eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 5/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 5/2015

2015-01-31 20:32

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 4/2015

  • Według Eurostat-u w grudniu 2014 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,4 proc. wobec 11,5 proc. w listopadzie, natomiast w całej UE sięgnęła 9,9 proc. (wobec 10 proc. w listopadzie). Stopa bezrobocia w grudniu w strefie euro była najniższą od sierpnia 2012 r. i pierwszy raz od października 2011 r., gdy stopa bezrobocia dla 28 krajów UE spada poniżej 10 proc. W grudniu 2014 r. najniższy poziom bezrobocia był w Niemczech (4,8 proc.) oraz Austrii (4,9 proc.), natomiast najwyższe bezrobocie było w Grecji (25,8 proc.) i Hiszpanii (23,7 proc.). W porównaniu do grudnia 2013 r. stopa bezrobocia obniżyła się w 24 krajach UE, w Belgii pozostała bez zmian (8,4 proc.), a wzrosła w przypadku Finlandii (z 8,3 proc. do 8,9 proc.), Włoch (z 12,6 proc. do 12,9 proc.) oraz Francji (z 10,2 proc. do 10,3 proc.).
  • Komisja Europejska rozpoczęła prace nad budową unii rynków kapitałowych. To jeden z kluczowych pomysłów Komisji Jean Claude'a Junckera , który ma przyczynić się do pobudzenia wzrostu i utworzenia nowych miejsc pracy w Europie. Ta inicjatywa ma na celu uproszczenie regulacji prawnych i ułatwienie transgranicznych przepływów kapitału. W ten sposób inwestorzy będą mieli większy dostęp do rożnych źródeł finansowania. Komisja Europejska planuje, że unia rynków kapitałowych będzie mogła powstać do 2019 roku.
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro spadła w styczniu do minus 0,6 proc. W grudniu ceny konsumpcyjne spadły o 0,2 proc. r/r.
  • Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz jest przeciwny nowym sankcjom wobec Rosji w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie. Uważa on, że pokój można osiągnąć jedynie na drodze rokowań, a nie konfrontacji militarnej. Jego zdaniem w konflikcie na Ukrainie Unia Europejska powinna postawiać na dialog w oparciu o porozumienie z Mińska.
  • Zamieszanie wywołała informacja o wznowieniu eksportu do Rosji trzody chlewnej, tłuszczu wieprzowego i podrobów wieprzowych z Francji. Mówi się też o uchyleniu embarga na dostawy do Rosji z takich krajów jak Francja, Węgry, Włochy, Niemcy, Holandia i Dania. Komisja Europejska sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Protestuje też część państw członkowskich, bo obawiają się, iż takie podejście będzie dawało Rosji możliwość wybierania sobie partnerów, od których będzie chciała kupować określone produkty, pozostawiając swój rynek zamknięty dla innych krajów. Po raz pierwszy Rosja zamknęła swój rynek dla wieprzowiny z UE po wykryciu na początku 2014 roku przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie, a następnie w Polsce. W połowie ubiegłego roku Rosja wprowadziła zaś szerokie embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na sankcje nałożone w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy. Embargo zostało rozszerzone w październiku ubiegłego roku.
  • Niemiecki rząd podwyższył tegoroczną prognozę wzrostu gospodarczego do 1,5 proc. (jeszcze kilka miesięcy temu prognozowano 1,3 proc.). Władze w Berlinie dostrzegają trzy czynniki pozytywnie wpływające na niemiecki PKB, a są to: niska cena ropy (koszty transportu), niski kurs euro (eksport), oraz popyt wewnętrzny (niskie bezrobocie i wysokie zatrudnienie). Stopa bezrobocia spadnie do 6,6 proc. Płace brutto mają w przyszłym roku wzrosnąć o 3,2 proc. Rząd dostrzega też zagrożenia dla niemieckiej gospodarki w niepewnej sytuacja geopolitycznej.
  • Bundestag uchwalił budżet Niemiec na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa będą na tym samym poziomie ok. 300 mld euro. Niemiecki rząd planuje utrzymanie równowagi budżetowej także w kolejnych latach. Zrównoważony budżet jest jednym z najważniejszych projektów rządzącej koalicji CDU, CSU i SPD.
  • Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w IV kw. 2014 r. o 0,5 proc. kw/kw, a w ujęciu r/r brytyjski PKB wzrósł o 2,7 proc.
  • Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom poinformował o zawieszeniu rozbudowy biegnącego po dnie Bałtyku Gazociągu Północnego. Dotąd funkcjonują dwie nitki tej magistrali, które mają roczną przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu, a co odpowiada około 10 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej na gaz. Wcześniej planowano położenie dwóch następnych i zamierzano dostarczać gaz planowanym odgałęzieniem do Wielkiej Brytanii. Obecna decyzję o wstrzymaniu tego planu została uzasadniona wystarczającą w obecnych warunkach rynkowych przepustowością. Wydaje się, że nie bez znaczenia była tu złożona sytuacja polityczna w Europie. Warto też dodać, że jak dotąd Gazprom nie otrzymał zgody na pełne dysponowanie możliwościami przesyłowymi gazociągu Opal, który jest odgałęzieniem Nord Streem-u.
  • Władze Szkocji podjęły decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. To blokuje plany premiera Davida Camerona dotyczące rozwoju wydobycia tego surowca. Ma to pomóc w zrekompensowaniu spadku wydobycia gazu z Morza Północnego. Przyczyną są zastrzeżenia dot. negatywnego wpływu technologii szczelinowania hydraulicznego na środowisko i zdrowie. Decyzja będzie obowiązywała do wyjaśnienia tych zastrzeżeń. Zasoby gazu łupkowego w Szkocji szacuje się na ok. 80 bln metrów sześciennych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BEZROBOCIE, czyli SYTUACJA NA EUROPEJSKIM (ALE I POLSKIM) RYNNKU PRACY

