eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 9/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 9/2015

2015-02-28 22:46

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 8/2015

  • Jesteśmy na etapie kolejnego etapu rywalizacji na światowym rynku smartfonów. Koreański Samsung rozpoczął masową produkcję pamięci flash dla tej klasy urządzeń. Ten nowy standard występujący pod nazwą UFS (Universal Flash Storage) jest pojemniejszy i szybszy, ale także mniejszy i bardziej energooszczędny od dotychczasowych na rynku układów pamięci flash. Pamięć będzie na rynku w trzech wykonaniach - 128 GB, 64 GB i 32 GB. Małe wymiary układu pamięci umożliwią producentom smartfonów zastosowanie m.in. większych baterii.
  • Indeks PMI (wg HSBC Holdings i Markit Economics), określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, był w lutym na poziomie 50,1 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, wyniósł w lutym 57 pkt. W styczniu indeks wyniósł 54,2 pkt. Indeks PMI composite wyniósł w lutym 56,8 pkt. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 54,4 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Według Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA spadły w styczniu o 0,7 proc. m/m. Inflacja bazowa (czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności) wzrosła o 0,2 proc. m/m. Licząc r/r wskaźnik CPI spadł o 0,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,6 proc.
  • Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (działające przy Europolu) we współpracy z policją w Niemczech, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz z firmami Anubisnetwork, Microsoft i Symantec rozbiło siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln zainfekowanych komputerów na całym świecie, które były wykorzystane przez hakerów do działalności przestępczej. Policji udało się wyłączyć siedem serwerów wykorzystywanych przez hakerów, a zarządzających siecią (komputerów) w różnych krajach europejskich. W rezultacie politycznej akcji przestępcy stracili kontrolę nad infrastrukturą, której używali. Ta operacja zrealizowana przez policję 16 europejskich krajów i USA doprowadziła do zamknięcia ponad 400 nielegalnych portali, których działanie zapewniało dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR. W tej sieci działało tysiące czarnych rynków, na których realizowano transakcje handlowe narkotykami, bronią, udostępniano dziecięcą pornografię, łamano prawa autorskie, organizowano fałszowanie dokumentów itp. Były tam też zlokalizowane liczne portale ugrupowań ekstremistycznych. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne., ale też nie należy zapominać, że TOR był wykorzystywany w krajach, w których obowiązywała cenzura internetu.
  • Według międzynarodowej organizacji biotechnologicznej ISAAA, w 2014 r. powierzchnia upraw genetycznie modyfikowanych wzrosła do 181,5 mln ha. Dziś rośliny GMO są uprawiano w 20 krajach rozwijających się oraz 8 rozwiniętych (w sumie produkcja odbywa się w 11 krajach). W sumie ta produkcją zajmuje się ok. 18 mln osób. Ponad 90 proc. rolników uprawiających GMO gospodaruje na małych działkach w krajach rozwijających się. Wg oficjalnych statystyk największe obszary upraw roślin GMO są w: Stanach Zjednoczonych – 73,1 mln ha, Brazylii – 42,2 mln ha , Argentynie – 24,3, Kanadzie – 11,6 mln ha, Indiach – 11,6 mln ha i Chinach – 3,9 mln ha, Na liście krajów z uprawami GMO są: Paragwaj, Pakistan, RPA, Urugwaj, Boliwia. Są one też na Filipinach, w Australii, Burkina Faso, Myanmarze, Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Sudanie, Chile, Hondurasie, Portugalii, Kubie, Czechach, Kostaryce, Rumunii, Słowacji, Bangladeszu. Na terenie UE dopuszczono do uprawy jedynie kukurydzę bt oraz ziemniaki Amflora (których praktycznie się nie uprawia).
  • Wg japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu wzrosła o 4,0 proc. m/m po grudniowym wzroście o 0,8 proc. Licząc r/r styczniowa produkcja przemysłowa spadła o 2,6 proc. wobec jej wzrostu w grudniu o 0,1 proc. Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w styczniu o 1,3 proc. m/m, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,4 proc. Licząc r/r styczniowa sprzedaż spadła o 2,0 proc., po wzroście poprzednio o 0,1 proc. Styczniowa stopa bezrobocia wzrosła do 3,6 proc. z 3,4 proc. miesiąc wcześniej.
  • Na liście krajów najbardziej zagrożonych bankructwem znajdują się: Islandia - (118,9 proc. PKB), Jamajka - (127,3 proc. PKB), Portugalia - (129 proc. PKB), Włochy - (130 proc. PKB), Antigua i Barbuda - (130 proc. PKB), Saint Kitts i Nevis - (144 proc. PKB) , Liban - (163 proc. PKB), Grecja - (169 proc. PKB), Zimbabwe - (202 proc. PKB) , Japonia - (226 proc. PKB) .

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZOŁÓWKA NAJBARDZIEJ ZADŁUŻONYCH KRAJÓW ŚWIATA

Niewiele jest dziś krajów, które nie mają długów. Kraj zadłuża się, gdy zaciągnięcie kredytu umożliwia realizację przedsięwzięć, których koszty przekraczają jego możliwości. Rozsądek narzuca ograniczenia na wielkość kredytu realną zdolnością do jego obsługi. Elementarna logika polityczna rządzących podpowiada sytuowanie zadłużenia i sposobów i jego spłaty w centrum krajowej polityki...

Upraszczając nieco rozważania można też powiedzieć, że niebezpieczne długi powstają jako skutek nonszalancji w podejściu do problemów równowagi budżetowej, czyli bilansowania się pomiędzy wydatkami, a wpływami.

Zdarzają się przypadki, kiedy kraj wpada w nowe długi w przypadku baniek spekulacyjnych i prób obrony przed ich skutkami...

Długi to zwykle zmora dłużników, ale zdarza się, że jest to także problem wierzycieli. Nie będzie oryginalną teza, że im większe jest zadłużenie w stosunku do możliwości gospodarki, tym trudniejsza jest sytuacja gospodarcza kraju, jego i jego możliwości rozwojowe...

Historia ostatniego wieku zna liczne przypadki bankructwa krajów, zdarzają się sytuacje, że wierzyciele muszą ustępują redukując wysokość zadłużenia, obniżając oprocentowanie wydłużając czas spłaty lub zgadzając się na przesunięcie terminu rozpoczęcia spłaty. Nierzadkie są przypadki takich wymuszenia ze strony dłużników...

Najnowszym przykładem na Starym Kontynencie jest sprawa greckiego zadłużenia. Jak wiadomo styczniowe wybory wygrała partia Syriza, która chce umorzenia części zadłużenia i zmiany warunków pozostałej części...

Poniżej prezentujemy listę największych światowych dłużników wg wysokości relacji zadłużenia do PKB. To lista krajów, którym w pierwszej kolejności grozi bankructwo:

10. Islandia (118,9 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

9. Jamajka (127,3 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

8. Portugalia (129 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

7. Włochy (130 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

6. Antigua i Barbuda (130 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

5. Saint Kitts i Nevis (144 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

4. Liban (163 proc. PKB) wg danych z 2014 roku

3. Grecja (169 proc. PKB) wg danych z 2013 roku

2. Zimbabwe (202 proc. PKB) wg danych z 2012 roku

1. Japonia (226 proc. PKB) wg danych z 2013 roku

Henryk S.TUSZYŃSKI, konsultant CGKL GRUPA DORADCZA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: