Budownictwo i nieruchomości: przybywa ofert pracy
2015-02-03 11:32
Przeczytaj także: Nie ma obaw o brak pracy w finansach i nieruchomościach?
Jaka pora roku sprzyja poszukiwaniu pracy w branży budownictwo i nieruchomości?
Jak wynika z danych Pracuj.pl, najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy w omawianej branży był w 2014 roku, styczeń – opublikowano wtedy 2 609 ofert pracy. Także miesiące letniei wczesnojesienne sprzyjają pracownikom z branży budownictwo i nieruchomości. Natomiast listopad i grudzień to czas, kiedy liczba ofert pracy zasadniczo spada. W listopadzie 2014 r. opublikowano ich 1 832, a w grudniu tego samego roku 1 499. Podobne zjawisko obserwowano w 2013 r. Wtedy także początek roku przyniósł znaczący wzrost ogłoszeń o pracę, a koniec zasadnicze ich obniżenie.
Kto zatrudniał?
Pierwsze prognozy i wyniki 2014 roku mogły napawać przedstawicieli branży budownictwo i nieruchomości pewnym optymizmem. Na duży wzrost zamówień liczyli najwięksi gracze na rynku – generalni wykonawcy oraz firmy liczące ponad 250 pracowników. Znalazło to przełożenie w liczbie opublikowanych przez te firmy ogłoszeń. Ich wzrost rok do roku był bardzo znaczący i wyniósł 41% (z 5 565 ogłoszeń w 2013 do 7 406 ogłoszeń w 2014).
Mniejsze firmy były nieco ostrożniejsze, choć także one zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników. W mikro przedsiębiorstwach (do 10 pracowników) wzrost ten wyniósł 14%, w firmach nieco większych wzrost był na poziomie 2-3%, a firmy średnie w niewielkim stopniu zmniejszyły zapotrzebowanie w stosunku do roku 2013.
W jakim województwie najłatwiej o pracę w branży?
Najwięcej ogłoszeń z branży budownictwo i nieruchomości publikują pracodawcy z województwa mazowieckiego. W sumie w 2014 r. było ich 4 808, czyli o ponad tysiąc więcej, niż w 2013 (3775). Duża liczba ofert pracy w 2014 r. pochodziła z województw: śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz pomorskiego. Te województwa mają dość stały poziom zapotrzebowania na pracowników, powiększający się systematycznie z roku na rok. Mapa zatrudnienia w branży budownictwo i nieruchomości stanowi w dużym stopniu odzwierciedlenie mapy rozwoju Polski. Tam, gdzie się inwestuje i gdzie powstają nowe obiekty komercyjne, tam też powstają nowe osiedla.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)