eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFuzje i przejęcia pikują. Fala wzrostów już za nami

Fuzje i przejęcia pikują. Fala wzrostów już za nami

2015-03-09 13:57

Fuzje i przejęcia pikują. Fala wzrostów już za nami

Spadek przejęć i fuzji w Polsce © freshidea - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Fala przejęć w Polsce już przeszła. Taki wniosek płynie z danych międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. W 2011 roku doszło na polskim rynku do 612 przejęć, w 2014 tylko do 263. To spadek o 132 proc. Kryzys był dobrym czasem na przejęcia i fuzje. Dysponując kapitałem firmy mogły wykupić nie tylko bezpośrednich konkurentów, lecz przede wszystkim perspektywiczne w rozwoju małe firmy. Jednak w ostatnich lata sytuacja mocno się zmieniła.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Najwięcej przejęć, bo 104, w ostatnich pięciu latach miało miejsce w sektorze zarządzania nieruchomościami. Na stan faktyczny bezpośredni wpływ miało wprowadzenie przepisów o deregulacji zawodu pośrednika i zarządcy. W samej branży budowlanej doszło do 72 przejęć. Budownictwo w kraju w ostatnim czasie długo zmagało się z kryzysem. W efekcie w tym sektorze notowano najwięcej upadłości, były największe kłopoty z zatorami płatniczymi. Wiele nie wytrzymało rosnącej presji, dużej konkurencji na rynku i spadającej liczby zleceń. W efekcie jedyną szansą na przetrwanie i ratowanie firmy okazała się odsprzedaż firmy.

W ostatnich dwóch latach zarysował się trend rosnącej liczby przejęć wśród aptek. Jeszcze w 2011 roku ten sektor pod względem przejęć zajmował dopiero piąte miejsce. Jednak w ostatnich dwóch latach sektor ten wysunął się na pozycję lidera. To właśnie tutaj notujemy największą liczbę przejęć. To efekt wejścia w życie ustawy refundacyjnej, która mocno uderzyła w biznes apteczny. W wyniku kłopotów część właścicieli niezależnych aptek zdecydowało się na zamknięcie biznesu, inni na sprzedaż własnej firmy.

fot. mat. prasowe

Liczba przejęć na polskim rynku w latach 2010 - 2014

W ciągu ostatnich pięciu lat największa liczba fuzji i przejęć (612)przypadła na 2011 rok.


Obiektem licznych przejęć w ostatnich latach były też hurtownie. Rynek hurtowni jest mocno rozdrobniony, w chwili obecnej znajduje się w fazie konsolidacji. Na rynku działa wiele małych podmiotów, które systematycznie i sukcesywnie w kolejnych latach będą przejmowane przez duże firmy.
Kryzys był dobrym czasem na przejęcia. Potwierdzają to dane liczbowe. W 2010 roku odnotowano 513 łączeń spółek przez przejęcie, w 2011 roku 612. Jednak od trzech lat liczba systematycznie spada.

Dlaczego opłaca się zawierać transakcję M&A (fuzje i przejęcia)?


Odpowiedź na to pytanie możemy odnaleźć w samej definicji efektu synergicznego rozumianego jako współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. W konsekwencji fuzja umożliwia nowemu przedsiębiorcy powstałemu z połączenia wygenerować przychód większy, niż suma przychodów firm przed połączeniem. Jednocześnie pozwala na oszczędności i minimalizację ponoszonych stałych, wewnętrznych kosztów. Częstym motywem fuzji i przejęć jest chęć pozyskania wiedzy na temat funkcjonowania sektora, w którym firma przejmująca zamierza w przyszłości zainwestować kapitał. Taki motyw często występuje przy przejęciach firm z branży IT. Poza tym istnieją sektory, w których od lat obserwuje się relatywnie większą aktywność podmiotów na rynku M&A. W pierwszej kolejności należy wymienić sektor usług finansowych, telekomunikację, energetykę i górnictwo oraz branżę farmaceutyczną czy też FMCG.

Dobre przygotowanie kluczem do powodzenia


Dotknięte kryzysem firmy tylko w niewielkiej części zdołały w pełni stanąć na nogi. Jednak dla wielu recesja okazała się zabójcza. Dla takich podmiotów jedyną szansą na uniknięcie bankructwa czy też likwidacji jest pozyskanie nowego inwestora. Dlatego też w procesie fuzji i przejęć upatruje się sposobu na restrukturyzację firmy. Warto dobrze przygotować się do tego długiego i trudnego procesu.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: