eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeGrunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

2015-02-03 00:40

Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

Grunty mieszkaniowe i rolne w centrum zainteresowania inwestorów © Kara - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Grunty mieszkaniowe i rolne - to właśnie one mają w bieżącym roku cieszyć się największym zainteresowaniem ze strony inwestorów - prognozują eksperci firmy doradczej JLL. Nie oznacza to jednak, że na innych rynkach będziemy mieć do czynienia z marazmem - ożywienie ma mieć miejsce np. w segmencie rynków hotelowych. Istotny jest również fakt, że Polską zaczyna interesować się zupełnie nowa grupa inwestorów, m.in. z Indii, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce w 2016 r.

Zainteresowanie inwestorów rodzimym rynkiem nie słabnie. Pomagają mu z pewnością dobre wyniki gospodarki oraz optymistyczne perspektywy dotyczące jej przyszłego rozwoju.
„ Odzwierciedleniem tego jest badanie możliwości inwestycyjnych na rynku gruntów nie tylko przez podmioty z kapitałem europejskim, ale również przez inwestorów z całego świata. Aktualnie rynek gruntów, głównie warszawski, analizują przedstawiciele inwestorów z RPA, Indii, Chin czy państw z Półwyspu Arabskiego” - mówi Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Obsługi Gruntów Inwestycyjnych, JLL.

Pomimo zdecydowanej dominacji w 2014 r. transakcji w segmencie gruntów mieszkaniowych, umowy kupna-sprzedaży na rynku biurowych terenów inwestycyjnych również zaznaczyły wyraźnie swoją obecność.

Grunty mieszkaniowe – lokomotywą rozwoju rynku w 2014 i 2015 r.


W 2014 r. rynek zarejestrował rekordową sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w całym kraju, napędzaną przez niski poziom stóp procentowych, program Mieszkanie dla Młodych, tzw. Ustawę Deweloperską oraz relatywnie dobrą dostępność kredytów, w tym ostatnią szansę na uzyskanie kredytu na 95% wartości transakcji zakupu nieruchomości. Deweloperzy chętnie sięgali po nowe projekty inwestycyjne oraz grunty dostępne w posiadanych bankach ziemi. W cenie były więc grunty z planem miejscowym lub warunkami zabudowy, a najlepiej z pozwoleniem na budowę i gotowym projektem budowlanym, pod warunkiem jednak, że średnia powierzchnia mieszkań nie odbiegała znacząco od obecnych standardów rynkowych.

Efektem dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym był nie tylko wzrost liczby zawieranych transakcji sprzedaży działek inwestycyjnych, ale także większa otwartość właścicieli oraz inwestorów na zawiązywanie współpracy w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć (model joint venture). Wzrosło również zainteresowanie segmentem gruntów mieszkaniowych ze strony deweloperów znanych na rynku z projektów biurowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową w 2014 r.

Poza Warszawą średnie ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową były znacznie niższe.


Grunty biurowe – transakcje z przesunięciem terminu budowy


Wysoka podaż biur nie pozostaje bez wpływu na aktywność inwestorów zainteresowanych gruntami, którzy ostrożnie podejmują decyzje o nowych przedsięwzięciach. Warto jednak zaznaczyć, że rynek gruntów, chociaż związany z rynkiem najmu biur, nie jest jego lustrzanym odbiciem. Gdy na rynku najmu obserwowane jest przesilenie, a poziom pustostanów rośnie, grunty z reguły zaczynają nieznacznie tanieć, co w efekcie może prowadzić do zawierania nowych transakcji zakupu, z perspektywą rozpoczęcia budowy za 3-5 lat.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: