eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza XI 2005

GUS: koniunktura gospodarcza XI 2005

2005-11-25 00:22

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza X 2005


W porównaniu z listopadem ubiegłego roku zmniejszyło się znaczenie barier związanych z trudnościami z uzyskaniem kredytów, niedostatecznym popytem i kosztami finansowej obsługi, natomiast wzrosło znaczenie barier związanych przede wszystkim z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, kosztami zatrudnienia i konkurencją ze strony innych firm.

W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 14% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 73% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe lub wystarczające.

3. Handel detaliczny

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 5), choć lepiej niż w październiku (minus 6). Wśród badanych przedsiębiorstw 17% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% - jej pogorszenie (w październiku odpowiednio 17% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Mimo, że ograniczenia bieżącej sprzedaży są nieznacznie mniejsze niż w październiku, oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Negatywne prognozy przyszłej sprzedaży są zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy przewidują, że trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych mogą być większe niż oczekiwali w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się nadmiar zapasów towarów, co powoduje, że przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w nieco większym stopniu niż w październiku. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących cen towarów na poziomie zgłaszanym przed miesiącem. Ceny w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozy sprzed miesiąca. Skala zwolnień pracowników może być nieznacznie większa od przewidywań z października.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Pozytywnie oceniają koniunkturę jedynie przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd - wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2 (plus 8 w październiku). Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie - minus 26 (minus 18 przed miesiącem). Wskaźnik koniunktury dla branży żywnościowej i pojazdów mechanicznych wynosi minus 8 (odpowiednio dla obu branż - minus 9 i minus 7 w październiku).

W jednostkach branży: meble, rtv, agd wzrost sprzedaży sygnalizowany w listopadzie jest szybszy niż przed miesiącem. Mimo to oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są gorsze niż w październiku. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują wzrostu sprzedaży na skalę zbliżoną do prognozowanej przed miesiącem. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw są bardziej pesymistyczne od prognoz z ubiegłego miesiąca. W przedsiębiorstwach odnotowuje się nieco większy niż w październiku niedobór zapasów. W najbliższych miesiącach będą wzrastać zamówienia na towary, choć wolniej niż prognozowano przed miesiącem. W listopadzie przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż przed miesiącem spadek cen towarów tej grupy, natomiast w najbliższych miesiącach będzie on wolniejszy niż prognozowano w październiku. Można spodziewać się redukcji zatrudnienia na poziomie zbliżonym do przewidywań z ubiegłego miesiąca.

W listopadzie przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem ograniczenia sprzedaży. Mimo to trudności związane z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych utrzymują się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w październiku. W najbliższych miesiącach spadek sprzedaży może być nieco większy od przewidywanego w ubiegłym miesiącu, co może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstw. Utrzymujący się nadmiar posiadanych zapasów towarów powoduje ograniczenia przyszłych zamówień na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca. W listopadzie ceny pojazdów samochodowych spadają wolniej niż w październiku. W najbliższych miesiącach możliwy jest szybszy spadek cen. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia na poziomie prognoz z ubiegłego miesiąca.

W listopadzie sygnalizowane są nieco bardziej znaczące ograniczenia sprzedaży żywności. W konsekwencji sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest nieznacznie gorzej niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach spadek sprzedaży może być mniejszy niż prognozowano w październiku. Mimo to w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa badanych jednostek może się nadal pogarszać. Poziom nadmiernych zapasów towarów nieznacznie zwiększa się, w związku z tym przyszłe zamówienia towarów u dostawców mogą być nadal ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Wzrost cen żywności utrzymuje się na poziomie z października. W najbliższych miesiącach przewiduje się nieznacznie szybszy wzrost cen. Należy oczekiwać redukcji zatrudnienia na poziomie prognozowanym w ubiegłym miesiącu.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: