Słaba gospodarka i niezłe wyniki, czyli małe firmy o 2014 r.
2015-03-03 11:47
Firmy zwiększyły swoje obroty © Rido - Fotolia.com
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy III kw. 2014
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, PKB w I kwartale roku 2014 wzrósł o 3,4%, w II kw. – o 3,5%, a w III i IV – po 3,3% (licząc do analogicznego kwartału roku poprzedniego). To wyniki wyraźnie lepsze niż dla roku 2013. Jednak, jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, ich ocena roku ubiegłego jest inna. Aż 29% ankietowanych uznało, że gospodarka spowolniła w stosunku do roku ubiegłego. O stabilizacji tempa wzrostu mówiło 43% badanych. Wzrost, który wdać we wskaźnikach GUS-owskich, dostrzegło tylko 28%.fot. mat. prasowe
Wzrost gospodarczy w 2014 roku
Gospodarka nie przeszkodziła firmom
Jednak badania Idea Banku pokazują, że mikroprzedsiębiorcy nie boją się operować na trudnym rynku. Ostatnie lata mocno ich zahartowały w walce o klientów i zwiększenie przychodów, więc jeśli tylko pojawiają się okazje rynkowe, przedsiębiorcy je wykorzystują. I w roku 2014 było podobnie. Aż 50,5% badanych oceniło, że udało im się zwiększyć przychody w stosunku do roku 2013.
fot. mat. prasowe
Obroty firm w 2014 roku
Przydatne linki:
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy
To sugeruje, że firmy nastawione na rozwój rzeczywiście realizują swoje cele, co wynika z dobrego rozpoznania zarówno rynków, na których działają (i to zarówno lokalnych, jak i krajowego oraz zagranicznego), oraz ze znajomości przewag konkurencyjnych, jakie firma posiada w stosunku do rywali. Z kolei przedsiębiorcy, którzy liczą na stabilizację sytuacji, mogą po prostu nie mieć pomysłów na dalszy rozwój albo wiedzy o rynkach, na które mogliby wejść. W rezultacie część z nich traci w starciu z bardziej dynamicznymi konkurentami.
Popyt na kredyty większy od planowanego
Potwierdzeniem, że najmniejsze firmy pomimo pogorszenia nieźle sobie dawały radę, są wyniki badań Idea Banku, dotyczące inwestycji. Odsetek firm, które nie dokonały i nie zamierzały do końca roku 2014 (badania były prowadzone na przełomie listopada i grudnia) dokonać inwestycji, wyniósł prawie 37%. Jednak pozostali zdecydowali się wyłożyć pieniądze na zakup nowych czy też modernizację posiadanych środków trwałych.
fot. mat. prasowe
Inwestycje w środki trwałe w 2014 roku
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)