Nie jest odkrywczym stwierdzenie, ze współcześnie bezrobocie to coraz poważniejszy problem społeczny. Poświęćmy mu nieco uwagi...

Od szeregu lat z uwagą obserwuję procesy gospodarcze i związanie z nimi zjawiska społeczne. Przyznaję, że pozbyłam się już nadziei, iż Stary Kontynent będzie kiedyś bezpieczny w sensie społecznym, tzn. ludzie będą co prawda zmieniali rodzaj i miejsce pracy, ale rynek pracy będzie względnie zrównoważony, a pracujący (szczególnie ci o najsłabszej pozycji) będą mogli zaspokoić swoje potrzeby (oczywiście rozsądnie uporządkowane i na miarę swoich możliwości).

Ale przerwijmy te rozważania zbyt odległe od realiów ograniczając je do rynku pracy i bezrobocia.

Według przyjętego przez Eurostat sposobu liczenia stopy bezrobocia w grudniu 2014 roku:
  • stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,4 proc. (w listopadzie 11,5 proc.), a w całej UE sięgnęła 9,9 proc. (wobec 10 proc. w poprzednim miesiącu i 10,6 proc. rok temu)
  • najniższe bezrobocie było w Niemczech (4,8 proc.) oraz Austrii (4,9 proc.), a najwyższe w Grecji (25,8 proc.) i Hiszpanii (23,7 proc.).

W skali całego 2014 roku
  • stopa bezrobocia zmniejszyła się w 24 krajach Unii, w Belgii pozostała bez zmian (8,4 proc.), a wzrosła w Finlandii (z 8,3 proc. do 8,9 proc.), Włoch (z 12,6 proc. do 12,9 proc.) oraz Francji (z 10,2 proc. do 10,3 proc.).
  • największy spadek poziomu bezrobocia miał miejsce w Bułgarii (z 12,8 proc. w grudniu 2013 r. do 10,8 proc. w grudniu 2014 r.).

Według reguł obliczania stopy bezrobocia przez GUS stopa bezrobocia w grudniu 2014 r. wyniosła 11,5 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2014 r. Przy czym:
  • najwyższe bezrobocie było w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.
  • liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec grudnia 2014 r. wyniosła 1,825mln osób (w tym 939,6 tys. kobiet).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: