Europa: wydarzenia tygodnia 10/2015
2015-03-07 21:10
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 9/2015
- Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu wyniosła 11,2 proc. (wobec 11,3 proc. w grudniu). Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach unijnych wyniosła 9,8 proc. wobec 9,9 proc. w grudniu. Najwyższe bezrobocie jest w Hiszpanii: 23,4 proc., najniższa w Niemczech: 4,7 proc. Stopa bezrobocia w Polsce (według metodologii Eurostatu) spadła w Polsce do 8,0 proc. z 8,2 proc. w grudniu, natomiast licząc według metodologii GUS stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,0 proc. z 11,5 proc. w grudniu.
- Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw ( w III kw. wzrósł o 0,2 proc. kw/kw). Licząc r/r PKB w strefie euro wzrósł w IV kw. o 0,9 proc. (w III kw. wzrósł o 0,8 proc.
- Francja poinformowała, że przeznaczy 8 mld euro na wsparcie projektów, które będą realizowane w ramach programu inwestycyjnego pod nazwą Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS). To najnowszy projekt zaproponowany przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Niemcy już zadeklarowały wpłatę 8 mld euro na te projekty, a Hiszpania zadeklarowała 1,5 mld euro. Program ma być zdolny do działania w połowie 2015 r. i zakłada inwestycje partnerów publicznych i prywatnych o łącznej wartości 315 mld euro. Kapitał początkowy (w wysokości 21 mld euro) będzie pochodził ze środków z budżetu unijnego oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- Państwa unijne przyjęły formalne stanowisko przed światowym szczytem klimatycznym w grudniu 2015 r. Zgodnie z decyzja unijnego szczytu w ubiegłorocznym październiku UE zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 roku w terminie do 2030 roku. Planowane podpisanie w stolicy Francji porozumienie klimatyczne będzie najambitniejsze, miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.
- Średnia cena gazu rosyjskiego dostarczanego przez Gazprom dla krajów europejskich w 2104 roku zmniejszyła się o 11 proc. Do ciekawych wniosków prowadzi analiza szczegółowych decyzji dot. cen dotyczących poszczególnych krajów. W 2014 roku Gazprom obniżył ceny gazy dla wszystkich krajów unijnych, chociaż nie dla wszystkich jednakowo. I tak: Niemcy w 2014 roku płaciły 323 dolary za 1000 metrów sześc. wobec 366 USD w 2013 roku; Włochy (obniżka z 399 do 341 USD); Grecja (obniżka z 469 do 400 USD); Austria (obniżka z 402 do 329 USD); Węgry (obniżka z 418 do 338 USD); Francja (obniżka z 404 do 338 USD); Słowacja (obniżka z 438 USD do 308USD); Polska (obniżka z 429 USD do 379 USD). Eksport rosyjskiego gazu do krajów Unii Europejskiej w 2014 roku zmalał o 13,8 proc. (do 121,3 mld metrów sześc.) i był to najgorszy wynik w ostatnich 20 latach.
- Węgry poinformowały, że nie poprą żadnej umowy handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, która "osłabi jurysdykcję węgierskich sądów w sporach handlowych". Dotyczy to planowanego włączenia do umowy o wolnym handlu między UE a USA (TTIP - Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne) mechanizmu ISDS...
- Według Eurostat-u styczniowa sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w strefie euro wzrosła o 1,1%, natomiast w 28 krajach Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,8% licząc m/m. Licząc r/r sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 3,7% w strefie euro i o 4,0% w całej UE.
- W lutym wskaźnik Markit PMI dla sektora usług strefy euro wyniósł 53,7 pkt (w styczniu 52,7 pkt.). Wskaźnik PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 54,7 pkt w lutym (wobec 54,0 pkt w styczniu). Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności, a poniżej tego progu - spadek aktywności.
- Parlament Węgier uchwalił ustawę, utajniającą na 30 lat kluczowe szczegóły umowy z Rosją w sprawie zbudowania dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Kontrakt będzie realizowała rosyjska spółką Rosatom. Nowe reaktory w Paks zastąpią wszystkie cztery obecnie tam funkcjonujące i zapewnią pokrycie ok. połowy zapotrzebowania Węgier na energię elektryczną.
- W Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. m/m (w grudniu wzrost wyniósł o 1,0 proc. Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc.
- Niemcy nie zamierzają wycofać się ze swojej decyzji o minimalnej płacy w transporcie i przesłały wyjaśnienia do Komisji Europejskiej. Już teraz widać, że popiera ją Francja, która też chce podnieść stawki. Uderzyło to w polskie firmy transportowe. Przeciwko tym regulacjom zaprotestowała Polska i 13 unijnych krajów.
- VW zatrudnia ok. 594 tysiące pracowników, z czego 271 000 (46 proc.) było zatrudnionych w kraju. Jest największym niemieckim pracodawcą prywatnym. W tym roku zamierza stworzyć kilka tysięcy nowych miejsc pracy. BMW zatrudnia w sumie ponad 110 tysięcy pracowników. W ubiegłym roku BMW zatrudniło w kraju i za granicą ponad 7 tysięcy pracowników, z czego połowę w Niemczech.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POLSCY OFICEROWIE JUŻ UCZĄ SIĘ OBSŁUGI OKRĘTÓW PODWODNYCH, KTÓRE POLSKA MOŻE OTRZYMAĆ PO 2020 R.
Oficerowie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za pomocą symulatora systemu walki francuskiej firmy DCNS uczą się, jak wykorzystywać zintegrowany obraz sytuacji wokół okrętu podwodnego oraz jak używać jego uzbrojenia, w tym broni odstraszania. Producent startujący w przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla Polski zaprezentował w Gdyni swój symulator...
Współpracowaliśmy z firmą od dłuższego czasu. Ponad dwa zajęło nam ściągnięcie na tydzień tego symulatora. Wszystko po to, aby przedstawić oficerom Marynarki Wojennej, jakie możliwości mogą mieć przyszłe okręty podwodne – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej. ? W Marynarce Wojennej w tej chwili mamy okręty podwodne o napędzie klasycznym, które przenoszą uzbrojenie torpedowe, a tutaj mamy również uzbrojenie rakietowe. To duży skok technologiczny, dlatego by w pełni wykorzystać możliwości nowych okrętów, trzeba mieć zdecydowanie szerszą wiedzę.
Francuski koncern DCNS już wcześniej współpracował z Akademią Marynarki Wojennej. Zorganizował m.in. szkolenia z obsługi zintegrowanego systemu zarządzania platformą okrętu podwodnego IPMS dla specjalistów z MW.
Teraz przez tydzień Francuzi prezentowali w Gdyni symulator okrętu typu Scorpene. DCNS proponuje tego typu okręty w postępowaniu na zakup trzech nowych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej.
Jak podkreśla kmdr por. Mundt, zakup nowych okrętów podwodnych wiąże się z całkowitą zmianą technologii, więc oficerowie MW muszą się do tego odpowiednio przygotować, a symulator systemu walki to właśnie umożliwia. Za jego pomocą oficerowie mogą zapoznać się ze skomplikowanymi systemami elektronicznymi oraz nowymi typami uzbrojenia.
Jest to skomplikowany system: od stacji hydrolokacyjnej, poprzez obsługę systemów samego systemu walki, aż po obsługę uzbrojenia. W dzisiejszych czasach okręty są naszpikowane elektroniką, zwłaszcza okręty podwodne, które powinny wykonywać zadanie w ukryciu, bo nie mogą być widoczne dla przeciwnika. Obsługujący je muszą też słyszeć, co się wokół nich dzieje i muszą umiejętnie wykorzystać to uzbrojenie. Wydaje mi się, że oficerowie dowiedzieli się w tym tygodniu, jak to skutecznie zrobić – ocenia kmdr por. Mundt.
Dzięki symulatorowi systemu walki oficerowie mogli przećwiczyć niszczenie różnego rodzaju celów. Okręty Scorpene przenoszą dużo większy zakres uzbrojenia niż te, którymi obecnie dysponują okręty podwodne MW, w tym pociski manewrujące o zasięgu przekraczającym nawet 1000 km.
Dla nas zasadniczą kwestią jest – i to jest powód naszej obecności w Akademii Marynarki Wojennej – zaprezentowanie możliwości, jakie daje system walki, który proponujemy w ramach francuskiej oferty dotyczącej dostarczenia nowych okrętów podwodnych dla Polski. To dobra okazja do tego, by zaprezentować oficerom nową generację systemów walki oraz pokazać im, jak z nimi pracować – podkreśla Alain Cursat, odpowiedzialny za marketing systemów walki okrętów podwodnych w DCNS.
Cursat podkreśla, że w prezentowany na symulatorze system walki SUBTICS wyposażone są zarówno okręty wykorzystywane przez francuską marynarkę, jak i jednostki eksportowane.
Ten system wyróżnia poziom zintegrowania informacji płynących ze wszystkich czujników oraz przystosowanie do korzystania zarówno z torped, jak i pocisków odstraszających.
To mózg okrętu podwodnego, który zbiera informacje i dane ze wszystkich jego „zmysłów”, sygnały akustyczne i nieakustyczne. Na tej podstawie tworzy obraz sytuacji taktycznej i daje możliwość odpowiedniej reakcji na zagrożenie, czyli przeprowadzenie ataku z użyciem każdego rodzaju broni, m.in. torped i pocisków rakietowych – wyjaśnia Cursat.
Mundt dodaje, że dla AMW nowoczesne symulatory to nie nowość. Na uczelni jest wiele urządzeń tego typu, w tym symulatory manewrowania okrętami, symulator GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System, czyli ogólnoświatowego systemu bezpieczeństwa) oraz trenażery artyleryjskie.
AMW buduje także symulator całego okrętu w stojącym przy uczelni, na lądzie okręcie podwodnym klasy Kobben.
Cały czas staramy się coś pozyskiwać, a te, które mamy, musimy unowocześniać, ponieważ technika idzie do przodu, a my chcemy uczyć tego, co będzie, a nie tego, co było – podkreśla kmdr por. Mundt.
kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Alain Cursat, DCNS
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Więcej na ten temat:
gospodarka, wydarzenia, komentarz gospodarczy, Europa, Akademia Marynarki Wojennej
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)