Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy i nie dają zarobić
2015-02-23 12:15
Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: BARP 2012: sytuacja na rynku pracy
Cwany prywaciarz, dorobkiewicz i krętacz wykorzystujący pracowników. Ten PRL-owski stereotyp polskiego przedsiębiorcy powoli odchodzi do lamusa. Po 26 latach nowego ustroju Polacy są już w stanie zauważyć pozytywny wpływ przedsiębiorczości na gospodarkę. Za tę zmianę odpowiedzialne jest przede wszystkim nowe pokolenie, które wchodzi na rynek pracy nieskażone negatywnymi doświadczeniami z przeszłości. Dla wielu młodych bycie „prywaciarzem” staje się celem zawodowym.– To cieszy, że po 26 latach od zmiany ustroju, zrozumieliśmy, że to nie rząd daje nam pracę i finansuje funkcjonowanie wielu sfer życia publicznego, ale właśnie prywatni przedsiębiorcy – mówi Waldemar Sokołowski, kierujący programem Rzetelna Firma, który zrzesza ponad 50 tys. polskich przedsiębiorstw z sektora MSP. – Ludzie biznesu są coraz bardziej doceniani i szanowani za swoje dokonania. Nie sposób jednak nie zauważyć, że poziom zaufania do nich, choć osiągnął wysoki poziom, nie jest bezwarunkowy. Mimo, że wizerunek polskich przedsiębiorców znacznie się poprawił, wciąż widnieją na nim rysy – dodaje.
fot. mat. prasowe
Dzięki polskim przedsiębiorcom tworzone są miejsca pracy
Na podatkach państwo stoi, ale oni nie chcą płacić
W Polsce jest ponad 1,6 mln prywatnych przedsiębiorstw. To właśnie one zatrudniają największą liczbę osób i odprowadzają do kasy państwa niemałe pieniądze w ramach różnych typów podatków i opłat. Przeprowadzony przez TNS sondaż pokazuje, że Polacy to dostrzegają. „Polscy przedsiębiorcy budują siłę i jakość polskiej gospodarki” – z takim stwierdzeniem zgadza się 73% Polaków. Odrobinę więcej, bo 74% z nas przyznaje, że „to dzięki podatkom płaconym przez polskich przedsiębiorców rząd ma pieniądze na utrzymanie służby zdrowia, szkolnictwa, policji, wojska, inwestycje drogowe itp.”.
fot. mat. prasowe
Polscy przedsiębiorcy płacą pracownikom zdecydowanie za mało
Mimo pozytywnych zmian w postrzeganiu przedsiębiorców, wciąż silne jest przekonanie o tym, że człowiek który odniósł sukces w biznesie jest podejrzany o nieuczciwość. Aż 62% z nas hołduje przekonaniu, że przedsiębiorcy starają się oszukać system, by płacić niskie podatki. Może to co prawda wynikać z przeświadczenia o nadmiernym fiskalizmie państwa i poczuciu niesprawiedliwości wobec właścicieli firm. Niemniej jednak „chęć oszustwa” stawia moralność i ocenę postawy przedsiębiorców w złym świetle. Negatywnie oceniamy też konkurencyjność polskich firm. Według 58% Polaków przedsiębiorcy owszem budują siłę rodzimej gospodarki, ale są mniej konkurencyjni wobec przedsiębiorstw zza granicy.
fot. mat. prasowe
Polscy przedsiębiorcy budują siłę i jakość polskiej gospodarki
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)