Branża motoryzacyjna w Polsce IV kw. 2014
2015-02-03 16:40
Przeczytaj także: Polska branża motoryzacyjna = 8 proc. PKB
W przypadku nowych motorowerów ciągle utrzymuje się negatywny trend. W IV kwartale zarejestrowano wprawdzie tylko 107 sztuk mniej niż rok wcześniej, ale w skali całego roku rejestracje wyniosły poniżej 41 tys. sztuk, tj. ponad 8 tys. sztuk mniej niż w poprzednim roku (-16,5% r/r). Tylko częściowo można wytłumaczyć kolejny – szósty rok z rzędu ze spadkiem sprzedaży motorowerów, przeniesieniem uwagi nabywców na pojazdy z silnikami do 125 cm dzięki nowelizacji przepisów.
Samochody użytkowe
W 2014 roku sprzedano 45,6 tys. samochodów dostawczych do 3,5 t, tj. 8,0% więcej niż rok wcześniej.
Rynek samochodów dostawczych ma za sobą bardzo dobrą drugą połowę 2014 roku, szczególnie III kwartał, w którym rejestracje były o 23% większe niż rok wcześniej i wyniosły 11,4 tys szt. W IV kwartale, który jest zwykle najlepszy, jeżeli chodzi o liczbę rejestracji, sprzedano 13,5 tys. pojazdów, o 4,5% więcej niż rok wcześniej – komentuje Paweł Gawroński, starszy menedżer w dziale audytu, członek zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
W segmencie samochodów ciężarowych pow. 3.5 tony w IV kwartale 2014 roku zarejestrowano 5 259 pojazdów. Nie licząc 2013 roku, kiedy zmiany regulacyjne wyśrubowały sprzedaż, był to najlepszy wynik tego kwartału od 2007 roku. W całym roku zarejestrowano 17 718 nowych ciężarówek, 10% mniej niż przed rokiem, ale więcej niż w latach 2009-2012.
Mimo sporego spadku w tej części rynku cały rok można ocenić jako dobry. Mimo, że jedynie I kwartał zamknął się na plusie (+18% r/r) a każdy kolejny wskazywał spadki, drugi o 8%, trzeci o 6% i najgłębszy spadek o 27% w IV kwartale, to pod względem wolumenu sprzedaży najsłabszy wynik osiągnięto w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku a największy w ostatnim. Pod koniec roku coraz lepiej rozkręcały się sprzedaże samochodów ciężarowych spełniających wymagającą normę Euro VI. Zaczynem dobrych rezultatów dostaw pojazdów ciężarowych był zwiększony poziom transportu zarobkowego nie tylko w kraju, ale też w UE, gdzie polscy przewoźnicy utrzymują jedną z czołowych pozycji – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
fot. mat. prasowe
Rejestracje nowych pojazdów silnikowych w Polsce
Polski przemysł motoryzacyjny na plusie
W 2014 roku wartość produkcji sprzedanej producentów motoryzacyjnych w Polsce wyniosła 113,1 mld zł. To nominalnie o 3,6% więcej niż w 2013 roku. Realnie, tj. po uwzględnieniu zmian cen produkcji, wzrost był wyższy i wyniósł 5,1%.
W 2014 roku wyprodukowano w Polsce 472,6 tys. samochodów osobowych – o 0,5% mniej niż rok wcześniej. O 4,3% wzrosła produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych – do 115,9 tys. szt. O 21,7% (do 5 026 sztuk) wzrosła produkcja autobusów.
Produkcja przemysłu motoryzacyjnego w Polsce nieustannie rośnie, choć dynamika sektora powoli się wytraca. Motorem rozwoju są obecnie przede wszystkim części i akcesoria, których eksport po trzech kwartałach był większy o 6,2% niż rok wcześniej. Mimo ciągłych reinwestycji brakuje jednak ostatnio bardzo dużych projektów, które dałyby branży potężny impuls rozwojowy. Wiele wskazuje na to, że na taki skokowy wzrost poczekamy do uruchomienia nowej fabryki pojazdów użytkowych VW we Wrześni – komentuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
Informacje o raporcie
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q1/2015 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)