Co piąty Polak wykupi ubezpieczenie na raka
2015-02-08 01:10
Przeczytaj także: Polski Ład czyli (nie)korzystne zmiany podatku dochodowego dla firm
Podczas najnowszego badania Genworth Customer Focus ponownie zapytano respondentów o sposób, w jaki pokryliby wydatki związane z leczeniem zdiagnozowanej u nich poważnej choroby, gdyby koszt terapii przekraczał 100 000 zł, a NFZ ich nie refundował, jak ma to miejsce w przypadku niektórych nowoczesnych terapii onkologicznych . Tym razem znacznie większy odsetek respondentów wskazywał poszczególne odpowiedzi, co może świadczyć o większej determinacji Polaków do poszukiwania finansowania na własną rękę, natomiast ranking najczęściej wskazywanych źródeł środków na leczenie nie zmienił się.
Podobnie jak rok temu, największy odsetek ankietowanych osób skierowałby swoje prośby o pomoc finansową do organizacji charytatywnych i pozarządowych (41% ). Niewiele mniej respondentów liczyłoby na wsparcie członków swojej rodziny oraz grona przyjaciół (36%3). Jedną z trzech najczęściej wskazywanych metod pozyskania pieniędzy na leczenie była też sprzedaż samochodu i osobistych przedmiotów takich jak sprzęt elektroniczny (38%3). W tym przypadku odsetek wskazań wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim o 10 p.p.
Respondenci rzadziej widzą możliwość zgromadzenia potrzebnych na leczenie pieniędzy przy wykorzystaniu zasobów swojego gospodarstwa domowego – własnych oszczędności (33%3) lub polisy na wypadek poważnej choroby (22%3). Można wnioskować, że wielu respondentów nie posiada ani polisy ani oszczędności. Być może dlatego część z nich, by pozyskać środki na leczenie ubiegałaby się o kredyt (31%3). Odsetek osób dopuszczających taką możliwość wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym najbardziej znacząco, o 17 p.p.
Najmniejsza grupa spośród ankietowanych pozyskałaby brakujące środki na leczenie poprzez sprzedaż swojego mieszkania lub domu (21%3). Tu także zanotowano wzrost liczby wskazań. W poprzednim badaniu wyniósł on 13% (oznacza to wzrost o 8 p.p. rok do roku). Jak widać, sprzedaż mieszkania lub domu jest dla Polaków ostatecznością. Na taki ruch zdecydowałoby się 5 milionów osób.
fot. mat. prasowe
Gdzie Polacy szukają ratunku w przypadku zdiagnozowania u nich poważnej choroby?
Ilu Polaków posiada już ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka, a ilu rozważa zakup takiego ubezpieczenia w najbliższych miesiącach?
Odsetek osób, które deklarują, że posiadają ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, takiej jak rak, waha się pomiędzy 15% a 26% zależnie od edycji badania i formy pytania. Według ostrożnych szacunków, do posiadania takiej polisy przyznaje się ponad 3 miliony Polaków. O jej zakupie myśli dziś natomiast 34% respondentów, co odpowiada grupie ponad 8 milionów potencjalnych nabywców polisy.
Polacy, co pokazują wyniki innego cyklicznego badania, Genworth Index, coraz aktywniej zabiegają o swoje finansowe bezpieczeństwo. Coraz częściej sięgają po dostępne produkty ochronne – oszczędnościowe, emerytalne i ubezpieczeniowe. Tegoroczne badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że grupą najszybciej rozwijających się ubezpieczeń, są tzw. NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujących trwały uszczerbek na zdrowiu, śmierć i inwalidztwo (wzrost rok do roku o 10 p.p.)
fot. mat. prasowe
Które z poniższych produktów ubezpieczeniowych – jeśli którekolwiek – posiada Pan/Pani obecnie?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)