eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyChmura hybrydowa to większa elastyczność i bezpieczeństwo

Chmura hybrydowa to większa elastyczność i bezpieczeństwo

2015-02-18 09:29

Chmura hybrydowa to większa elastyczność i bezpieczeństwo

Chmura hybrydowa to większe bezpieczeństwo ©  Jakub Jirsák - Fotolia.com

Rola informatyki w przedsiębiorstwach ulega niemal nieustającym przeobrażeniom. Potwierdzają to wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez firmę Vanson Bourne na zlecenie EMC Corporation, które pokazało m.in., że jednym z dominujących trendów jest obecnie przetwarzanie w chmurze, ze szczególnym wskazaniem chmury hybrydowej postrzeganej jako rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo i elastyczność.

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing

W ramach badania zebrano opinie ponad 10 tysięcy specjalistów odpowiedzialnych za decyzje biznesowe w kwestiach informatycznych. Respondenci podkreślili, że w obecnych czasach strategicznym czynnikiem rozwoju biznesu są działy IT, jednak sporym problemem są tu koszty, które dość często wymykają się im spod kontroli. Według większości ankietowanych, w celu wspomagania rozwoju przedsiębiorstwa działy informatyczne powinny pełnić funkcję wewnętrznych pośredników w dostarczaniu usług na żądanie. Presja ta, połączona z coraz większym niedoborem umiejętności informatycznych, wydaje się zwiększać zainteresowanie informatyków chmurą hybrydową.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Chmura hybrydowa to większe bezpieczeństwo

Dwie trzecie respondentów (64%) stwierdziło, że chmura hybrydowa jest potrzebna ze względu na jej elastyczność i bezpieczeństwo.


Najważniejsze wnioski z badania to m.in.:

Czynniki napędzające i hamujące wdrożenie chmury

  • Mimo że 71% respondentów uważa, że dział informatyczny powinien pełnić funkcję wewnętrznego pośrednika w dostarczaniu usług na żądanie, respondenci mają wątpliwości co do tego, czy działy IT są w stanie wspomagać rozwój przedsiębiorstwa.
  • 35% ankietowanych uważa, że ich przedsiębiorstwo nie dysponuje wystarczającymi umiejętnościami i wiedzą potrzebnymi do realizacji kluczowych priorytetów biznesowych.
  • 69% respondentów stwierdziło, że w ciągu kolejnego roku lub dwóch przeszkolenie personelu informatycznego pod kątem nadążania za megatrendami takimi jak chmura, technologie mobilne i społecznościowe oraz wielkie zbiory danych będzie stanowić wyzwanie dla ich przedsiębiorstw.

Coraz większe znaczenie chmury hybrydowej i automatyzacji


Badanie pokazało coraz większe znaczenie automatyzacji oraz innowacji takich jak chmura hybrydowa.
  • Od 2013 r. liczba wdrożeń chmury hybrydowej wzrosła o 9% — wdrożyło ją już 27% respondentów na całym świecie, przy czym największą popularnością cieszy się ona w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) (28%), a za nim plasuje się Ameryka Łacińska (24%) oraz Daleki Wschód i Japonia (24%).
  • Ok. dwie trzecie respondentów (64%) stwierdziło, że chmura hybrydowa jest potrzebna ze względu na jej elastyczność i bezpieczeństwo.
  • 74% uważa natomiast, że zwiększenie automatyzacji infrastruktury informatycznej ma krytyczne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa. Przyszłość chmury i sceptyczne nastawienie do chmury publicznej
  • Chociaż przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z rozwiązań online, to tylko 16% respondentów wyraziło gotowość do przeniesienia dowolnej aplikacji do chmury publicznej.
  • Do aplikacji, których większość ankietowanych nie chciałaby umieścić w chmurze publicznej, należą m.in. aplikacje do planowania finansowego (39%), zarządzania kapitałem ludzkim (35%) i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (32%).
  • Przedsiębiorstwa na rynkach rozwiniętych, o bardziej zaawansowanej infrastrukturze informatycznej, zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby wdrożeń chmury, natomiast przedsiębiorstwa na rynkach wschodzących są mniej skłonne do podejmowania ryzyka i ogólna liczba wdrożeń chmury jest tam niższa.
  • Przedsiębiorstwa na rynkach wschodzących są jednak bardziej pozytywnie nastawione do działu informatycznego i chmury hybrydowej — 79% respondentów z tych rynków oczekuje, że megatrendy takie jak chmura, technologie mobilne i społecznościowe oraz wielkie zbiory danych przyniosą ich przedsiębiorstwu przewagę nad konkurencją (w porównaniu z 75% respondentów w krajach rozwiniętych), a 67% uważa, że połączenie chmury publicznej i prywatnej zwiększy elastyczność i bezpieczeństwo (w porównaniu z 60% w krajach rozwiniętych).

„Działy informatyczne w przedsiębiorstwach wciąż są pod ogromną presją — oczekuje się od nich, że zwiększą jakość usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. W związku z tym przedsiębiorstwa kierują się w stronę bardziej zaawansowanej infrastruktury informatycznej, napędzanej przez innowacje takie jak chmura hybrydowa. Spodziewamy się, że w 2015 r. ich popularność będzie rosła, ponieważ firmy szukają elastycznych, prostych i bezpiecznych usług” – mówi Jeremy Burton, dyrektor ds. produktów i marketingu w firmie EMC Corporation

Metodyka prowadzenia badań
Dane zbierano podczas rejestracji uczestników na każdą z konferencji w ramach EMC Forum 2014 (ankieta stanowi nieobowiązkowy zestaw pytań wysyłanych pocztą elektroniczną podczas wypełniania formularza rejestracyjnego). Każdy respondent podawał również dane dotyczące wielkości swojej firmy oraz sektora, w którym prowadzi ona działalność. Badanie objęło w sumie 10 451 respondentów z następujących 33 regionów: Daleki Wschód i Japonia (Australia, Filipiny, Hongkong, Indie, Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Tajlandia i Tajwan), Europa, Bliski Wschód i Afryka (Arabia Saudyjska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Katar, Niemcy, Nigeria, państwa skandynawskie, Polska, Portugalia, Rosja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie), Ameryki (Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk, Stany Zjednoczone).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: