GUS: koniunktura gospodarcza XI 2005
2005-11-25 00:22
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza X 2005
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Odnotowuje się wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie przewidywania są nadal optymistyczne, ale ostrożniejsze od przedstawionych w ubiegłym miesiącu. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za zbliżony do wystarczającego. Niewielkie trudności w ściąganiu należności od kontrahentów nie powodują opóźnień w regulowaniu przez przedsiębiorców zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze niż w październiku. Dyrektorzy planują niewielką redukcję zatrudnienia. Zamierzają też nieznacznie podwyższyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej.
Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury optymistycznie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Spowodowane to jest wolniejszym niż przed miesiącem wzrostem bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania dotyczące kształtowania się przyszłego portfela zamówień i produkcji są korzystne, lepsze od prognoz z października. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Dzięki zmniejszeniu się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nie odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są nadal optymistyczne, zbliżone do prognoz z października. Dyrektorzy sygnalizują możliwość redukcji zatrudnienia, choć nieco mniejszej niż wskazywały prognozy z poprzedniego miesiąca. Ceny mogą wzrosnąć nieznacznie szybciej niż przewidywano przed miesiącem.
Producenci mebli oceniają koniunkturę pozytywnie, chociaż gorzej niż w październiku. Wynika to z ostrożniejszych - choć nadal korzystnych - przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są zbliżone do przedstawionych w październiku. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Mimo utrzymujących się opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy jedynie z niewielkimi trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne, choć gorsze od przedstawionych w październiku. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny mebli mogą wzrosnąć.
W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w październiku. Mimo wzrostu portfela zamówień producenci rozszerzają bieżącą produkcję w stopniu mniejszym niż przed miesiącem. Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień, natomiast prognozy produkcji są ostrożniejsze od przedstawionych w październiku. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Mimo utrzymujących się opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy jedynie z niewielkimi trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie. Mogą utrzymać się dotychczasowe ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych.
Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają swoją koniunkturę w listopadzie negatywnie, gorzej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest gorszymi niż w październiku ocenami dotyczącymi zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy oceniają swoją bieżącą i przyszłą sytuację finansową negatywnie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają nieznacznie zmniejszyć dotychczasową skalę redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się nieco obniżyć.
2. Budownictwo
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest w listopadzie oceniany pozytywnie (plus 19), choć nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 21). Wśród badanych przedsiębiorstw 31% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12% - jej pogorszenie (w październiku odpowiednio 32% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż w październiku wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe przy utrzymującym się tempie wzrostu bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Odpowiednie prognozy są ostrożniejsze niż w październiku.
Pozytywnie i nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Przewidywania w tym zakresie są ostrożniejsze. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują wolniejszy niż wskazywała prognoza z października wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Przewiduje się zmniejszenie dotychczasowego stanu zatrudnienia w budownictwie.
W listopadzie 2,5% jednostek deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (wobec 2,3% w październiku br. i 1,8% w listopadzie ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są nadal z konkurencją ze strony innych firm. Barierę tę zgłasza w listopadzie i październiku 75% przedsiębiorstw, a w listopadzie ub. roku - 68%. Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (w listopadzie br. sygnalizuje ją 48% badanych przedsiębiorstw wobec 45% w październiku i 40% w listopadzie ub. roku).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl