Zalany laptop? 6 porad jak nie utracić danych
2015-02-15 00:49
![Zalany laptop? 6 porad jak nie utracić danych [© Keith Frith - Fotolia.com] Zalany laptop? 6 porad jak nie utracić danych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/utrata-danych/Zalany-laptop-6-porad-jak-nie-utracic-danych-151353-200x133crop.jpg)
Zalany laptop © Keith Frith - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spadki napięcia a utrata danych
Często największe zniszczenia dysków zalanych wodą powstają w wyniku niewłaściwego postępowania po wyjęciu ich z wody. Najczęściej chodzi o niewłaściwe osuszanie nośnika, które powoduje wytrącanie się substancji chemicznych zawartych w wodzie, np. soli lub innych, które powodują przyśpieszoną korozję. Aby tego uniknąć, nośnik po zalaniu lub po długotrwałym kontakcie z wodą powinien być dostarczony do laboratorium odzyskiwania danych bez uprzedniego osuszania – dobrą praktyką jest zawinięcie go w wilgotny ręcznik. Niewłaściwie przeprowadzone próby odzyskiwania danych z nośników zalanych lub takich, które spędziły dużo czasu w wodzie, często mogą uniemożliwić odczyt danych. W takich sytuacjach czas po wyjęciu nośnika z wody gra kluczową rolę.Nad skomplikowanymi uszkodzeniami fizycznymi zgniecionych, roztrzaskanych, utopionych czy nadpalonych napędów, w laboratorium odzyskiwania danych pracuje zespół ekspertów. Podczas pracy wykorzystują infrastrukturę laboratorium, a więc m.in. komory laminarne, odpowiednie otoczenie zapewniające sterylne warunki pracy, specjalne wanny ultradźwiękowe, służące do osuszania i oczyszczania zabrudzonych nośników oraz wyspecjalizowane stacje robocze, pozwalające na niezwykle precyzyjne działania na nośnikach. W przypadku bardzo nietypowych uszkodzeń, nad nośnikiem prace prowadzi dział badawczo-rozwojowy, który tworzy dedykowane rozwiązania na potrzeby konkretnego przypadku.
fot. Keith Frith - Fotolia.com
Zalany laptop
Nie należy osuszać, ani dopuścić do samoistnego wyschnięcia zalanego nośnika danych.
Kroll Ontrack wielokrotnie przywracał dane w sytuacjach pozornie beznadziejnych. Z doświadczenia wiemy, że woda nie jest czynnikiem uniemożliwiającym przywrócenie danych. Przywracaliśmy dane z dysku m.in. po katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku, który przeleżał w jeziorze pół roku zanim go odnaleziono. Prom spadł wówczas z wysokości kilku tysięcy metrów, naszym specjalistom udało się odzyskać i przekazać NASA ponad 99 procent istotnych dla przebiegu misji danych. Innymi przykładami udanych procesów odzyskania informacji z zalanych nośników, są m.in. te przeprowadzone po tsunami w Japonii w 2011 roku, czy przywracanie danych z nośników które ucierpiały podczas ataku huraganu Katrina w 2005 roku. Wielokrotnie przywracaliśmy dane po nawiedzających nasz kraj powodziach, a także po powodziach jakie nawiedziły np. Czechy. W tych przypadkach zalaniu uległy całe ogromne serwerownie, które zetknęły się z wodą i mułem rzecznym. Głośnym przypadkiem, w którym pomagaliśmy, był także odzysk danych po katastrofie samolotu Marka Szufy, do której doszło w trakcie pokazów lotniczych w Płocku. Samolot nagle z niewiadomych przyczyn wpadł do wody. Kamera zapisująca lot uległa uszkodzeniom mechanicznym na skutek uderzenia oraz została zalana wodą. Odzyskane przez nas nagranie pomogło w ustaleniu przyczyn wypadku.
Lista porad ekspertów Kroll Ontrack w przypadku utraty danych z komputera lub nośnika zalanego wodą:
- Nie wolno podłączać komputera/nośnika do zasilania. Wskutek zalania elektroniki dysku podłączenie zasilania spowoduje dodatkowe problemy: od spalenia elektroniki dysku (zewnętrznej i/ lub wewnętrznej) po całkowite zniszczenie nośnika.
- W przypadku zalania nośnika, nie należy stosować oprogramowania służącego do samodzielnego odzyskiwania danych.
- Nie należy osuszać, ani dopuścić do samoistnego wyschnięcia zalanego nośnika danych. Osuszenie i uruchomienie urządzenia może spowodować bezpowrotną utratę zapisanych na nim informacji.
- Zabrudzone nośniki wymagają natychmiastowego, gruntownego czyszczenia w sterylnych warunkach. Niedokładne oczyszczenie, dopuszczenie do wyschnięcia i uruchomienie zalanego wcześniej nośnika może spowodować bezpowrotną utratę danych.
- Prawdopodobieństwo utraty informacji wzrasta w przypadku kontaktu nośnika ze słoną lub silnie zabrudzoną wodą. Dla zwiększenia szans odzyskania danych należy zanurzyć nośnik w wodzie destylowanej.
- Mokry nośnik powinien zostać zawinięty w wilgotny ręcznik, włożony do worka antyelektrostatycznego i bezzwłocznie dostarczony do laboratorium odzyskiwania danych.
Paweł Odor, Główny specjalista

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)