eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetPhishing finansowy słabnie, ale Android ciągle na celowniku

Phishing finansowy słabnie, ale Android ciągle na celowniku

2015-03-10 13:02

Phishing finansowy słabnie, ale Android ciągle na celowniku

Phishing często bywa wycelowany w użytkowników kart kredytowych © kelly marken - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Cyberprzestępcy nieco odpuszczają. Z badań przeprowadzonych przez Kaspersky Lab wynika, że po 2013 roku, w którym odnotowano znaczny wzrost liczby ataków finansowych, informacje oraz pieniądze użytkowników były nieco bezpieczniejsze. Za taki stan rzeczy może być odpowiedzialne m.in. zachowanie organów ścigania, które wytoczyły finansowej cyberprzestępczości regularną wojnę. Jednocześnie rośnie liczba ataków wycelowanych w użytkowników urządzeń z Androidem.

Przeczytaj także: Płatności online: strach o bezpieczeństwo i brak zabezpieczeń

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab, po gorącym 2013 roku, miniony rok przyniósł względny spokój: zmniejszyła się nie tylko liczba ataków i zaatakowanych użytkowników, ale również ilość phishingu finansowego. Poniżej przedstawiamy główne wyniki płynące z analizy badania krajobrazu cyberzagrożeń finansowych w 2014 roku.

Finansowe ataki phishingowe

  • W 2014 roku finansowe ataki phishingowe obejmujące phishing, którego celem są banki, systemy płatności oraz sklepy internetowe, stanowiły 28,73% wszystkich ataków phishingowych (spadek o 2,72 punktu procentowego).
  • Phishing bankowy stanowił 16,27% wszystkich ataków.
  • Odsetek ataków phishingowych na systemy płatności zwiększył się o 2,4 punktu procentowego (z 2,74% w 2013 r. do 5,14% w 2014 r.)

Ataki przy użyciu finansowego szkodliwego oprogramowania

  • W 2014 roku produkty firmy Kaspersky Lab wykryły 22,9 miliona ataków wykorzystujących finansowe szkodliwe oprogramowanie na 2,7 miliona użytkowników. W stosunku rocznym stanowi to spadek liczby ataków o 19,23% oraz spadek zaatakowanych użytkowników o 29,77%.
  • Spośród łącznej liczby użytkowników, którzy padli ofiarą wszystkich typów ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania, 4,86% było celem ataków z wykorzystaniem określonego zagrożenia finansowego – co stanowi spadek o 1,34 punktu procentowego w porównaniu z 2013 rokiem.
  • Ilość szkodliwego oprogramowania bankowego wzrosła o 8,89 punktu procentowego i wynosiła 75,63% wszystkich ataków z udziałem szkodliwego oprogramowania w 2014.
  • Liczba ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania do wydobywania bitcointów wzrosła trzykrotnie: z 360 065 ataków w 2013 roku do 1 204 987 ataków w 2014 roku.

Zmiany te mogły mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest aktywne polowanie przez organy ścigania na całym świecie na cyberprzestępców, którzy rozprzestrzeniali finansowe szkodliwe oprogramowanie oraz phishing. Na przykład, zeszłego lata organy ścigania w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii powstrzymały dwie niebezpieczne szkodliwe kampanie - Gameover / Zeus oraz Shylock.

fot. mat. prasowe

Ataki z wykorzystaniem finansowego szkodliwego oprogramowania w roku 2013 i 2014

W minionym roku dynamika ataków z wykorzystaniem finansowego szkodliwego oprogramowania znacznie wyhamowała.


Drugim powodem spadku liczby ataków może być zmiana zainteresowania cyberprzestępców – zamiast atakować użytkowników końcowych polują teraz na organizacje, które obsługują informacje finansowe i narzędzia płatności. W badanym roku pojawiały się liczne doniesienia na temat ataków z udziałem szkodliwego oprogramowania na duże sklepy, sieci hoteli oraz restauracje fast food, które każdego dnia obsługują miliony klientów. W każdym przypadku oszuści wykorzystywali szkodliwe oprogramowanie, które potrafi kraść dane dotyczące kart bankowych bezpośrednio z pamięci terminali POS wykorzystywanych przez atakowane organizacje. Banki stały się kolejnym „nowym” celem cyberprzestępczym. W 2014 roku Kaspersky Lab przeanalizował kilka ataków, których celem były same banki, nie zaś założone w nich konta użytkowników. Żaden z takich „nowych” rodzajów ataków nie spowodował wzrostu liczby nowych wykryć przy użyciu rozwiązań antywirusowych po prostu dlatego, że liczba dotkniętych organizacji jest niewielka w porównaniu z liczbą prywatnych użytkowników wykorzystujących rozwiązania antywirusowe. Mimo to, szkody powstałe na skutek takich ataków wynosiły miliony dolarów, dlatego nie można ignorować tego zagrożenia.

fot. mat. prasowe

Ataki na użytkowników urządzeń z systemem Android w 2013 i 2014

Powody do zmartwień mieli użytkownicy Androida, ataki na nich zwiększyły się ponad trzykrotnie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: