Najbogatsi ludzie świata mieszkają w Europie
2015-03-09 12:11
Najbogatsi ludzie świata mieszkają w Europie © Nomad_Soul - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najbogatsi ludzie świata 2014
A gdzie jest najwięcej bogaczy? Statystyki pokazują, że pod względem geograficznym najsilniejszą reprezentację grono UHNWI posiada na Starym Kontynecie, gdzie liczy ono sobie 60 565 osób. Na kolejnych pozycjach plasują się Ameryka Północna oraz Azja (odpowiednio 44 922 i 42 272 osób).Stan ten w ciągu najbliższego dziesięciolecia ulegnie jednak przetasowaniom. Zgodnie z przewidywaniami, Azja wyprzedzi Amerykę Północną i stanie się drugim co do wielkości ośrodkiem skupiającym największą rzeszę osób z największymi majątkami.
Obecnie najbardziej majętni mieszkańcy Azji dysponują aktywami netto, których łączna wartość sięga 5,9 bln USD, podczas gdy w Ameryce Północnej jest to 5,5 bln USD. Niemniej pierwszeństwo pod tym względem ma Europa, gdzie majątek ten wycenia się na 6,4 bln USD. Prognozy długoterminowe przewidują wzrost liczby bardzo zamożnych osób na świecie o 34% w ciągu najbliższych 10 lat, przy czym wzrost ten ma być największy w Afryce (59%) i Ameryce Łacińskiej (50%).
„Pomimo przeciwności, jakich gospodarka światowa doświadczyła w związku z powrotem napięć politycznych i niepewnością sytuacji fiskalnej w 2014 r., w niektórych państwach w ubiegłym roku odnotowano szczególnie duży wzrost poziomu zamożności w wyniku czego grupa UHNWI zwiększyła się o 5% lub więcej w 15 krajach” - wyjaśnia Liam Bailey, Dyrektor Globalnego Działu Badań w Knight Frank.
fot. mat. prasowe
Najliczniejsze populacje UHNWI w 2014-2024 r.
„Dwanaście z tych krajów to gospodarki wschodzące, co wskazuje na to, że pomimo obaw w związku z obniżeniem się tempa wzrostu w krajach rozwijających się, wciąż będą one kluczowym motorem wzrostu poziomu zamożności. Przykładowo, podczas gdy populacja osób należących do grupy UHNWI w Monako ma się niemalże podwoić w ciągu najbliższych 10 lat, i tak nie będzie ona nadążać za tempem wzrostu w niektórych innych krajach, m. in. w Birmie (Myanmar), Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kazachstanie i Tanzanii, w których prognozuje się największy wzrost populacji UHNWI”, tłumaczy Liam Bailey.
fot. mat. prasowe
Kraje, w których przewiduje się wzrost populacji UHNWI o 100% lub więcej do 2024 r.
Ouliana Vlasova, kierownik ds. kontentu w WealthInsight, stwierdza:
„Podczas gdy Europa pozostanie regionem o największej liczbie osób należących do grupy UHNWI do 2024 r., przewiduje się, że Azja wyprzedzi Amerykę Północną i stanie się drugim pod względem liczebności ośrodkiem skupiającym multimilionerów. Wzrost ten będzie napędzany przez wzrost populacji UHNWI w Chinach i Indiach.”
Prywatni inwestorzy finansują jedną czwartą transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych
Jednej czwartej wszystkich transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w ubiegłym roku dokonali prywatni inwestorzy, których wkład w tym obszarze w 2014 r. szacuje się na 153 mld USD. Wiele z tych transakcji zostało sfinansowanych przez osoby zaliczane do grupy UHNWI (Ultra High-Net Worth Individual – bardzo zamożne osoby fizyczne, których aktywa netto wynoszą lub przekraczają równowartość 30 mln USD) za pośrednictwem ich rodzinnych funduszy, firm i biur inwestycji prywatnych.
Liczba ta stanowi wzrost o 7% w stosunku do 143 mld USD zainwestowanych przez osoby z grupy UHNWI w roku wcześniejszym i obejmuje istotną część wszystkich transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowanych w 2014 r., opiewających na łączną kwotę 619 mld USD.
Wyniki badania rynków kapitałowych przeprowadzonego na potrzeby „Wealth Report” Knight Frank pokazują, że przedstawiciele grupy UHNWI coraz chętniej patrzą na nieruchomości spoza rynku najlepszych (prime) czy najbardziej pożądanych nieruchomości biurowych i powierzchni handlowych, upatrując w nich bezpiecznej przystani dla swoich środków finansowych; są oni gotowi rozważyć inwestycje w mniej oczywistych i bardziej ryzykownych lokalizacjach.
Zwiększony apetyt na ryzyko może oznaczać wychodzenie poza centralny obszar biznesu miast stołecznych, w których obserwuje się coraz większy spadek stóp kapitalizacji, lub kierowanie się w stronę miast nie będących stolicami, w których można uzyskać lepszą wartość i wyższe zyski.
Osoby z grupy UHNWI nie tylko odchodzą od tradycyjnych rynków, ale także coraz chętniej inwestują w nieruchomości poza granicami własnego kraju. Z tego trendu korzystają bardziej peryferyjne rynki, takie jak Irlandia i Hiszpania.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)