Transport drogowy i miejski w Polsce zyskuje 609 mln euro
2015-03-06 14:27
Budowa drogi © fovivafoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kto rządzi w branży transportowej?
Planowane inwestycje mają przyczynić się do istotnej poprawy systemu transportowego w naszym kraju. Niektóre z nich są ważne również z punktu widzenia ochrony środowiska, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczeń i zakładając budowę takich elementów jak np. przejścia dla zwierząt czy oczyszczalnie ścieków deszczowych. Ich wagę tak podkreślała komisarz do spraw polityki regionalnej, Corina Creţu:Wygodne połączenia drogowe, komfortowy i przyjazny dla środowiska system transportowy mają ogromny wpływ na atrakcyjność obszaru dla przedsiębiorców i turystów, na konkurencyjność lokalnej i krajowej gospodarki, a także na jakość codziennego życia mieszkańców - powiedziała.
Pierwsza inwestycja polega na budowie ośmiokilometrowego odcinka Trasy Sucharskiego w Gdańsku. Trasa ta połączy port w Gdańsku z siecią TEN-T Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa drogowego i dostępności Gdańska oraz Północnej Polski. Unia Europejska, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, sfinansuje 94 mln euro z całkowitej kwoty inwestycji wynoszącej ponad 118 mln euro. Zakończenie projektu planowane jest na 2015 r.
Drugi projekt związany jest z budową dziesięciokilometrowego odcinka Trasy Słowackiego w Gdańsku, obejmującego tunel pod Martwą Wisłą. Droga będzie jedną z najważniejszych arterii w Gdańsku na osi Wschód-Zachód i usprawni połączenie miasta z portem morskim oraz portem lotniczym, udrażniając ruch w mieście.
fot. fovivafoto - Fotolia.com
Budowa drogi
Trzeci projekt ma na celu modernizację transportu publicznego na terenie Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego poprzez wymianę taboru na nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje o większej pojemności, a także usprawnienie systemu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Projekt podniesie komfort podróży na większości popularnych linii tramwajowych i zwiększy udział przyjaznego dla środowiska taboru obsługującego mieszkańców Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Co równie ważne, uproszczenie systemu sprzedaży biletów będzie miało pozytywny wpływ na gospodarczą i turystyczną aktrakcyjność regionu. Zakończenie projektu jest planowane na grudzień 2015 r.
Zarówno czwarta jak i piąta inwestycja obejmują budowę obwodnic, pierwsza w Stargardzie Szczecińskim, druga na Podlasiu. Obydwa projekty, będące częścią sieci TEN-T, mają na celu podniesienie komfortu i szybkości podróżowania w ruchu dalekobieżnym, a także zwiększenie dostępności tych regionów. Projekty przyczynią się również do podniesienia jakości życia okolicznych mieszkańców, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom nowych dróg, a także zwiększając konkurencyjność gospodarczą regionu. O ile pierwszy projekt zrealizowano już w 2012 r., o tyle zakończenie drugiego jest planowane na 2016 r.
Wszystkie inwestycje są finansowane w ramach polskiego programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Pierwszy projekt objęty jest priorytetem „Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe”. Drugi i trzeci projekt objęte są priorytetem „Transport przyjazny środowisku”. Czwarty i piąty projekt objęte są priorytetem „Drogowa i lotnicza sieć TEN-T”.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)