publicznych oraz usług zdrowotnych. Biorąc pod uwagę zwiększające się zapotrzebowanie na powierzchnie biurową firm z sektorów BPO, finansowego, ubezpieczeniowego, przewidujemy, że nowym trendem będzie konsolidacja ich powierzchni biurowych i będzie to jedna z największych zmian która wpłynie na kształt warszawskiego rynku biurowego.”

Czynsze transakcyjne w najlepszych lokalizacjach biurowych w ścisłym centrum Warszawy spadły do 25 euro/mkw./mc. W 2014 r. największym zainteresowaniem najemców cieszyły się lokalizacje w dzielnicach poza Centrum, gdzie w poprzednim roku wynajęto 73% powierzchni biurowej ze wszystkich transakcji na rynku. Głównym czynnikiem determinującym zainteresowanie najemców tymi lokalizacjami są atrakcyjne czynsze oferowane przez właścicieli budynków, które utrzymują się na poziomie 14 – 15,5 euro/mkw./mc. Biorąc pod uwagę relatywnie wysoką ilością powierzchni biurowej w Centrum planowanej do realizacji w ciągu najbliższych dwóch lat spodziewamy się stopniowego spadku czynszów biurowych w tym obszarze, co może oznaczać, iż szersze grono najemców będzie w stanie pozwolić sobie na wynajem biura w okolicach warszawskiego Śródmieścia.

Wśród największych transakcji roku 2014, warto wymienić przed najem 19 000 mkw. powierzchni przez Raiffeisen Bank w Prime Corporate Center, renegocjacje na 17 500 mkw. w budynku Poleczki Business Park przez ARiMR oraz umowę spółek Grupy PKP na ok. 15 000 mkw. w powstającym budynku West Station realizowanym przy Dworcu Zachodnim.

Poziom pustostanów w Warszawie po raz pierwszy od dwóch lat odnotował spadek w ujęciu kwartalnym i wyniósł 13,3% na koniec 2014 r. Było to spowodowane przede wszystkim relatywnie niedużą ilością powierzchni biurowej oddanej do użytkowania w ostatnim kwartale zeszłego roku. Bieżący rok powinien jednak przynieść dalszy wzrost powierzchni niewynajętej, głównie ze względu na stosunkowo wysoki poziom powierzchni biurowej w Warszawie budowanej na zasadzie spekulacji. Wzrost wskaźnika pustostanów powinien potrwać przynajmniej do połowy 2016 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Marcin_Karczewski

    art / 2015-01-28 11:52:46

    Biurowce w stolicy powstają teraz poza obszarem centrum ponieważ często dojazd jest równie dobry a sam budynek nie jest klasycznym szklanym wieżowcem i ma do zaoferowania bardzo wiele. Wydaje mi się, że dobrym przykładem może być Praga i Koneser. W planach są tam właśnie biura, obok mieszkań, kawiarni czy nawet muzeum. Takie miejsce to świetna konkurencja dla zatłoczonego centrum, bo z Konesera do drugiej linii metra jet bardzo blisko dodatkowo w przyszłości będzie tu wiele fajnych miejsc gdzie można np. spotkać się z klientem poza biurem. Taka oferta może przyciągnąć wiele firm zza granicy ponieważ u nich takie biurowce z charakterem są standardem, a zagraniczni inwestorzy to nowe miejsca pracy i więcej pieniędzy dla samej Pragi.

    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: