eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajlepsze i najgorsze miasta na poszukiwanie pracy

Najlepsze i najgorsze miasta na poszukiwanie pracy

2015-03-02 11:56

Najlepsze i najgorsze miasta na poszukiwanie pracy

Gdzie jest praca w Polsce? © DOC RABE Media - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli poszukujesz pracy we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, to masz spore szanse na szybkie uwieńczenie tych poszukiwań sukcesem. To właśnie te miasta zajmują bowiem czołowe pozycje w opracowanym przez Adzuna.pl zestawieniu najlepszych lokalizacji na znalezienie zatrudnienia. Co innego, gdy rozglądasz się za pracodawcą w Radomiu, Włocławku i Płocku. W tych miastach poszukiwanie etatu to naprawdę ciężka praca.

Przeczytaj także: Pośrednictwo pracy w Polsce kuleje

Analiza przeprowadzona przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna objęła 50 największych polskich miast. Jej autorzy opierali się na najświeższych danych publikowanych w ostatnim czasie przez Główny Urząd Statystyczny.

Najlepsze miasta na znalezienie pracy - Wrocław oraz Poznań to bezapelacyjni liderzy zestawienia miast, w których najłatwiej jest znaleźć pracodawcę. Na każde dostępne na Adzuna ogłoszenie o pracę przypada tam przypada tam mniej niż jedna osoba bezrobotna (współczynnik odpowiednio 0.76 oraz 0.78). Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice (1.36) oraz Kraków (1.41). Warszawa uplasowała się na siódmej pozycji (2.09). Największym wygranym jest Wrocław, który wspiął się z miejsca piątego w ubiegłorocznym zestawieniu na pozycję laureata.

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy


Najgorsze miasta na znalezienie pracy - największa konkurencja panuje w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się 29 chętnych. Kolejne miasta w tej kategorii to Włocławek (27.60), Płock (26.98), Inowrocław (26.27), oraz Siedlce (24.63).

fot. mat. prasowe

Najlepsze i najgorsze miasta na znalezienie pracy

Na trudności ze znalezieniem pracy nie powinni raczej narzekać ci, którzy poszukują jej we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.


Gorące branże – IT, sprzedaż oraz handel i budownictwo to branże z największą ilością ofert w skali kraju. Najmniej ofert dostępnych jest w branży energetycznej, ropy i gazu oraz turystyce.

„Średnio na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada 9.51 osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Sytuacja ta pozostawia wiele do poprawy. Dane Adzuna pokazują, że w Wielkiej Brytanii o jedno stanowisko ubiega się średnio 0.85 kandydatów, 2.67 we Francji, 3.54 w Niemczech, 4.97 w Holandii oraz 5.79 w Rosji” – komentuje Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska.

fot. mat. prasowe

Najlepsze województwa na znalezienie pracy

Niezmiennie najgorsza sytuacja w kraju panuje na Podkarpaciu, gdzie na 1 ofertę pracy przypada aż 31 bezrobotnych.


Metodologia
W celu opracowania danych do badania zostały użyte informacje na temat ilości ofert dostępnych na www.adzuna.pl w lutym 2015 oraz najnowsze statystyki dotyczące ilości osób bezrobotnych pochodzące z zasobów Głównego Urzędu Statystycznego (stan na koniec grudnia 2014).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: