eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZwolnienia lekarskie w odwrocie

Zwolnienia lekarskie w odwrocie

2015-02-12 13:05

Zwolnienia lekarskie w odwrocie

Polacy rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich © thodonal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszych sześciu miesiącach minionego roku absencja chorobowa polskich pracowników była niższa o niemal 5 procent niż w analogicznym okresie 2013 roku. Mimo to nieobecności te kosztowały pracodawców aż 24 miliardy złotych. Niezdolność do pracy z tytułu choroby najczęściej zdarzała się na Śląsku.

Przeczytaj także: Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Work Service,w 2013 roku Polacy spędzili na zwolnieniach chorobowych ponad 254 mln dni. Wyhamowanie tendencji do korzystania ze zwolnień zauważalne stało się już w pierwszej połowie 2014 roku.

Najczęściej niezdolni do pracy z tytułu choroby w 2013 r. byli mieszkańcy województw: śląskiego (12,9%), mazowieckiego (12,5%), wielkopolskiego (10,4%) oraz łódzkiego (8,5%).

fot. mat. prasowe

Województwa z największą liczbą absencji chorobowych wśród pracowników

Śląsk, Mazowsze oraz Wielkopolska to regiony, w których pracownicy najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich.


Co ciekawe, pracownicy niektórych sektorów gospodarki są bardziej podatni na korzystanie ze zwolnień chorobowych, niż pozostali. Wśród najbardziej obciążonych nieobecnościami w pracy z tytułu choroby można wymienić następujące:

fot. mat. prasowe

Wybrane sektory gospodarki z największą liczbą absencji chorobowych wśród pracowników

Najwięcej zwolnień lekarskich zdarza się wśród pracowników zatrudnionych w przetwórstwie przemysłowym.


Widać, że w niektórych branżach jest większa tendencja do korzystania ze zwolnień lekarskich. Z jednej strony może to wynikać z faktu, że w tych sektorach standardem jest oferowanie pracownikom umów o pracę, które z kolei dają możliwość dowolnego korzystania ze zwolnień z tytułu choroby własnej, jak i opieki nad członkami rodziny. Z drugiej zaś strony, warto zauważyć, że sektory takie jak edukacja czy opieka zdrowotna i pomoc społeczna to branże, w których wielu specjalistów pracuje w więcej niż jednym miejscu pracy - powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service.

Trend dotyczący nadmiernego korzystania ze zwolnień lekarskich odwrócił się w pierwszym półroczu 2014 roku. Jedną z przyczyn poprawy może być większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji zatrudnienia, jakie mieli pracownicy. Wpływ na ograniczenie liczby absencji mogły również mieć liczne kontrole przeprowadzone przez ZUS. Wyniki kontroli wykazały nieprawidłowości i wątpliwości co do zasadności wystawiania zaświadczeń lekarskich. Zdaniem ekspertów Work Service trend spadkowy dotyczący liczby dni absencji chorobowych utrzyma się wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy i systematycznym spadkiem bezrobocia. Nadal jednak Polacy znajdują się w czołówce europejskich statystyk dotyczących absencji chorobowych.
Zauważamy coraz większe zainteresowanie pracodawców rozwiązaniami HR umożliwiającymi obniżenie kosztów absencji chorobowych pracowników. Chociaż w pierwszym półroczu ubiegłego roku liczba zaświadczeń lekarskich była niższa niż w roku poprzednim, to koszty z tego tytułu nadal są wysokie – dodał Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: