Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD
2015-02-09 10:05
Oprogramowanie © kungverylucky - Fotolia.com
3,83 biliona dolarów amerykańskich - według danych Gartnera tej właśnie sumy mają sięgnąć tegoroczne wydatki na IT. Taki wynik oznacza niespełna 2,5-procentowy wzrost rok do roku. O największej dynamice - podobnie jak miało to miejsce w minionym roku - będziemy mówić w przypadku urządzeń oraz oprogramowania dla firm. Ten stosunkowo niewielki wzrost ma być efektem rozwijającej się oferty rozwiązań freeware’owych, a co za tym idzie - nasilającej się konkurencji, także cenowej.
Przeczytaj także: Nadchodzi internet rzeczy. Cyberprzestępcy zacierają ręce
Jak wynika z obliczeń Gartnera, światowe wydatki na IT w 2014 roku sięgnęły 3,74 bln USD, co oznaczało wzrost na poziomie 1,9 procenta. Prognozy badaczy przewidują, że w bieżącym roku rynek IT zanotuje nieco wyższą dynamikę rozwoju, około 2,4 procenta.Ten wzrost może wydawać się stosunkowo niski. Zdaniem ekspertów, taka wartość wydatków ma być przede wszystkim pokłosiem z coraz bardziej intensywnej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług i produktów informatycznych.
- Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania IT stają się dostępne dla coraz szerszej grupy konsumentów. Dodatkowo, maleje ilość istotnych różnic pomiędzy określonymi produktami. W tej sytuacji firmy oferujące np. telefony komórkowe albo usługi związane z przechowywaniem danych zmuszone są obniżać ceny, aby móc zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie – komentuje Michał Grabarz, Dyrektor ds. Usług IT, Infosys BPO Europe.
Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5%). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld USD. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.
fot. kungverylucky - Fotolia.com
Oprogramowanie
Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej.
- Jak wskazuje World Payments Report, w 2015 r. prognozowana dynamika wzrostu płatności mobilnych wyniesie 60,8 proc. Od płatności mobilnych dokonywanych za pomocą telefonu nie ma już odwrotu. Stworzenie odpowiedniego środowiska aplikacyjnego, zgodnego z celami biznesowymi danego banku oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa informacji, to jedno z głównych wyzwań, przed jakimi staje obecnie sektor bankowy – mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager w Capgemini Polska.
Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1%. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów. Na przykład, na świat przemysłu bardzo istotny wpływ będzie miał tzw. Internet Rzeczy.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
branża IT, rynek IT, wydatki na IT, nowe technologie, płatności mobilne, Internet Rzeczy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)