eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramyMicrosoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia

Microsoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia

2015-03-11 16:45

Microsoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia

Microsoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia © Nmedia - Fotolia.com

Firmy korzystające z Microsoft Windows Server 2003 powinny mieć na uwadze, że 14 lipca bieżącego roku zakończy się okres rozszerzonego wsparcia dla tego środowiska. Przełoży się to na znaczny spadek bezpieczeństwa danych – cyberprzestępcy chętnie bowiem wykorzystują takie sytuacje. Jakie jest rozwiązanie? Najrozsądniejsza wydaje się migracja danych do najnowszej wersji – Windows Serwer 2012 R2.

Przeczytaj także: ESET Security dla Microsoft SharePoint Server

Zakończenie wsparcia dla Microsoft Windows Server 2003 – co się z tym wiąże?


Brak publikowania poprawek, mających na celu zapewnienie maksymalnej ochrony przechowywanych danych firmowych oznacza, że serwery i działające na nich aplikacje staną się podatne na ataki z zewnątrz. Odpłatne pakiety wsparcia, takie jak Microsoft Premier Support, nie będą obejmowały produktów z rodziny Windows Server 2003/2003 R2, niedostępne stanie się także wsparcie rozszerzone w ramach wykupionej licencji. Brak wsparcia oznacza dyskwalifikację infrastruktury serwerowej w przypadku próby uzyskania różnego rodzaju certyfikatów czy też audytów zgodności z regulacjami, o które firma chciałaby się ubiegać. Po 14 lipca br. mogą pojawić się także problemy ze zgodnością systemu z nowymi usługami.
Niewspierany system jest podwójnie narażony na atak, nie tylko z tego tytułu, że nie otrzymuje już poprawek, ale poprawki do wspieranych systemów mogą eksponować luki w starszych edycjach. Systemy operacyjne nie biorą się z próżni i nie są pisane od zera, bardzo często ich struktura jest bardzo podobna we wszystkich edycjach na przestrzeni 10 lat. Oznacza to, że potencjalny „szkodnik” może prześledzić pierwszą poprawkę wydaną dla Windows Server 2012/2008 po 14 lipca i w niej odnaleźć słabe punkty systemu, a następnie wykorzystać te informacje do przełamania zabezpieczeń edycji, która już tej poprawki nie otrzyma – komentuje Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group, złotego partnera Microsoft.

fot. Nmedia - Fotolia.com

Microsoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia

Brak publikowania poprawek, mających na celu zapewnienie maksymalnej ochrony przechowywanych danych firmowych oznacza, że serwery i działające na nich aplikacje staną się podatne na ataki z zewnątrz.


Brak wsparcia ze strony producenta musi być często zastąpiony wsparciem ze strony usługodawców zewnętrznych, co wpływa na eskalację kosztów, m.in. aktualizacji systemów wykrywania intruzów, bardziej zaawansowanego firewalla, segmentacji sieci i wszystkich innych zabezpieczeń, prowadzących do odizolowania serwerów działających na Windows Server 2003/R2.
Odwlekanie migracji jest w praktyce dużo bardziej kosztowne niż migracja do wspieranego środowiska. Pamiętajmy, że żadna firma zewnętrzna nie jest w stanie efektywnie wspierać systemu Windows Server i tylko Microsoft może w odpowiedni sposób rozwijać swoje własne produkty – mówi J. Hryciuk.

Proces trwania migracji danych do nowego środowiska informatycznego jest czasochłonny i zależy przede wszystkim od zasobów własnych danego przedsiębiorstwa, dlatego firmy już dziś powinny zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych danych po 14 lipca br.

Windows Server 2012


Dla firm, które korzystają obecnie z Windows Server 2003, najskuteczniejszą i najprostszą formą zabezpieczenia danych po 14 lipca br. jest ich migracja do najnowszej aktualnie wersji, czyli Windows Serwer 2012 R2. Dzięki wbudowanym usługom chmurowym, firmy będą mogły korzystać z możliwości prywatnej, publicznej i hybrydowej chmury. Dodatkowe główne obszary, gdzie wyraźnie widać korzyści migracji do tego systemu to wirtualizacja i zarządzanie centrami danych, bezpieczeństwo serwerów oraz przechowywanie danych na serwerze.

Licencje na Windows Server 2012 R2 są dostępne w 4 różnych wersjach, dostosowanych do potrzeb firm o różnych wymaganiach w obszarze infrastruktury IT. Wersja Standard jest przeznaczona dla organizacji niezwirtualizowanych, lub też wykorzystujących wirtualizację tylko w niewielkim stopniu. Foundation przeznaczona jest dla małych form posiadających maksymalnie 15 pracowników korzystających z zasobów serwera, a Essentials to pakiet przeznaczony dla średnich firm, zatrudniającym maksymalnie 25 pracowników korzystających z zasobów serwerowych. Dla przedsiębiorstw o mocno zwirtualizowanych środowiskach, wykorzystujących chmurę prywatną, przeznaczony jest pakiet Datacenter.
Co istotne, wszystkie wersje Windows Server 2012 są licencjonowane poprzez fizyczny procesor, oraz wszystkie poza wersją foundation oferują w ramach jednego zakupu licencjonowanie od razu dwóch procesorów. Migrację do środowiska Windows Server 2012 powinna rozpocząć analiza przedwdrożeniowa, mająca na celu poznanie potrzeb klienta i dobranie odpowiedniej wersji – komentuje Jakub Hryciuk
.
Dodatkowe funkcjonalności Windows Server 2012 to między innymi wydajna migracja maszyn na żywo, multiwęzłowa replikacja z konfiguracją czasu, czy rozbudowane Integration Services dla systemów Linux. Ponadto użytkownicy tego środowiska mogą współdzielić dyski wirtualne (VHDX), synchronizować dane z urządzeniami użytkowników: Work Folders oraz uzyskać dostęp do sieci firmowej komputerów bez AD: Workplace Join.


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: