eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?

Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?

2015-02-09 15:25

Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?

Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki? © tashatuvango - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od wprowadzenia tzw. „pakietu onkologicznego” upłynął już ponad miesiąc. W założeniu rozwiązanie to miało zniwelować kolejki, w których zmuszeni są oczekiwać pacjenci onkologiczni. Czy się udało? Postanowiła to sprawdzić fundacja WHC, która przyjrzała się kolejkom w pięciu dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami: onkologią, chirurgią onkologiczną, ginekologią onkologiczną, hematologią i hematoonkologią oraz radioterapią onkologiczną.

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2014

Jak pokazują wyniki raportu, obecnie średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne sięga 1 miesiąca , co oznacza, że jest w stosunku do września minionego roku jest krótszy o 0,3 miesiąca. Podkreślenia jednak wymaga, że w odniesieniu do lutowych danych na temat kolejek do świadczeń onkologicznych nic się praktycznie nie zmieniło (średni czas oczekiwania dla 43 świadczeń onkologicznych w lutym minionego roku wynosił 1,1 miesiąca). Prawdopodobnie zatem obserwowane skrócenie czasu oczekiwania nie ma związku z wprowadzeniem pakietu onkologicznego, lecz jest następstwem dostępności nowej puli środków.
– Taką pozorną, sezonową poprawę dostępności obserwujemy na początku każdego roku, już od kilku lat w Barometrze WHC – mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji WHC.

Obecnie na pojedynczą konsultację specjalistyczną w dziedzinach onkologicznych w styczniu 2015 czeka się średnio 0,9 mies. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog, do którego aby uzyskać poradę dla 6-letniego dziecka z podejrzeniem białaczki, należy poczekać średnio aż 1,5 mies. Czas oczekiwania do hematologa istotnie się skrócił. Wydłużyła się natomiast kolejka do onkologów z ok. 2 tygodni do prawie miesiąca.

fot. mat. prasowe

Zielona karta pacjenta onkologicznego

Na tomografię komputerową miednicy małej i brzucha trzeba poczekać prawie 5 miesięcy.


Aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,2 mies. Rezonans magnetyczny mózgu jest badaniem z najdłuższym czasem oczekiwania, który wynosi ok. 6,1 mies. Również na inne badania czeka się ponad 1 mies. co źle świadczy o dostępności do diagnostyki onkologicznej w Polsce. Choroby nowotworowe są przyczyną 20% liczby zgonów w Polsce. W samym tylko 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły około 140,5 tys. mieszkańców Polski. Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory w Polsce należy do najwyższych w Europie, tymczasem w dalszym ciągu dostęp do opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Bariery w postaci kolejek, ograniczające możliwość leczenia pacjentom onkologicznym stanowią poważny problem społeczny, dlatego Fundacja WHC podjęła się prowadzenia monitoringu w onkologii.
Poprzez realizację Barometru Onkologicznego, chcemy sprawdzić, jak zmienia się dostępność do świadczeń w onkologii – mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji WHC - Dzięki temu chcemy poznać odpowiedź na pytanie, czy pakiet onkologiczny ma realny wpływ na poprawę dostępu pacjentów onkologicznych do leczenia, czy kolejki rzeczywiście się skracają i czy proponowane przez Ministerstwo rozwiązania są skuteczne – dodaje dr Łanda.

10 rekordowych kolejek odnotowanych w styczniu 2015 r.:


  1. Rekonstrukcja piersi – 24 mies.
  2. Usunięcie guzka tarczycy – 10 mies.
  3. Rezonans magnetyczny mózgu – 9,8 mies.
  4. Resekcja tarczycy – 8 mies.
  5. Wizyta u hematologa (6-letnie dziecko) – 6,9 mies.
  6. Tomografia komputerowa miednicy małej i brzucha – 4,7 mies.
  7. Badanie cytogenetyczne – 4 mies.
  8. Immunochemioterapia – 3,4 mies.
  9. Resekcja trzustki – 2,5 mies.
  10. Radioterapia raka tarczycy - 1,6 mies.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: