eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa II 2015

Koniunktura przemysłowa II 2015

2015-02-25 12:12

Koniunktura przemysłowa II 2015

Koniunktura przemysłowa II 2015 © Zarya Maxim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

W lutym bieżącego roku oceny koniunktury były zróżnicowane. O ile np. przetwórstwo przemysłowe formułowało coraz bardziej optymistyczne opinie, o tyle przedsiębiorcy trudniący się zakwaterowaniem i gastronomią byli nastawieni pesymistycznie. Tradycyjnie już najlepsze humory panowały w największych przedsiębiorstwach - podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2015

1. Przetwórstwo przemysłowe


W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4 (plus 2 w styczniu), wyższym niż w lutym ostatnich sześciu lat. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważa-ją, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4 (plus 2 w styczniu)


Negatywne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji zgłaszane w lutym zbliżone są do opinii formułowanych w styczniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, bardziej optymistyczne od przewidywań z ubiegłego miesiąca. Mimo iż opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są bardziej negatywne, przedsiębiorcy w najbliższych trzech miesięcy zapowiadają niewielką poprawę w tym zakresie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy nie przewidują zmian zatrudnienia. Respondenci prognozują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


Ogólny klimat koniunktury w lutym br. w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniany jest najmniej negatywnie w analogicznym okresie ostatnich siedmiu lat (w lutym nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu). W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) oceny ogólnego klimatu koniunktury w lutym br. są korzystne, również lepsze niż w analogicznym okresie ostatnich siedmiu lat (nieznacznie bardziej pozytywne niż w styczniu br. oraz w styczniu i lutym ub. r.). Ogólny klimat koniunktury w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniany jest optymistycznie, nieco lepiej niż w styczniu br., ale mniej korzystnie niż przed rokiem.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne i lepsze niż w styczniu. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 16 w lutym, plus 18 w styczniu – jest to branża, w której od 2000 roku przedsiębiorcy sygnalizują optymistyczne oceny wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury), papieru i wyrobów z papieru (plus 15 w lutym, plus 8 w styczniu) oraz pozostałego sprzętu transportowego (plus 15 w lutym, plus 12 w styczniu) — dwie ostatnie wymienione branże odnotowują korzystne oceny koniunktury od stycznia 2013 roku. Producenci odzieży (minus 11 w lutym, minus 12 w styczniu) formułują negatywne oceny koniunktury, jednak pesymizm ten zmniejsza się stopniowo na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Nieznacznie pesymistyczne opinie sygnalizowane są także przez producentów skór i wyrobów ze skór (minus 2 w lutym, minus 8 w styczniu), wyrobów tekstylnych (minus 1 w lutym, minus 2 w styczniu) oraz pozostałych wyrobów (minus 1 w lutym, plus 2 w styczniu).

2. Budownictwo


W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11 (w styczniu minus 13). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23% (przed miesiącem odpowiednio 11% i 24%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Niemal 1/4 przedsiębiorców sygnalizuje pogorszeniu koniunktury.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: