eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaNadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE

Nadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE

2015-02-21 22:32

Nadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE

Sejm przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii © Eyematrix - Fotolia.com

Właściciele mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o mocy do 10 kW będą mieli gwarantowany odkup wytworzonej przez nich energii po preferencyjnej cenie, wyższej niż rynkowa przez 15 lat - przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), której celem jest rozwój wykorzystania OZE w Polsce. Ustawa teraz trafi do podpisu prezydenta.

Przeczytaj także: Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Polska elektroenergetyka oparta jest w około 90 proc. na węglu, w związku z czym, zdywersyfikowanie źródeł wytwarzania energii elektrycznej oraz rozwój są niezwykle istotne. Zgodnie z unijną dyrektywą, Polska ma do 2020 roku zapewnić udział energii odnawialnej w zużyciu energii finalnej brutto na poziomie co najmniej 15 procent, w tym co najmniej 10 proc. udziału energii odnawialnej zużywanej w transporcie (biopaliwa).

Energia odnawialna, to energia nie pochodząca ze źródeł kopalnych. Jest to np. energia wodna, geotermalna, słoneczna (w tym z instalacji fotowoltaicznych), wiatrowa, z fali i pływów oceanicznych a także ze spalania czy przetwarzania biomasy. Przyjęta przez Sejm ustawa dostosowuje polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych krajach UE. Najważniejszą zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów z zakresu wspierania OZE jest wprowadzenie w miejsce systemu świadectw pochodzenia energii, systemu aukcyjnego. Zgodnie z ustawą rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje.

Ustawa zawiera również rozwiązania promujące rozwój tzw. energetyki prosumenckiej, które polegają na zużywaniu wytwarzanej energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne i sprzedawaniu jej nadwyżek do sieci elektroenergetycznej. Zgodnie z ustawą posiadacze przydomowych mikroinstalacji o mocy do 10 kW mają zagwarantowane odkupienie wytworzonej przez nich "ekologicznej" energii po preferencyjnej cenie, gwarantowanej i wyższej od ceny rynkowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Opłacalność mikroelektrowni fotowoltaicznej

    Jakub Wiśniewski Solwis.pl / 2015-02-22 20:59:16

    Komentarz edytowany 5 razy (ostatnio 2015-02-22 21:10:17)

    W połączeniu z dotacją i niskooprocentowanym kredytem np. z programu Prosument taka mikroelektrownia fotowoltaiczna jest bardzo ciekawym produktem inwestycyjnym. Zobaczymy, czy lobby energetyczne powiedziało już ostatnie słowo:

    www.solwis.pl/kalkulator


    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: